אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ישראל מגיבה לירי: מעבר ארז נסגר, אך מעבר הסחורות יפעל          צילום: רויטרס

ישראל מגיבה לירי: מעבר ארז נסגר, אך מעבר הסחורות יפעל

לאחר מטחי הרקטות הכבדים והירי שהתרחב עד אשקלון ונתיבות, נסגר מעבר ארז וצומצם מרחב הדיג. מעבר כרם שלום, המשמעותי יותר, פועל כרגיל. צה"ל תקף שבע עמדות של הג'יהאד האיסלאמי. נתניהו לראשי ארגוני הטרור: "אם לא יושב השקט - אתם הבאים בתור"

24.02.2020, 18:46 | ליאור גוטמן ו-ynet

בעקבות ההסלמה בדרום, הודיעה הערב (ב') ישראל על סגירת מעבר ארז, הפסקה כוללת של כניסת סוחרים מרצועת עזה לישראל וצמצום מרחב הדיג המותר לפלסטינים. זאת לאחר שמשעות הצהריים נורו מטחי רקטות כבדים לעבר יישובי העוטף - והירי התרחב עד לאשקלון, נתיבות ושדרות. ראש הממשלה בנימין נתניהו שיגר מסר מאיים לראשי ארגוני הטרור: "אם לא יושב השקט - אתם הבאים בתור".

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף כמיל אבו רוקון, הודיע כי מעבר ארז יישאר סגור מעכשיו ועד להודעה חדשה. בנוסף, מרחב הדיג ברצועת עזה צומצם ל-6 מיילים ימיים. "מערכת הביטחון תגיב בתקיפות לפעולות הטרור של הג'יהאד האיסלאמי המסכנות את אזרחי ישראל ופוגעות בריבונותה", נמסר.

מעבר הסחורות בכרם שלום, עם זאת, שהוא המשמעותי יותר - ממשיך לפעול כרגיל. מעבר ארז נסגר בכל מקרה מדי יום בשעות הערב המוקדמות, כך שאם תהיה הפסקת אש הלילה סביר שייפתח מחר בבוקר ולהודעה על סגירתו לא תהיה משמעות.

רקטה נפלה בגן משחקים , צילום: דביר סאסי רקטה נפלה בגן משחקים | צילום: דביר סאסי רקטה נפלה בגן משחקים , צילום: דביר סאסי

בעקבות המשך השיגורים, חידש חיל האוויר בשעות הערב המוקדמות את תקיפותיו ברצועת עזה. מצה"ל נמסר כי כלי טיס וטנקים תקפו שבע עמדות צבאיות של הג'יהאד האיסלאמי ברחבי רצועת עזה. לוחמי ההגנה האווירית יירטו חלק ניכר מהרקטות ששוגרו באמצעות סוללות כיפת ברזל.

גבר בן 55 פונה לבית החולים ברזילי באשקלון לאחר שנפל בזמן האזעקה ונחבל בפנים. מבית החולים נמסר כי מצבו קל ויציב והוא עובר בדיקות. דובר צה"ל הודיע כי כלי טיס תקף עמדת שיגור של הג'יהאד האיסלאמי בצפון רצועת עזה, שממנה נורו זמן קצר קודם לכן רקטות משטח רצועת עזה לשטח ישראל. נמסר כי זוהתה פגיעה.

המטחים התחדשו בסביבות השעה 15:00 לאחר כשעתיים וחצי ללא רקטות ויירוטים. קודם לכן, בסביבות השעה 12:00, שוגרו 14 רקטות מרצועת עזה לעבר שדרות ויישובי שער הנגב. במקביל הועברה הפגייה בבית החולים ברזילי למרחב מוגן. באשקלון, בנתיבות, בשדרות וביישובים נוספים לא למדו היום. ראש העיר אשקלון תומר גלאם עדכן הערב באולפן ynet כי גם מחר לא יתקיימו לימודים בעיר.

הג'יהאד האיסלאמי הודיע כי הוא מקבל אחריות על ירי כל מטחי הרקטות שהחלו בסביבות 12:00 בצהריים. בהודעתו מסר הארגון כי הירי בוצע בתגובה להרג שני פעיליו בדמשק אמש בתקיפת חיל האוויר: "אנו מוכנים להתמודד עם כל תוקפנות, ושישראל תדע שאם היא תמשיך, אנו נגיב במלוא העוצמה".

מהג'יהאד האיסלאמי נמסר עוד כי "מצרים משקיעה מאמצים לעצור את התוקפנות הישראלית על רצועת עזה. הצלחת המאמצים תלויה בכך שישראל תפסיק את התקיפות".

שדרות הבוקר, צילום: רויטרס שדרות הבוקר | צילום: רויטרס שדרות הבוקר, צילום: רויטרס

גם החמאס הוציא הודעה ובה נאמר כי "תגובת ההתנגדות האמיצה לפשעי ישראל הגיעה במסגרת אסטרטגיה אחידה בין כל הפלגים כי הדם הפלסטיני הוא קו אדום שלא ניתן לחצות אותו, וכי האויב הציוני צריך לשלם את מחיר פשעיו והפרותיו. אם ישראל תרחיב את תוקפנותה היא עשויה להתמודד עם התנגדות שלא חוותה לפני כן, ועליה לשאת במחיר ובתוצאות. איננו חובבי מלחמות, אך אנו מתנגדים ומגנים על עמנו".

חסימת כבישים

רכבת ישראל הודיעה הבוקר כי בהנחיית גורמי הביטחון "הופסקה באופן זמני תנועת הרכבות בקטע שבין אשקלון לבאר שבע, ותחנות שדרות, נתיבות ואופקים סגורות לשירות". לפיכך, רכבות בקו הנגב המערבי (רעננה-באר שבע), מתחילות ומסיימות את נסיעתן מכיוון צפון בתחנת אשקלון. עוד אומרים ברכבת, שנוסעים מב"ש ואל ב"ש יעשו שימוש בקו המזרחי, העובר דרך תחנות לוד, להבים רהט וקריית גת.

במקביל, אגף התנועה במשטרת ישראל הודיע על חסימת צירים בעקבות המצב הביטחוני: כביש 4 מצומת זיקים לדרום; כביש 34 מצומת יד מרדכי לאיבים; כביש 232 מאיבים למפלסים וכביש 232 מסעד למגן.

 שיגור רקטות מעזה לעבר ישראל, צילום: איי אף פי שיגור רקטות מעזה לעבר ישראל | צילום: איי אף פי שיגור רקטות מעזה לעבר ישראל, צילום: איי אף פי

שני לוחמי הג'יהאד האיסלאמי נהרגו בתקיפת צה"ל בסוריה

צה"ל תקף לפני חצות שורת יעדי טרור של הג'יהאד האיסלאמי בסוריה וברחבי רצועת עזה. בין היתר הותקפו בסוריה אתרים לפיתוח אמצעי לחימה ולייצור דלק רקטות. הג'יהאד האיסלאמי הודיע כי שישה מפעיליו נהרגו בתקיפה. הארגון לא חשף את תפקידיהם של הפעילים, והבטיח "לנקום בישראל על הפשע המכוער". חרף ההסלמה, על תושבי הדרום עבר לילה שקט ללא שיגורים ואזעקות.

    

בעקבות המצב הביטחוני תיאסר גם הכניסה לגבעת קובי בשדרות, לאנדרטת החץ השחור, לגבעת הפעמונים, לגבעת נזמית ולגבעת הפרש הבודד. כמו כן, חוף זיקים נסגר למבקרים. מצה"ל נמסר: "אין לעצור בשולי הכביש במהלך הנסיעות באזור העוטף מטעמי ביטחון אישי. יש להמשיך להישמע להוראות שיימסרו על ידי צה״ל ככל שיידרש". גם לשכות רשות האוכלוסין בנתיבות ובשדרות יישארו סגורות, והלשכות ברהט ובאשקלון יקבלו רק מוזמנים.

דובר צה"ל אמר כי מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו באזור עאדליה שבפאתי הבירה הסורית, שם הותקף "עוגן משמעותי של הג'יהאד האיסלאמי במדינה". עוד נמסר כי ארגון הטרור ערך באותו אתר מחקר ופיתוח של אמצעי לחימה, תוך התאמתם לייצור ברצועת עזה ובסוריה.

בנוסף, ציינו בצה"ל כי במקום ייצרו מדי חודש עשרות קילוגרמים של חומר המשמש כדלק לרקטות, וקיימו הכשרות טכניות למחבלי הארגון מהרצועה ומסוריה.

ארגון הטרור הודיע במהלך הלילה כי שניים מפעיליו נהרגו בתקיפות - ואיים לנקום. "התוקפנות הפחדנית הזאת בדמשק היא ההוכחה לכשלון של כוחות האויב להתמודד עם לוחמי פלוגות ירושלים (הזרוע הצבאית של הארגון) בשטחים הכבושים בפלסטין", מסר הארגון. "התוקפנות החדשה לא תגרום לנו להפסיק לצעוד בדרך ההתנגדות והג'יהאד עד לשחרור המלא והשיבה. אנו מתחייבים בפני אללה ועמנו כי התגובה לפשע הזה תבוא. דמם של השהידים יקר ולא נשפך לשווא".

"התקיפה כללה כמה גלים", אמר גורם צבאי בסוריה לסוכנות הידיעות הממלכתית. "מיד עם גילוי התקיפה פעלו מערכות ההגנה האווירית ביעילות, והצליחו להסיט חלק מהטילים ממסלולם ולהשמיד את רוב הנותרים עוד לפני שפגעו ביעד. תוצאות ההתקפה עדיין נבדקות". בניגוד לתקיפות חשאיות שיוחסו לישראל נגד ההתעצמות האיראנית בסוריה, הפעם מדובר בתקיפת תגובה לירי על ישראל, ולכן פורסמה הודעה רשמית של צה"ל על כך.

תקיפות גם בעזה, 65 אלף תלמידים בדרום יישארו בבתים

 

עשרות יעדי טרור של הג'יהאד האיסלאמי הותקפו כאמור גם ברצועת עזה. ברפיח הותקפו תשתיות תת-קרקע ואתרים לאחסון חומרי גלם המשמשים לייצור רקטות. בחאן יונס הותקפה מפקדת חטיבת חאן יונס של ארגון הטרור ובה מתחם לאימון ירי טילי נ"ט וציוד צבאי המשמש את הכוח הימי של ארגון הטרור. בבית להיא הותקף מתחם אימונים צבאי של הארגון. בצה"ל אומרים כי התקיפות בוצעו בתגובה לניסיון הפיגוע הבוקר על גדר המערכת ולשיגור הרקטות מרצועת עזה לעבר שטח ישראל.

 

צה"ל מסר: "נגיב בתקיפות לפעולות הטרור של הג'יהאד האיסלאמי המסכנות את אזרחי ישראל ופוגעות בריבונותה. צה"ל רואה בחומרה רבה את מתקפת הרקטות לעבר שטח ישראל, נמצא במוכנות גבוהה וימשיך לפעול ככל שיידרש נגד ניסיונות לפגיעה באזרחי ישראל".

תושבי אשקלון על הרצפה, צילום: אלכס בורטמן תושבי אשקלון על הרצפה | צילום: אלכס בורטמן תושבי אשקלון על הרצפה, צילום: אלכס בורטמן

עוד קודם לכן, בתקיפות אחרות של צה"ל ברצועה, תקף חיל האוויר מספר פעילי טרור של הג'יהאד האיסלאמי שעסקו בהכנות לשיגור רקטות בסמוך לבית ספר שבשכונת תופאח במזרח העיר עזה. ארבעה מחבלים נפגעו. מקור ברצועת עזה מסר ל-ynet כי במצרים ובאו"ם מנסים לייצר משוואת הפסקת אש, לפיה עזה תספוג בשקט את התגובה הישראלית הצבאית הצפויה בזמן הקרוב, ואם כך יהיה - לאחריה ישוב השקט כששני הצדדים יהיו מחויבים אליו. המקור ציין כי לא ברור לפי שעה אם הג'יהאד האיסלאמי יקבל את המשוואה.

משרד החינוך הודיע כי 65 אלף תלמידים שמתגוררים באשקלון, נתיבות, שדרות, חוף אשקלון, אשכול, שדות נגב ושער הנגב לא יילכו היום לבתי הספר. כמו כן, לא יתקיימו בחינות במכללת ספיר ובמכללת חמדת הדרום. פיקוד העורף מסר כי אירועים יוכלו להתקיים במבנים סגורים בלבד, ובהגבלה של עד 300 איש. ניתן לצאת לעבודה רק במקרה שיש מרחב מוגן תקני שאליו ניתן להגיע לפי זמן ההתגוננות. ביתר אזורי הארץ אין כל מגבלה.

 

אתמול העביר מטוס אליושין של חיל האוויר הסורי מטען מנמל התעופה בטהרן לשדה התעופה T-4. לאחר מכן, המריא המטוס לדמשק. לצד זאת, בצהריים פרסמה רשות התעופה הישראלית עדכון שבו נאסר על מטוסים אזרחיים לטוס באזור רמת הגולן בגובה של יותר מ-5,000 רגל. ההנחיה תקפה עד סוף החודש.

ההסלמה הנוכחית החלה לאחר שבשעות הבוקר אתמול חיסל צה"ל מחבל שניסה להניח מטען חבלה בסמוך לגדר הרצועה מזרחית לחאן יונס. במקום התפתח עימות לאחר שצה"ל מנע את פינוי המחבל מהמקום. גופתו של המחבל, שהגיע לגדר יחד עם מחבל נוסף, פונתה בסופו של דבר על-ידי דחפור צבאי, דבר שעורר זעם ברצועה. הג'יהאד האיסלאמי הגיב בשיגור רקטות לעבר יישובי הדרום, ומסר: "זו התגובה להרג הפעיל שלנו הבוקר. נגיב על כל פעולה ישראלית".

תגיות