אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנצ'סטר סיטי עברה על חוקי הפייר פליי? זה הפשע הפחות חמור שלה צילום: אי פי איי

מנצ'סטר סיטי עברה על חוקי הפייר פליי? זה הפשע הפחות חמור שלה

המאבק של מנצ'סטר סיטי עם אופ"א - גדול ככל שיהיה - עשוי להשכיח את העובדה שמי ששולטת במועדון היא דיקטטורה אכזרית שמבצעת פשעים נגד האנושות

26.02.2020, 22:40 | אוריאל דסקל

ב-19 בפברואר האקטיביסטית התימנית הודא אל סרארי קיבלה את פרס מרטין אנאלס שמחולק ל"מגנים על זכויות האדם". סרארי קיבלה את הפרס על כך שחשפה רשת של בתי כלא סודיים שאיחוד האמירויות מנהלת בדרום תימן. אל סרארי, עורכת דין בת 42, עבדה על החשיפה הזו מ-2015. היא גילתה שמליציות מאיחוד האמירויות הפכו מבנים בתימן למרכזי כליאה בהם הם חוקרים בעינויים של מי שהם מגדירים כאויב - ללא שום הליך משפטי.

קראו עוד בכלכליסט

בנאום קבלת הפרס אל סרארי יצאה נגד כל הצדדים הלוחמים במלחמת האזרחים בתימן - הסעודים והקואליציה שלהם עם איחוד האמירויות, האיראנים שתומכים בחות'ים וגם ארגוני הטרור אל-קעידה ודאע"ש, אך הדגישה את התפקיד של איחוד האמירויות בפשעי המלחמה שמתרחשים בתימן. "איחוד האמירויות מתגאים ומשוויצים בקשרים חזקים עם ממשלות אירופאיות וממשל טראמפ", אמרה אל סרארי, שאיבדה את בנה שנורה בתימן. "הם מוכרים את עצמם כלוחמים בטרור, הם לא מדינה שאתה רוצה להכתים את השם שלה, אבל תאמינו לי - אני אמא שאיבדה את בנה וראתה מה האמירויות עושות. אתם לא רוצים להיות מזוהים עם השם שלה".

עורכת הדין מקבלת איומים מדי יום - מארגוני הטרור וגם מגופים "רשמיים" יותר שקשורים לאבו דאבי וסעודיה. היא עדיין דורשת, על כל במה אפשרית, לדעת מה קרה עם יותר מ-250 אנשים שככל הנראה המילציות מאיחוד האמירויות העלימו.

ואולם זו לא רק עורכת הדין האמיצה הזו שיוצאת, בפומבי, נגד אבו דאבי.

שחקני סיטי חוגגים אליפות, במאי, צילום: אי פי איי שחקני סיטי חוגגים אליפות, במאי | צילום: אי פי איי שחקני סיטי חוגגים אליפות, במאי, צילום: אי פי איי

בשבוע שעבר, ארגון אמנסטי פרסם דו"ח על פעילות המשטר באיחוד האמירויות. גם שם נעלמים אנשים שמוחים על פעולות של הנסיכות - בהן "העלמת" אנשים שהביעו מחאה כלשהי נגד המשטר וגם השתקת עיתונאים. רבים סובלים מעינויים. "אנשים נעצרים באיחוד האמירויות ומחזיקים בהם ללא צו, ללא הליך משפטי, ללא יכולת לתקשר עם העולם החיצון במשך חיצוני. הם סובלים מעינויים ופגיעות שונות", נכתב בדו"ח של אמנסטי. מדובר על "עשרות" שנעלמו במרתפי הרשויות באיחוד האמירויות, שגם מנצלת עובדים זרים בשיטת "חאלפה" - שמאפשרת העסקת עובדים ללא זכויות עובדים וללא יכולת לעזוב את המדינה מאחר שהדרכון נמצא בידי המעסיקים שלהם. אמנסטי הוסיף כי איחוד האמירויות מחמשת ומממנת קבוצות מחתרתיות בלוב ובתימן, שאחריות לפשעי מלחמה בחזיתות שלהן.

ואולם מה שהעסיק בחודש האחרון את התקשורת המערבית בהקשר של איחוד האמירויות זה עבירות הפייר פליי הפיננסי של מנצ'סטר סיטי - הקבוצה שבבעלות המשפחה השולטת באבו דאבי. אופ"א הרחיקה את מנצ'סטר סיטי מליגת האלופות לשנתיים בעקבות עבירות פייר פליי פיננסי וההליך המשפטי, בעצם, רק התחיל. סיטי מנהלת מאבק נגד אופ"א ונגד חוקי הפייר פליי הפיננסי - מאבק שעשוי לשנות את החוקים של אופ"א ואולי גם את פני הכדורגל.

וזה הרגע המושלם להזכיר שלא משנה מה הדעה לגבי חוקי הפייר פליי, אבו דאבי משתמשת בכדורגל, מנצלת את הכדורגל, כדי להלבין את תדמיתה. כדי להכשיר פשעים נגד האנושות.

וזו ממש לא הפעם הראשונה שהספורט - דווקא הספורט - יכול לסייע לחשוף את הדמויות שאחראים לפשעים. לא פשעים נגד "הפייר פליי" (גם) אלא פשעים נגד האנושות.

למה להם כדורגל עכשיו?

שליט אבו דאבי, מוחמד בן זאיד (MBZ) ושליט סעודיה מוחמד בן סלמאן (MBS) מנהלים את המאבק האסטרטגי של המדינות שלהם נגד איראן, ולא פחות חשוב, מבחינתם, נגד קטאר. במקביל הם משקיעים הרבה מאוד כסף בבניית הפרופיל והתדמית של המדינות שלהם, ובפגיעה בתדמית של קטאר. עד כדי כך הם אובססיביים לגבי מניעת הישגים תדמיתיים לקטאר שבנובמבר 2017 השניים היו מוכנים להוציא קרוב לחצי מיליארד דולר כדי למנוע מקטאר להשתלט על נכס אומנותי של העולם המערבי.

לפי הפרסומים, MBZ ו-MBS התחרו במכירה פומבית בניו יורק על ציור של לאונרדו דה וינצ'י, "מושיע העולם" (ציור של ישו) - מה שהוביל למכירתו לסעודי ב-450 מיליון דולר. זה שיא כל הזמנים. פי 3.5 ממכירתו הקודמת. לפי דיווחים, המחיר הגבוה לא נבע מיריבות בין השניים - אלא בעיקר מכך שכל אחד מהם חשב שהוא מתחרה נגד יריב קטארי. כששני השייח'ים הבינו את הטעות שלהם, הוחלט - על פי הדיווחים - שאיחוד האמירויות תעביר יאכטה לסעודי ותציג את "מושיע העולם" בלובר שבאבו דאבי.

מוחמד בן זאיד, צילום: אי פי אי מוחמד בן זאיד | צילום: אי פי אי מוחמד בן זאיד, צילום: אי פי אי

הסעודים עושים מאמצים כבירים כדי לפגוע בשכנה הקטארית ובנכסיה. זה הגיע גם לשידורי beIN, רשת שידורי הספורט של אל ג'אזירה. סעודיה מממנת, לפי הערכות, מערך עקיפה שלם כדי לייצר רשת פיראטית של שידורי הספורט השייכים ל-beIN.

הכדורגל נכנס לתמונה ב-2008, כאשר סיטי נרכשה על ידי ADUG, חברת ההשקעות הלאומית של אבו דאבי. באמנסטי תיארו את הרכישה כחלק ממערך הלבנת התדמית של סיטי. שלוש שנים אחרי, פריז סן ז'רמן נרכשה על ידי קטאר - כחלק מהתוכנית של הקטארים להיות מעצמה ספורטיבית שמארחת את האירועים הגדולים בעולם ומחזיקה בקבוצות ספורט מהגדולות בעולם. מאז היו מאות ידיעות על כך שסעודיה מעוניינת לרכוש מועדון בעצמה, אך ספק אם סעודיה צריכה להשתמש בכדורגל כמו קטאר ואבו דאבי. היא במקום אסטרטגי אחר.

בכל מקרה, כשהיחסים בין קטאר לשאר מדינות המפרץ הפרסי התחילו להידרדר באמצע העשור הקודם, קבוצות הכדורגל האירופאיות נהפכו ליותר ויותר חשובות במתקפת היח"צ של הנסיכויות. זה הגיע לסוג של שיא כאשר אמזון הפיקה סדרה תעודית על מנצ'סטר סיטי ב-2018 - All Or Nothing - שעקבה אחרי הסיפור של קבוצתו של פפ גווארדיולה מאחוריי הקלעים. כמעט מיותר לציין שכל הדברים שבאבו דאבי רצו להסתיר, לא הוזכרו בסדרה בת שמונה הפרקים. הביקור היח"צני של פפ והקבוצה אצל השייח' מאנסור - אחיו של מוחמד בן זאיד.

עניין הפייר פליי הוא מכה תדמיתית עבור הסיטי ואבו דאבי. אבל גם כאן, הקבוצה זוכה לסימפטיה מצד רבים שלא רואים בפייר פליי הפיננסי רגולציה הוגנת. לא מן הנמנע שסיטי תצליח בערעור שלה ולא תורחק מליגת האלופות. אבל אסור לשכוח לרגע שסיטי זייפה הכנסות (ואולי מסמכים) והעונש החמור לא הוטל על העבירות בפייר פליי הפיננסי אלא על אי הדיווח והסתרת מקור ההכנסות - רמאות פיננסית של ממש.

והשורה התחתונה - וזה עניין שצריך להזכיר פעם אחר פעם - התפקיד העיקרי של מנצ'סטר סיטי הוא הלבנת תדמית של דיקטטורה שפוגעת על בסיס קבוע בזכויות אדם, מנהלת רשת בתי כליאה סודיים ומתייחסת לעובדים זרים כאל עבדים של ממש. וזה פשע חמור בהרבה מרמיסת חוקי הפייר פליי הפיננסי של אופ"א.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות