אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האוצר קורא לרכך את הצעדים החריפים לבלימת הקורונה: "עלולים לגרום נזק לכלכלה" צילום: יריב כץ

פרסום ראשון

האוצר קורא לרכך את הצעדים החריפים לבלימת הקורונה: "עלולים לגרום נזק לכלכלה"

האוצר מתנגד לצעדים שננקטו למניעת התפשטות הנגיף על ידי משרד הבריאות והמועצה לביטחון לאומי, ובהם ההחלטה לשלוח תיכון שלם לבידוד בשל תלמיד חולה וכן לשלוח לבידוד את כל האוהדים שהיו בשער שמונה בדרבי בבלומפילד. מאוחר יותר צומצמה ההחלטה ל-77 אוהדים; באוצר מסרו כי מחר בבוקר ייתכנס הצוות הכלכלי להבין מה ההשלכות של הצעדים בהם נקט היום משרד הבריאות

04.03.2020, 15:25 | עמרי מילמן רחלי בינדמן

גורמים במשרד האוצר הביעו דאגה בפני "כלכליסט" בנוגע לצעדים שנקטו היום (ד') משרד הבריאות והמל"ל במסגרת הניסיון לבלום את הקורונה, לאור העובדה שנעשו ללא בחינת השיקולים הכלכליים.

קראו עוד בכלכליסט

בין הצעדים שקבע משרד הבריאות היום: לשלוח את כל בית הספר "ברנר" שבמועצה האזורית ברנר בשפלה לבידוד, לאחר שהתגלה כי תלמיד אחד חולה. עוד הוחלט היום כי כל אוהדי מכבי תל אביב שהיו בשער שמונה בדרבי בבלומפילד יידרשו לשהות בבידוד ולאחר מכן צומצמה ההחלטה ל-77 אוהדים בלבד. במקביל פורסם כי שוקלים במשרד הבריאות לדרוש מחוזרים ממדינות נוספות לשהות בבידוד.

ועדת שרים לטיפול בקורונה, צילום: יריב כץ ועדת שרים לטיפול בקורונה | צילום: יריב כץ ועדת שרים לטיפול בקורונה, צילום: יריב כץ

במשרד האוצר הביעו חשש כי ההחלטות שמתקבלות כעת ומובלות על ידי משרד הבריאות והמטה לביטחון לאומי אינן נלקחות בחשבון תוך ראיית התמונה הכוללת והתייחסות להשלכות אותן החלטות. החשש הוא כי העלות המשקית של אותן החלטות תהיה גבוהה בסופו של דבר הרבה יותר מהעלויות של ההתמודדות עם הטיפול בחולי הקורונה. כאשר לפגיעה המשקית יש בסופו של דבר השפעה גם על היכולת של הממשלה לתת שירותים לציבור.

עוד נודע ל"כלכליסט" כי חברות פנו למשרד האוצר והתריעו היום חשף "כלכליסט" הבהרה של משרד האוצר לפיה סיוע לאל על, אם יינתן, לא יהיה בקרוב, אלא רק לאחר שהאירוע יסתיים או שתתבהר התמונה. וזאת בתנאי שייקבע באוצר כי מדובר בנכס חיוני, וכי הנזק עליו מתריעה החברה נגרם באמת בגלל התפרצות הקורונה וכי החברה לא יכולה להתמודד איתו בעצמה.

משרד האוצר: נציג מהיום את ההשלכות הכלכליות של החלטות משרד הבריאות

באוצר אמרו כי לאור אירועי היום, שעל השלכותיהם הכלכליות סוכם עם המטה לביטחון לאומי, שני הצוותים - הצוות במל"ל הנכלל עם משרד הבריאות וצוות האוצר, הבוחן את ההשלכות הכלכליות ואת בקשות הפיצויים והסיוע בעקבות התפרצות הקורונה - יפעלו יחד תחת תכלול של המל"ל.

לפי הסיכום עם ראש הממשלה, השיקול המנחה המרכזי לצוותים יהיה השיקול הבריאותי, אולם נציגי האוצר יוכלו להציג את השיקולים הכלכליים וההשלכות הכלכליות של הצעדים שיבקש משרד הבריאות לנקוט בהם.

עוד אומרים באוצר כי מחר בבוקר ייתכנס הצוות הכלכלי להבין מה ההשלכות של הצעדים בהם נקט היום משרד הבריאות לאור ההבנה כי הנגיף הגיע לישראל, ביניהם איסור על התכנסות של מעל 5,000 איש, וההחלטה לשלוח לבידוד שבים מארה"ב, גרמניה ומדינות נוספות. במשרד האוצר בוחנים כעת את ההשלכות של מספר תרחישים על המשק הישראלי, זאת על סמך התרחישים שבנו במשרד הבריאות ובמל"ל. כדי לעשות זאת צפויים באוצר להפגש גם עם חברות פיננסיות וחברות ריאליות במטרה לגבש את התמונה המלאה.

באוצר מדגישים כי בשלב זה מדובר רק בצעדי היערכות, זאת מאחר ועוד לא רואים השפעות מהותיות של התפשטות הנגיף, אולם לאור חוסר הוודאות לגביה, לוקחים כל תרחיש בחשבון. "אלפים בודדים זה עדיין לא אירוע מקרו שמשפיע על המשק, השאלה האם זה יסתכם בזה או לא". אמר גורם באוצר. בנוגע לאלפי הישראלים שנכנסים בימים אלו לבידוד הבהירו באוצר כי אלו יכוסו עדיין על ידי ימי מחלה, וכי במגזר הציבורי והעסקי יבחנו דרכים נוספות לעבוד מהבית, כדי לצמצם את הפגיעה.

בנוגע לאל על שביקשה סיוע וכבר דיווחה על פיטורים נרחבים באוצר מציינים כי "אנחנו לא מתיימרים להחליף את הנהלת אל על, היא צריכה לקבל החלטות בעצמה "כאשר ההערכות הן כי הסיוע שיינתן לה בסופו של דבר (אם תשכנע את האוצר כי מדובר בנכס חיוני למדינה וכי הנזק נעשה בעקבות הקורונה וכי אין לה יכולת להתמודד איתו לבד) יהיה בצורה תזרימית, דרך הלוואה למשל, ייתכן ודרך הכספים שהיא בעצמה מזרימה למדינה (למשל דרך רשות שדות התעופה), כאשר בהמשך ייבחן האם זו תהיה הלוואה שיידרשו באוצר שתוחזר או סיוע.

ממשרד רה״מ נמסר בתגובה: המל"ל מקיים הערכות מצב מידי יום, בהן משתתפים גם נציגי האוצר והמשרדים הכלכליים. מקבלי ההחלטות ערים להשפעות בתחומים השונים ונותנים דעתם גם עליהן ועדיין – היעד הראשון במעלה הוא האטת התפשטות הנגיף בישראל. השיקול המוביל בהתמודדות עם הקורונה הוא קודם כל בריאות הציבור. ככל שנשכיל להאט ולצמצם את התפשטות הנגיף כן נצמצם את נזקיו לציבור ולמשק הכלכלי. מדינות שלא נקטו צעדים כאלה בזמן משלמות מחיר יקר לא רק במישור הכלכלי אלא גם בבריאות הציבור".

תגיות