אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פברואר השחור: כמה מחקה הקורונה מקרן ההשתלמות שלכם? צילום: שאטרסטוק, אבי רוקח

פברואר השחור: כמה מחקה הקורונה מקרן ההשתלמות שלכם?

באלטשולר שחם הקטינו את החשיפה למניות לטובת אג"ח ארוכות והתשואה ירדה "רק" ב־1.9% בפברואר; מור, השחקנית החדשה בענף, השאירה אבק לכולם וספגה ירידה של 0.6% בלבד; אנליסט מתמקמת בתחתית עם צניחה של יותר מ־3%

05.03.2020, 07:53 | רחלי בינדמן

הקורונה שולחת זרועות: פברואר היה אחד החודשים הקשים בשוק ההון בשנים האחרונות בצל הפצעת נגיף הקורונה. תשואות קרנות ההשתלמות לפברואר צפויות להתפרסם רשמית רק ב־15.3, אולם המתחרים כבר הפעילו ריגול תעשייתי כדי לנסות ולפענח מי נתפס לא מוכן לנפילות ומי דווקא הפגין חוסן.

קראו עוד בכלכליסט

הגם שהתשואות אינן סופיות, לידי "כלכליסט" הגיעו הערכות שמציגות בקירוב את התשואות של השחקנים הגדולים בתעשייה. מאלה עולה כי קרנות ההשתלמות איבדו בפברואר סביב 2.2% - כלומר מחקו 5.5 מיליארד שקל. מתחילת השנה הן ירדו בממוצע בין 1% ל־1.5%.

 , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק  , צילום: שאטרסטוק

אלטשולר שחם התעלה על הציפיות חרף החשיפה לסין

מי שקטפה את המקום הראשון בתשואות פברואר היא שוב חברת הגמל מור, השחקנית החדשה שהובילה גם את התשואות של 2019 בזכות יתרון מובהק לקוטן. מור, עם אורי קרן כמנהל השקעות ראשי, צפויה להציג בפברואר תשואה שלילית של 0.6% בלבד - פער של יותר מ־1.5% לטובה לעומת האחרים.

בשוק ניבאו לקרנות ההשתלמות של אלטשולר שחם, המחזיק בחברת הגמל הגדולה בתעשייה, ביצועים חלשים נוכח חשיפה גבוהה יחסית לשוק הסיני. אולם, בית ההשקעות דווקא צפוי להציג בפברואר תשואה שלילית נמוכה ביחס למתחרים — 1.9% בקירוב. אלטשולר שחם בולט לטובה מכמה סיבות. ראשית, גילעד אלטשולר, מבעלי בית ההשקעות ומנהל ההשקעות הראשי, אמר בתחילת השנה כי הקטין משמעותית את החשיפה למניות. שנית, מדובר בשחקן מאקרו חזק עם חשיפה יחסית גבוהה לאג"ח ממשלתיות ארוכות, מתוך ציפייה להורדת הריבית. הורדה כזו אכן ננקטה בחדות בארה"ב לפני יומיים, במהלך שייצר לאלטשולר שחם רווחי הון גבוהים. לבסוף, דווקא שוקי ההון הסיניים ירדו במתינות לעומת הבורסות במערב.

אנליסט חשוף למנועי בית שמש - ודרכה למטוסים

השחקן היותר אגרסיבי, אנליסט, בלט לרעה בפברואר עם תשואה שלילית של 3.2%, שהציבה אותו במקום האחרון. הסיבה לכך היא חשיפה גבוהה יחסית למניות. זו דווקא תרמה לאנליסט ב־2019 ובעשור האחרון כולו, כשהביאה אותו למקום השלישי בתשואות העשור בקרנות ההשתלמות נכון לסוף 2019, אחרי אלטשולר שחם וילין לפידות. מתחילת השנה צפויות קרנות ההשתלמות של אנליסט להציג תשואה שלילית של 2.7%. לאנליסט חשיפה גבוהה יחסית לחברת מנועי בית שמש, שמושפעת מאוד מנגיף הקורונה בהיותה יצרנית חלקי מנועים למטוסים, שלא ממריאים כרגיל בימים אלה. עוד בלטו לרעה: מנורה עם תשואה שלילית צפויה של 2.6% בקירוב. אחריה מיטב דש, פסגות ומגדל עם תשואה שלילית שנעה סביב 2.4%.

בהתחשב בכך שמדדי המניות ירדו ביותר מ־10% ונתח המניות של קרנות ההשתלמות הוא סביב 40%, התשואות טובות יחסית. זאת בעיקר בגלל הפיצוי ברווחי ההון ברכיב האג"ח הממשלתיות.

תגיות