אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שוקלים איזה מקצוע לבחור? תסתכלו על מי הוליווד עושה סרטים

שוקלים איזה מקצוע לבחור? תסתכלו על מי הוליווד עושה סרטים

מחקרים מראים שלסדרות טלוויזיה וסרטים יש השפעה ממשית על בחירת מקצוע ומסלולי קריירה. יותר מכך, הדרך שבה מוצג המקצוע במדיה משפיעה על שביעות הרצון והאושר של העוסקים בו

06.03.2020, 07:24 | מעין מנלה

אפשרויות הבחירה בעולם התעסוקה הן כמעט בלתי נגמרות. יש הרבה גורמים שמשפיעים על בחירת קריירה ומקצוע מסויימים כמו עניין, הגשמה עצמית, תחושת משמעות, אופי, שכר, כישורים והרקע המשפחתי והאישי. אז איך, בעולם שבו של כזה שפע בוחרים מתוך אינספור מקצועות ותחומים? מסתבר שעבור הרבה מאוד אנשים, לטלוויזיה יש חלק לא מבוטל בבחירת מסלול הקריירה ומקום העבודה. יותר מכך, הדרך בה מוצג המקצוע שבו הם בחרו בערוצי המדיה השונים משפיעה על מידת האושר ושביעות הרצון שלהם בעבודה.

קראו עוד בכלכליסט

על פי מחקר שנערך לאחרונה על ידי ZenBusiness רוב העובדים (58%) בארה"ב אומרים כי הבחירה במקצוע שלהם נעשתה לפחות בחלקה בהשראת סרט, תוכנית טלוויזיה, ספר או סוג אחר של מדיה. מספר זה עולה ל 75% בתחומי השיווק, הפרסום, האמנות והבידור.

"ללא קשר לזהות האדם איתו דיברנו או לתעשייה בה הוא עובד, בדרך כלל יש תוכנית טלוויזיה או סרט אחד שעליו אנשים חושבים ואומרים 'כן, זה מה שהעניק לי השראה', או 'כן, התכנית הזאת חיזקה את החלטתי או עוררה את העניין שלי להיכנס לתחום הזה", מסביר ל-FastCompany ג'ואי מוריס, מחבר המחקר.

מתוך האישה הטובה, ג מתוך האישה הטובה, ג'וליאנה מרגוליס מתוך האישה הטובה, ג

זה לא מפתיע. פעם הייתה זו הסידרה פרקליטי LA ואחריה האישה הטובה ו-suits ששכנעו אנשים ללמוד משפטים, מאוחר יותר האנטומיה של גריי העלתה את רמת ההתעניינות בלימודי הרפואה וסדרות כמו CSI הגבירו את ההתעניינות בתחום המז"פ. גם אם תוכניות טלוויזיה וסרטים לא השפיעו על הבחירה המקצועית שלכם אתם כנראה מכירים אחרים שהושפעו מהדרך שבה המקצוע שבו בחרו מוצג בסרטים וסדרות טלויזיה.

תמי אנדרסון, פרופ' באוניברסיטת דלוור אומרת שצעירים מושפעים יותר מתוכניות ריאליטי ובכלל מהמדיה בבחירת המקצוע שלהם. כשיצאה התוכנית CSI וגם בזמן ששודרה לראשונה "חוק וסדר" היה זינוק בנרשמים לחוג לקרימינולוגיה באוניברסיטה, היא אומרת. סקר נפרד מצא שמחצית מהרופאים בבריטניה החליטו שהם רוצים לעסוק ברפואה לאחר שצפו בפרק מהסדרה Casualty שהיא המקבילה הבריטית ל-ER.

לפי מחקר שנערך בבריטניה על ידי פירמת עו"ד פלטשר'ס כמעט אחד מכל חמישה בריטים (18%) קיבל את אחת ההחלטות החשובות ביותר בחייו, בחירת מקצוע, על סמך דמויות בדיוניות בטלוויזיה. בקרב צעירים בני 18-24 שעסוקים בתקופה זו בחייהם בקבלת ההחלטה העתידית הזאת, שיעור אלה שמושפעים מהטלוויזיה עולה ל-38%.

עם השקת הסדרה CSI חל זינוק במתעניינים בקריירה במז"פ עם השקת הסדרה CSI חל זינוק במתעניינים בקריירה במז"פ עם השקת הסדרה CSI חל זינוק במתעניינים בקריירה במז"פ

התוכניות המועדפות על ידי הבריטים עוסקות בשוטרים, עורכי דין ופראמדיקים בהן צופים פי שניים יותר אנשים מאשר בתוכניות על אנשי הוראה, עיתונאים או אמנים. המחקר מצא גם כי מקצועות אכיפת החוק הם בעלי החשיפה הגבוהה ביותר בתוכניות טלוויזיה בעשורים האחרונים.

"מקצועות כמו עורכי דין, שוטרים ועובדים בתחום הבריאות צריכים להיות אסירי תודה לתוכניות הטלוויזיה שעזרו לעורר השראה ולעצב את האנשים שיצטרפו אליהם בעתיד. בצעירותי הייתי מוקסם מאותם עורכי דין בטלוויזיה שנלחמו נגד הסיכויים כדי להבטיח צדק עבור לקוחותיהם, ואני מניח שזה עדיין משפיע על הדרך בה אני רואה את העבודה שלי היום, אך בהחלט התבגרתי", כתב אד פלטשר, מנכ"ל פירמת עו"ד שערכה את המחקר באתר האינטרנט של הפירמה.

"תוצאות המחקר מצביעות על כך שיכול להיות לחברות הטלוויזיה תפקיד בהשראת אנשים על מנת שיבחרו במקצועות בהם יש צורך ביותר אנשים בשנים הקרובות. אולי אנחנו זקוקים לתוכניות המציגות מהנדסים או מתמטיקאים כדי לעזור לעצב את הדורות הבאים".

הצגה מדוייקת של המקצוע בסדרות מובילה לסיפוק רב יותר בעבודה

מקצועות שמוצגים בסדרות טלוויזיה או סרטים פופולאריים יכולים להפוך לאטרקטיביים יותר ולסייע למעסיקים לגייס עובדים ולאוניברסיטאות או מכללות למכור את הקורסים הרלוונטיים. עם זאת, הצגה שלילית או לא מדוייקת של המקצוע עלולה להסב לנזק לאורך זמן. למעשה, ZenBusiness מצאה קשר ישיר בין הדיוק בהצגה של מקצוע מסויים בתקשורת לבין שביעות הרצון הכללית של העובדים באותו מקצוע.

בסך הכל 59% מהנשאלים הרגישו שעבודתם הייתה מאתגרת יותר מכפי שהסרטים והסדרות גרמו להם להאמין. בקרב אלה שמאמינים שתפקידם תואר במדויק, 83% מדווחים כי הם שבעי רצון מהקריירה שלהם, לעומת רק 69% מאלו שאומרים שהתפקיד שונה מהציפיות שנקבעו על ידי המדיה.  

בקרב אלו שחשו שהעבודה שלהם מאתגרת מכפי שהתקשורת גרמה להם להאמין 57% מצאו שהיא גוזלת זמן רב יותר משציפו ו- 52% מצאו שהיא מלחיצה יותר.

"כאשר הציפיות שלך אכן מתיישרות עם המציאותי יש סיכוי גבוה יותר שתהיה מרוצה, או שאתה באמת מתאים לקריירה או לתחום הזה", אומר מוריס.

עם זאת, הצגה שלילית עלולה להיות בעלת השפעות ארוכות טווח ומזיקות מאוד על התעשייה, כפי שהוכיחו כמה מההופעות מעוררות ההשראה ביותר בעשורים האחרונים. על פי המחקר, חמש סדרות הטלווזיה המובילות שהיוו השראה לבחירות הקריירה של המשיבים היו CSI, Law & Order, האנטומיה של גריי, E.R והמשרד.

"כאשר תכניות טלוויזיה מצליחות עוסקות בחוק, בתי ספר למשפטים רואים זינוק במספר הנרשמים והמתעניינים. כשסדרות פופולאריות מציגות רופאים באור חיובי יש באופן דומה זינוק בבתי הספר לרפואה", אומר ל-FastCompany ג'וני סי. טיילור ג'וניור, מנכ"ל חברה לניהול משאבי אנוש. "זה יכול להשפיע באופן דומה על החלטתם לא להמשיך בקריירה מסוימת". באופן ספציפי, טיילור אומר כי האופן בו הציגה הסדרה "המשרד" אנשי מקצוע בתחום משאבי האנוש השפיע לרעה על יכולתו של הענף למשוך טאלנטים, ותעשיות אחרות חוו אותו הדבר. יתרה מזאת, טיילור אומר כי אפילו הצגות חיוביות המתרחקות מדי מהמציאות עלולות להביא לאכזבה והתפכחות.

"אני חושבת שחווינו את זה קצת עם החוק" היא אומרת. "אנשים חושבים שככה עובדים אולמות משפט ואז הם מבינים שזה לא כך; כך מתקבלים אנשים מאוכזבים ומתוסכלים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות