אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חדוה בר על המשבר: "זו מכה קלה בכנף עבור הבנקים, הם חזקים ואיתנים" צילום: עמית שעל

נגיף הקורונה

חדוה בר על המשבר: "זו מכה קלה בכנף עבור הבנקים, הם חזקים ואיתנים"

המפקחת על הבנקים ביקשה ממנהלי הבנקים לסייע לעסקים הקטנים: "במקום להגיד להם לנהל סיכונים ולסגור מסגרות, אמרנו להם להיפך, תנו קווי אשראי לעסקים טובים כי אתם איתנים"

09.03.2020, 15:54 | רחלי בינדמן

נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון זימן היום (ב') לפגישה את המפקחת על הבנקים היוצאת חדוה בר ומנהלי הבנקים בעקבות המשבר. בר העבירה להם מסר מחזק ומרגיע שגם הם הופתעו לשמוע: "המערכת הבנקאית בישראל מאד יציבה, יש לה עודפי הון מאד גבוהים, המון נזילות והיא נכנסת למשבר הזה במצב מאד טוב. לכן אני והנגיד הרגשנו נוח מאד להגיד היום לבנקאים שמתוך העוצמה שלהם הם צריכים לסייע לעסקים".

קראו עוד בכלכליסט

בר אמרה לכלכליסט כי "במקום להגיד למנהלי הבנקים לסגור מסגרות, לנהל סיכונים, לחזק את ההון, אמרנו להם 'אתם יכולים לתת קווי אשראי לעסקים טובים וחזקים ולתת להם לעבור שני רבעונים כי אתם איתנים'. החשב הכללי הוציא אתמול תוכנית לסיוע לעסקים קטנים ובינוניים עם ערבויות בגובה 4 מיליארד שקל ואנחנו כבר רואים את הבנקים יוצאים עם סלוגנים לעסקים 'אנחנו איתכם' וכך יהיה".

בר סבורה ששוק המניות מתמחר לרעה בהגזמה את מניות הבנקים: "יש כאן אובר שוטינג שמושפע בין היתר מזה שגם הבנקים בארה"ב יורדים בחדות וזה יוצר אלמנט הדבקה".

חדוה בר, המפקחת על הבנקים, צילום: עמית שעל חדוה בר, המפקחת על הבנקים | צילום: עמית שעל חדוה בר, המפקחת על הבנקים, צילום: עמית שעל

בר הוסיפה כי "גם אם התרחיש שחוזים יוחמר למול מה שאנו מעריכים היום, עדיין המערכת מאד יציבה וזו מכה קטנה בכנף. בנק ישראל נמצא בקשר שוטף עם האוצר וראש הממשלה ושוקד על כלים נוספים אם יהיה בהם צורך. רק כדי לסבר את האוזן ערבות של 4 מיליארד שקל היא משמעותית כאשר קרן האשראי לעסקים קטנים ובינוניים של המדינה העמידה ב-4 שנים האחרונות אשראי בהיקף של 6.8 מיליארד שקל כך שעבור שני רבעונים של אשראי, 4 מיליארד שקל זה סכום מאד יפה".

בר ציינה כי כלי הריבית פחות רלוונטי בשלב זה: "זה לא אירוע מוניטרי, אלא אירוע ריאלי. זה לא 2008, הריבית פחות אפקטיבית בו. מה שצריך זה לתת לעסקים אוויר לנשימה".

בכל הקשור לחשש שהאירוע יזלוג גם לעסקים גדולים וממונפים, כפי שכבר נראה שמתפתח בקבוצת דלק של יצחק תשובה, אמרה בר: "החשיפות הבנקאיות ללווים גדולים ממש מצומצמת ואין לי שום חשש גם אם לווה אחד גדול יסתבך לא יקרה כלום וזה לא ישפיע על הבנקים הודות לשינוי של העשור האחרון וירידת חשיפה ללווים גדולים, בגלל לחצים שהפעלנו על צמצום החשיפות. ישבנו על החשיפות הגדולות של כל הבנקים ואני לא מוטרדת, לא ברמת המערכת ולא ברמת הבנק הבודד".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות