אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"שוק האג"ח מתנהג בצורה מופרעת, יש בו הזדמנויות" צילום: אוראל כהן

"שוק האג"ח מתנהג בצורה מופרעת, יש בו הזדמנויות"

אורי קרן, מנהל ההשקעות בחברת הגמל של מור, סבור שהעולם ערוך טוב יותר למשבר, אך שהקורונה היא אירוע משתק עבור מי שלא חווה את 2008

10.03.2020, 07:54 | רחלי בינדמן

מנהלי השקעות רבים ניסו אתמול להוריד את מפלס הלחץ בקרוב הציבור שלפי ההערכות פדה 5 מיליארד שקל מקרנות הנאמנות. אחד מהם היה אורי קרן, מנהל ההשקעות הראשי של חברת הגמל הצעירה של בית ההשקעות מור.

קראו עוד בכלכליסט

"אני לא מומחה לווירוסים, אבל אני כן יודע לומר שיש כמה תרחישים", אמר קרן, שמתראיין לראשונה, ל"כלכליסט". "ייתכן שזו שפעת פלוס פלוס, ואז יגיע הקיץ וניפטר ממנה; וייתכן שלא ניפטר מזה כל כך מהר, אלא רק כשיהיה חיסון; או שלא ניפטר מזה לעולם. בסופו של דבר, צריך לזכור שזו לא מחלה סופר־קטלנית כמו אבעבועות שחורות או אבולה. ב־100 השנים האחרונות לא התרחש משבר בריאותי שחולל משבר כלכלי, גם לא כשהאיידס השתולל. בנוסף, חברות התרופות עובדות במרץ על מציאת חיסון, והקיץ מגיע, כך שבמדינות חמות שיעור ההדבקה נמוך יותר. ללכת עם התרחיש שבו העולם נכנס לסגר שממנו לא ייצא שנים, זה קיצוני. סביר יותר שנגיע לשיא במהלך מרץ ואפריל, ואז נתחיל לחוות הקלה".

אורי קרן שותף ומנהל השקעות פעילות הגמל החדשה של מור , צילום: אוראל כהן אורי קרן שותף ומנהל השקעות פעילות הגמל החדשה של מור | צילום: אוראל כהן אורי קרן שותף ומנהל השקעות פעילות הגמל החדשה של מור , צילום: אוראל כהן

עם זאת, קרן מודה כי "אם הייתי מאמין ב־100% בתרחיש הזה, הייתי מסתער על השוק. אין הסתברות מוחלטת לסיום מהיר. אבל אני כן מעלה קצת סיכון. פחות במניות, ויותר באג"ח קונצרניות".

2008: מצא את ההבדלים

לדברי קרן, המחירים בבורסה, גם אחרי הנפילות החדות שהתרחשו במהלך היומיים האחרונים, לא משקפים את התרחיש הקיצוני, "אחרת פתאל וחברות תעופה כבר היו פושטות רגל. מצד שני, מיום ליום הבהלה מתגברת, והיא מתחברת לזה ששנים הכסף זורם לשוק בהיעדר אלטרנטיבות. בנוסף, מנהלי ההשקעות לא חוו משבר כזה. עבור מנהלי השקעות צעירים, שלא חוו את 2008, זה אירוע משתק. גם עבורי משבר 2008 היה אירוע טראומטי".

לדבריו, "הפעם זה לא 2008. זה לא משבר שמגיע מהכלכלה הריאלית ומערכת הבנקאות במצב טוב. היא גם מפוקחת מאוד. הבנקים האמריקאיים הם גורילות במצב מצוין. מעבר לזה, בניגוד ל־2008, המערכות מגיבות מהר, לא כמו אז שחיכו שליהמן ברדרס ייפול, כדי להבין שכל המערכת הבנקאית זקוקה לסיוע, אחרת היא תקרוס. הנה, בארה"ב הורידו את הריבית, והיפנים והסינים קונים תעודות סל על המדדים שלהם".

עם זאת, קרן מתייחס בדאגה לאופן שבו ארה"ב מנהלת את המשבר. לדבריו, "לא בודקים שם חשש לקורונה כמו שצריך ויש חשש תהיה אסקלציה. חוסר השקיפות של ארה"ב מגביר את הלחץ. כל דבר מוסיף דלק למדורה".

קרן התייחס להשלכות של הפדיונות הכבדים ואמר כי "כשהלקוח מתקשר ואומר 'תפרע את כל התיק. אני רוצה שתמכור הכל כי אני רוצה מחר את הכסף בחשבון', אתה חייב למכור מיד".

לדעתו, יש הזדמנויות מעניינות בשוק האג"ח כעת: "השוק הזה מתנהג בצורה מופרעת. יש אג"ח של בנקים במרווחים שלא ראינו שנים; אג"ח של חברות, שרק השלימו גיוס ולא צריכות לגייס עוד בתשואה דו־ספרתית; יש חברות עם LTV נמוך כמו אלקו, שיש לה חוב של 300 מיליון שקל ו־4 מיליארד שקל נכסים, והאג"ח שלה נסחרת ב־8% תשואה. גם האג"ח של החברה לישראל נסחרת בתשואה דו־ספרתית, אף על פי שגם אם החברה־הבת כיל נופלת בחצי, היא יכולה לפרוע את האג"ח שלה בקלות".

השוק יחזור לעלות כשיהיו אותות חיוביים

בסופו של דבר, קרן מאמין כי "ברגע שיהיו ניצנים ראשונים של התפתחות חיובית, אור בקצרה המנהרה, כמו ירידה בקצב ההידבקות, או גילוי שהווירוס לא מספיק עמיד לחום, או שיש תרופה שמקלה על החולים, השוק עשוי להגיב מהר ולחזור לעלות. בעיקר עכשיו, אחרי שהורידו את הריבית בארה"ב, ושיש צפי שתמשיך לרדת. לכך יש להוסיף את העובדה שכל הממשלות רוצות להקל על הכלכלה.

"הרי אם לפני גל הנפילות הנוכחי לא היו אלטרנטיבות השקעה למעט בנכסי סיכון, במה ניתן כבר להשקיע עכשיו כשאג"ח ל־10 שנים מניבה תשואה של 0.55%?".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות