אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
למרות אישור תוכנית הסיוע - דאו ג'ונס צלל ביותר מ-4% צילום: אי פי איי

דיווח שוטף

למרות אישור תוכנית הסיוע - דאו ג'ונס צלל ביותר מ-4%

וול סטריט קטעה רצף של שלושה ימי עליות חדות, למרות שהקונגרס אישר את תוכנית הסיוע למשק האמריקאי בסך 2 טריליון דולר והעבירה לאישור טראמפ; נשיא ארה"ב הורה על ג'נרל מוטורס לייצר מכונות הנשמה על פי צו חירום; מדד אמון הצרכנים בארה"ב בשפל של מעל ל-3 שנים; הזהב זינק השבוע ב-9%, העלייה השבועית החדה מאז 2008, הנפט סגר שבוע חמישי של ירידות - נחלש ב-5%

27.03.2020, 23:00 | נועם לנדמן

דיווח שוטף מהשווקים המובילים בעולם: העדכונים החשובים, המניות הבולטות, אגרות החוב, ועדכוני האנליסטים

ניקיי שנגחאי האנג סנג דאקס קאק פוטסי דאו ג'ונס נאסד"ק S&P 500

לחצו כאן לערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

23:00 - המגמה החיובית מהימים האחרונים בוול סטריט נקטעה, למרות אישור תוכנית הסיוע היקרה בתולדות ארה"ב בסך שני טריליון דולר, עליה הנשיא טראמפ צפוי לחתום עתה: מדד דאו ג'ונס צלל ב-4.1%, S&P 500 נחלש ב-3.3% ונאסד"ק נחתך ב-3.8%. בסיכום שבועי: דאו ג'ונס עלה ב-12.8% (העלייה השבועית החדה ביותר מאז שנת 1938), נאסד"ק הוסיף 9.1% ו-S&P 500 עלה ב-10.3%. המדדים רשמו השבוע עלייה חדה בזכות ההתקדמות לקראת אישור התוכנית, וכן תוכניות סיוע מצד הפד, אך העלייה במספר חולי הקורונה בארה"ב, שהפכה למדינה שניצבת בראש הרשימה בפרמטר זה, העיבה על המסחר. 

המניות בלטו: בואינג צנחה ב-10% (לאחר שבסיכום שבועי זינקה ביותר מ-70%)  מניית הנפט של שברון צללה ב-9.6%, אינטל נחתכה ב-6.8%, אפל ירדה ב-4.2%, מיקרוסופט נחלשה ב-4.1%, אמריקן איירליינס מחקה מעל ל-10%, אתר ההזמנות לנופש, בוקינג, צלל אף הוא מעל ל-10%.

בתוך כך, טראמפ הורה ליצרנית הרכב ג'נרל מוטורס לייצר מכונות הנשמה, תחת צו שעת חירום. מוקדם יותר היום ביקר בחריפות את התנהלות החברה באותו נושא (ראו עדכון מקדם יותר).

22:05 - טראמפ יחתום על תוכנית הסיוע ב-23:00 (שעון ישראל): לאחר שעברה לפני שעה קלה את אישור בית הנבחרים ויומיים קודם את הסכמת הסנאט, הגיע תורו של נשיא ארה"ב לחתום ולאשר סופית את חבילת התמריצים לכלכלה האמריקאית, בסך 2 טריליון דולר.

נשיא ארה"ב טראמפ, צילום: MCT נשיא ארה"ב טראמפ | צילום: MCT נשיא ארה"ב טראמפ, צילום: MCT

21:50 - הנפט ננעל בשבוע חמישי של ירידות, על רקע הביקוש ההולך ופוחת בעולם, בצל התפשטות נגיף הקורונה: ה-WTI נסוג היום ב-4.8% לרמה של 21.51 דולר לחבית, כשהרמה הכי נמוכה שנרשמה השבוע עמדה על 20.88 דולר לחבית. סך הכול, ירד הנפט השבוע ב-5%.

ירידות שערים במניות הנפט, צילום: שאטרסטוק ירידות שערים במניות הנפט | צילום: שאטרסטוק ירידות שערים במניות הנפט, צילום: שאטרסטוק

21:00 - למרות שנחלש היום, הזהב זינק השבוע 9% ולשיא שבועי מאז ספטמבר 2008. ברקע לעליות - היחלשות הדולר בשל תוכניות הסיוע היקרות של הממשל והפד. מחיר המתכת היקרה נחתך היום ב-1.6% לרמה של 1,625 דולר לאונקיה. הכסף נסק השבוע ב-17% - העלייה השבועית החדה מאז 1987.

20:30 - בית הנבחרים בקונגרס האמריקאי אישר את תוכנית ממשל טראמפ  שמטרתה להזרים לכלכלה סכום של 2 טריליון דולר - חבילת הסיוע הגדולה אי פעם בארה"ב. לאחר ניסיונות עיכוב בהצבעה מצד חבר קונגרס רפובליקני שהביע מחאה נגד התוכנית, התקבלה הסכמה בבית הנבחרים (קודם עברה התוכנית את אישור הסנאט), וכעת על הנשיא לחתום עליה סופית ולהוציא אותה אל הפועל.

19:45 - בורסות אירופה ננעלו על הצד השלילי, ברקע הקושי של מנהיגי האיחוד להסכים על דרכי הפעולה הכלכליים הנחוצים בעת המשבר - וקבעו לעצמם יעד של עד שבועיים להגיע להסכמה על הפרטים: מדד פוטסי בלט עם נפילה של 5.2%, מדד קאק נחתך ב-4.2% ומדד דאקס נסוג ב-3.7%.

ירידות בבורסות אירופה, צילום: בלומברג ירידות בבורסות אירופה | צילום: בלומברג ירידות בבורסות אירופה, צילום: בלומברג

סקטור התעופה בלט לרעה - איזיג'ט צללה ב-10%, לופטהאנזה צנחה ב-6.8%, אייר פראנס נחלשה ב-6.2%, ICA החברה האם של בריטיש איירווייז נחתכה ב-8.6%, ריינאייר נחלשה ב-6.6%, יצרנית המטוסים איירבוס נסוגה ב-5.7%. ירידות חדות גם במניות הבנקים, בעיקר בבריטניה: רויאל בנק אוף סקוטלנד נפל ב-9.3%, ברקליס ב-9.8%, HSBC ב-6.3%. בפרנקפורט, דויטשה בנק נחתך ב-6.6%. עוד נפילות חדות בלונדון: מניית הקרוז קארניבל צללה במעל ל-20%, רולס רויס צנחה ב-10%, חברת הנפט רויאל דאץ' של צללה במעל ל-10%.

19:15 - טראמפ בביקורת חריפה כלפי ג'נרל מוטורס: בסדרת ציוצים תקף נשיא ארה"ב את יצרנית הרכב, על כך שאינם מספקים את כמות מכונות ההנשמה שנדרשו: "כרגיל עם ג'נרל מוטורס, נראה כי הדברים פשוט לא מסתדרים להם", אמר והוסיף כי החברה חייבת לפתוח את המפעל הנטוש שלה באוהיו, או כל מפעל אחר "ולהתחיל מיד לייצר מכונות הנשמה".

מנגד, אפל השיקה יחד עם הבית הלבן והמרכז לבקרת מחלות ומניעתן, אתר ברשת ואפליקציה ובהם כלים לזיהוי הנגיף באמצעות סינון של סימפטומים. באתר ובאפליקציה יוכלו האזרחים למצוא גם מידע ממקורות מהימנים בנוגע לנגיף.

 

18:45 - יו"ר קרן המטבע העולמית, קריסטלינה גורגייבה אומרת כי המיתון בכלכלה העולמית כבר כאן הודות לקורונה. לדבריה, הדרך היחידה לצמצם את עומקו ואורכו של המיתון, היא אם מנהיגי המדינות השונות יבינו שיש לשלב כוחות. "אני מאד מעודדת ממה שאני רואה עד כה - המנהיגים השונים מבינים שיש למגר את הנגיף בכל מדינה כדי שכולנו נוכל לצאת מהמצב הזה", אמרה.

17:45 - חברות הקרוזים הגדולות בארה"ב לא יקבלו סיוע מממשל טראמפ - כך דווח ב-marketwatch. מניית קארניבל צונחת ביותר מ-15%, כמו גם מניות רויאל קאריביאן, ונורוויג'ן קרוז ליין. שלושתן לא עומדות בקירטריונים למתן סיוע כלכלי, על פי תוכנית הסיוע בסך 2 טריליון דולר שהממשל מעוניין להוציא לאור בקרוב.

שיט של חברת קארניבל, צילום: שאטרסטוק שיט של חברת קארניבל | צילום: שאטרסטוק שיט של חברת קארניבל, צילום: שאטרסטוק

17:20 - נתוני המאקרו בארה"ב לחודש מרץ ממשיכים לאכזב - מדד אמון הצרכנים בארה"ב נופל לשפל של מעל ל-3 שנים, כך לפי נתונים שנאספו באוניברסיטת מישיגן. המדד צנח בחודש מרץ ל-89.1, השיעור הנמוך שלו מאז אוקטובר 2016. תחזית האנליסטים עמדה על ירידה במדד ל-90. שיעור המדד ירד מ-101 בחודש פברואר - זו הירידה הרביעית בגודלה ב-50 השנים האחרונות.

16:30 - שבנו לשעת הפתיחה המוכרת לנו בוול סטריט (לאחר המעבר לשעון קיץ), עם שינוי במדדים המובילים לכיוון מטה: לאחר שנסק בשלושה ימי המסחר האחרונים, דאו ג'ונס נופל כבר בפתיחה ב-4%, S&P 500 מוחק 3.3% ונאסד"ק נחלש ב-3%. ממש כפי שהובילה את דאו ג'ונס מעלה, מניית בואינג מושכת את המדד המוביל מטה וצוללת במעל ל-9%. מניות התעופה של יונייטד איירליינס ואמריקן איירליינס צונחות אף הן ביותר מ-9% וגוררות את נאסד"ק עמן.

16:00 - עוד מעט וול סטריט, אבל בינתיים - הזהב אמנם יורד היום ב-1.3% לשיעור של 1639.20 דולר לאונקיה, אך בדרך לשבוע הטוב ביותר מאז דצמבר 2008, לאחר חמישה ימים של עליות בערכו. "אני לא רואה שום סיבה כרגע למכור זהב", כך לדברי סטפן אינס, אסטרטג השוק הבכיר ב-AxiCorp, שהוסיף כי הסיבה היחידה למכירה יכולה להיות, "אם המשקיעים קוקים נואשות למזומנים".

תשואת אג"ח ארה"ב ל-10 שנים יורדת מתחת ל-0.8%: מוחק 6 נק' בסיס  לרמה של 0.74%.

15:30 - מתחזקות הירידות בשוקי העולם. בורסת לונדון מאבדת מעל 5%, החוזים בניו יורק יורדים בעד 3%.

בארה"ב פורסם כי הוצאות הצרכנים עלו ב-0.2% בפברואר.

מניות בולטות בטרום מסחר בניו יורק: מניית הקרוזים קארניבל מוחקת כ-10%. בואינג שזינקה ב-90% בשלושת הימים האחרונים על רקע הציפייה לסיוע כלכלי מהממשל, צפויה לפתוח את המסחר בירידות של כ-3%.

14:45 - ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון נדבק בקורונה: "ביממה האחרונה פיתחתי תסמינים קלים והבדיקה לקורונה התבררה כחיובית", מסר ג'ונסון בשיחת וידאו עם הממשלה. הוא אמר כי הוא נמצא בבידוד ביתי, והדגיש: "אמשיך להנהיג את הממשלה בשעה שאנו נלחמים בנגיף הזה". באחרונה הודיע גם יורש העצר צ'רלס כי נדבק בנגיף.

בוריס ג בוריס ג'ונסון | צילום: אם סי טי בוריס ג

13:00 - אדום בשוקי העולם: פוטסי בלונדון צונח ב-3.7%, דאקס בפרנקפורט מאבד 1.9%, קאק בפריז נופל ב-2.8%. החוזים על המדדים המובילים בניו יורק מאבדים עד 1.9%.

הרשויות בספרד עדכנו כי עוד 769 בני אדם מתו מקורונה ביממה האחרונה, 4,858 מתו עד כה

 

13:00 - הבנק המרכזי של הודו חתך במפתיע את שיעור הריבית מ-5.15% ל-4.4%, כדי לסייע לכלכלה המקומית להתמודד עם משבר הקורונה. הצעד בא יום לאחר שהממשלה בניו דלהי חשפה תוכנית סיוע לאוכלוסייה הענייה בהיקף של 22.5 מיליארד דולר. מוקדם יותר השבוע הוכרז סגר בהודו למשך שלושה שבועות.

11:15 - המסחר בבורסות באירופה מתנהל בירידות חדות. דאקס בפרנקפורט וקאק בפריז מאבדים 2.2%, פוטסי בלונדון יורד ב-3.5%.  ברקע: העלייה החדה במספר הנדבקים בארה"ב.

בורסת פרנקפורט, צילום: בלומברג בורסת פרנקפורט | צילום: בלומברג בורסת פרנקפורט, צילום: בלומברג

10:00 - נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ שוחח עם נשיא סין שי ג'ינפינג בנוגע לשיתוף פעולה במאבק בהתפשטות נגיף הקורונה. טראמפ צייץ בטוויטר: "שוחחנו בפירוט רב על נגיף הקורונה, שהורס חלק ניכר מהעולם. סין עברה הרבה ופיתחה הבנה טובה של הנגיף. אנו עובדים יחד בשיתוף פעולה צמוד".

 

באסיה: מדד ניקיי בטוקיו זינק ב-3.9%, הונג קונג עלתה ב-0.7%, שנגחאי טיפסה ב-0.3%. בניו יורק: החוזים רושמים ירידות של כ-1%.

07:45 - בבורסות באסיה נרשמות הבוקר עליות שערים, לאחר הזינוק אמש בוול סטריט. מדד ניקיי ביפן מזנק ב-2.5%, קוספי בדרום קוריאה מטפס ב-1.5%, והאנג סנג בהונג קונג - ב-1.2%. בסין, הבורסה בשנגחאי מוסיפה 1.2%. בשוק המטח: הדולר מאבד 1% מול הין היפני.

אמש ננעלו הבורסות בוול סטריט בעליות שערים חדות - היום השלישי הירוק ברציפות לראשונה מאז תחילת פברואר, ועל רקע אישור הסנאט לתוכנית הסיוע בהיקף 2 טריליון דולר. דאו ג'ונס קפץ ב-6.4%, S&P 500 רשם עלייה של 5.9% - שני המדדים שמרו על מגמה חיובית מאז יום שלישי - ומדד נאסד"ק התחזק ב-5.6%. בסך הכל בשלושת ימי המסחר האחרונים זינק דאו ג'ונס ב-21.3% וחזר לטריטוריה שורית - שוק שורי מוגדר כעלייה של 20% לפחות מרמת השפל האחרונה. באותם ימים קפץ S&P 500 ב-17.2%. זוהי העלייה התלת יומית הגבוהה ביותר בדאו ג'ונס מאז 1931, וב-S&P 500 מאז 1933.

 ארה"ב עקפה אמש (יום ה') את סין ואיטליה במספר הנדבקים בנגיף הקורונה. לפי ניו יורק טיימס עד כה נדבקו בקורונה 83,329 בני אדם בארה"ב ולפחות 1,222 מתו מהנגיף. לפי דיווחים בארה"ב, רק ביממה האחרונה נוספו יותר מ-13 אלף חולים חדשים למניין. בעקבות העדכון מספר הנדבקים בנגיף הקורונה בארה"ב הוא הגבוה ביותר בעולם. באיטליה, שבה מספר המתים הוא הגבוה ביותר ועומד על 8,165, נדבקו עד כה 80,539 בני אדם. נשיא צרפת עמנואל מקרון אמר כי היתה לו "שיחה טובה" עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בעניין המאבק בנגיף הקורונה. מקרון טען כי הוא ומקבילו האמריקני מכינים יחד עם מדינות אחרות "יוזמה חדשה וחזקה למאבק במגפה בימים הקרובים".

בורסת טוקיו, צילום: איי אף פי בורסת טוקיו | צילום: איי אף פי בורסת טוקיו, צילום: איי אף פי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות