אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
באישור השב"כ: המדינה מקדמת שליטה של זרים בחברות התקשורת צילום: אוראל כהן

באישור השב"כ: המדינה מקדמת שליטה של זרים בחברות התקשורת

המהלך דוחף לביטול הצורך בשותף ישראלי בשליטה בחברות התקשורת, ויאפשר לדוד פורר לבצע אקזיט עתידי בבזק

11.03.2020, 08:06 | אביאור אבו

משרד התקשורת סולל את הדרך של דוד פורר לכיוון אקזיט עתידי בבזק: שימוע שהפיץ השבוע המשרד מבטל את החובה הקיימת ברשיונות חברות התקשורת לאחזקות מינימום של גורמים ישראליים בגרעין השליטה, ויאפשר לגורמים זרים לקיים בהן שליטה מלאה. שליטת חברות זרות בגופי התקשורת הפכה אקטואלית בשנה האחרונה עם הסתלקות חיים סבן מהשליטה בפרטנר והחזרת מניותיו לידי תאגיד האצ'יסון הסיני; ורכישת השליטה בבזק בידי קרן סרצ'לייט האמריקאית עם פורר הישראלי.

קראו עוד בכלכליסט

דוד פורר, מבעלי השליטה בבזק, צילום: ענר גרין דוד פורר, מבעלי השליטה בבזק | צילום: ענר גרין דוד פורר, מבעלי השליטה בבזק, צילום: ענר גרין

חוק התקשורת ורישיונות החברות קובעים כי אזרח ותושב ישראל חייב להחזיק בשיעור מינימום מאמצעי השליטה בחברת תקשורת מקומית. לפי החוק, חברות הסלולר כסלקום ופרטנר מחויבות למינימום של 5% אחזקות ישראליות, בעוד HOT ובזק מחויבות ל־20% ו־19% כל אחת.

הוראה זו נקבעה על בסיס עמדת שב"כ לשמירה על ביטחון המדינה. לפי השימוע שפרסם עתה משרד התקשורת, בחינה שערכו גורמי הביטחון העלתה כי במקרים מתאימים ניתן לקבוע הוראות חליפיות שיושתו על בעלי הרישיון. במשרד התקשורת לא פירטו מהן אותן הוראות וטענו כי הן מסווגות. עם זאת, גורמים בשוק אומרים כי ההוראות טרם גובשו וכי הן צפויות להיות פרטניות לכל חברה וחברה.

אדוארדו אלשטיין, יהודי אזרח ארגנטינה, הפך לבעל השליטה בסלקום כשרכש את השליטה באי.די.בי ב־2013 יחד עם מוטי בן־משה, ששימש כשותף הישראלי הנדרש. אולם עם הפרדת השותפות ביניהם עברה השליטה לידי אלשטיין, שהשאיל באישור משרד התקשורת 5% ממניות סלקום לישראלים המקורבים אליו מקבוצת אריסה, מריו בלכר ומאוריסיו ויאור. בעל השליטה ב־HOT פטריק דרהי הוא אזרח ותושב ישראל ולכן החברה עומדת בתנאים.

בבזק, שמחויבת לאחזקות ישראליות של 19%, משמש דוד פורר כגורם הישראלי בגרעין השליטה. פורר מחזיק בחברה בשרשור יחד עם סרצ'לייט האמריקאית, לאחר שרכשו 72% ממניות ביקום תמורת 485 מיליון שקל. עם ביטול ההגבלה תוכל סרצ'לייט לרכוש את חלקו של פורר, שעליו שילם 97 מיליון שקל. מאז כניסת הגורמים לחברה ירדה מניית ביקום בכ־44%, כך שיחלוף עוד זמן עד שפורר יוכל לצאת ברווח מהשותפות.

בעל השליטה בסלקום אדוארדו אלשטיין, צילום: איתן שגב בעל השליטה בסלקום אדוארדו אלשטיין | צילום: איתן שגב בעל השליטה בסלקום אדוארדו אלשטיין, צילום: איתן שגב

בפרטנר המצב מורכב יותר. המניות שהחזיר סבן לידי האצ'יסון נמצאות בידי כונס נכסים עד שמשרד התקשורת יעניק היתר שליטה לתאגיד הסיני. מאחר שסבן אינו תושב ישראל, הוחזקו 5% מהמניות בידי מוסדיים ישראליים כהפניקס ומיטב דש. עם זאת, בדו"חות פרטנר לרבעון השלישי ל־2019 דיווחה החברה כי אמצעי השליטה של הפניקס הועברו לגורמים זרים. בעקבות זאת, תיקן משרד התקשורת את רישיון החברה בהוראת שעה שתקפה עד לנובמבר 2020, והפחית את שיעור האחזקות הנדרש של גורמים ישראלים ל־3.82% עד למציאת פתרון קבוע.

במשרד התקשורת טוענים שעיתוי השימוע אינו קשור להיתר השליטה של האצ'יסון בפרטנר וכי התיקונים המוצעים תואמים את החלטת הממשלה מ־2014 להקלת הנטל הרגולטורי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות