אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בונים על הלוואה מקרן ההשתלמות? בתי ההשקעות מתחילים לעצור אותן צילום: שאטרסטוק

בלעדי לכלכליסט

בונים על הלוואה מקרן ההשתלמות? בתי ההשקעות מתחילים לעצור אותן

על רקע הירידות החדות בשווקים פועלות חברות הגמל לצמצם - ואף להקפיא לחלוטין - את האפשרות לקחת הלוואות על חשבון החיסכון בקרנות ההשתלמות. הסיבה: ההלוואות ניתנות למול בטוחה בדמות כספי הקרן, ויש חשש שהבטוחה תישחק. הדבר בעייתי גם משום שמדובר בהלוואות על חשבון כספי עמיתים אחרים, המהווים מעין "תחליף נזילות"

11.03.2020, 10:00 | רחלי בינדמן

חברות הגמל וההשתלמות מבצעות הבוקר (ד') הערכת מצב, בסופה צפויות חלקן להקפיא את האפשרות הניתנת ללקוחות לקחת הלוואות על חשבון החיסכון בקרנות ההשתלמות.

באלטשולר שחם, חברת הגמל הגדולה בישראל, כבר הודיעו על הורדת אפשרות ההלוואה על חשבון קרן השתלמות מ-80% ל-50%; במיטב-דש ובילין לפידות כבר החליטו להקפיא אותן כליל; ובפסגות והפניקס מתבצעים בעת הזו דיונים בנושא - כך נודע לכלכליסט.

קראו עוד בכלכליסט

 כסף, צילום: שאטרסטוק כסף | צילום: שאטרסטוק  כסף, צילום: שאטרסטוק

נסביר כי ההלוואות האמורות ניתנות למול בטוחה בדמות כספי הקרן, אך מכיוון שהכספים הללו מושקעים בשוק ההון, שסובל מירידות, יש חשש שהבטוחה תישחק - ועל רקע חוסר הוודאות בשווקים מעדיפים בשלב זה לצמצם את מתן האשראי הזה. חשוב להדגיש שמדובר בהלוואה על חשבון כספי העמיתים, כלומר הלוואה שהעמיתים נותנים לעמיתים אחרים ומהווה סוג של תחליף נזילות. סיבה נוספת להחלטה לצמצם, ואפילו להקפיא את ההלוואות הללו, היא שייתכן שמנהלי ההשקעות סבורים שבשוק ההון יש השקעות אטרקטיביות יותר לטובת החוסכים.

בשנים האחרונות הפכו קרנות ההשתלמות למקור אשראי לציבור, שמתחרה בבנקים באמצעות ריביות אטרקטיביות שהציגו גופי הגמל למי שלקח כסף על חשבון קרן ההשתלמות שלו במקום למשוך אותה. אנשים רבים השתמשו בכלי הזה כדי לממן הון עצמי ראשוני לדירה, שיפוץ הבית, קניית רכב ועוד. הבטוחה בגין ההלוואה היא בדמות הכסף שמושקע בקרן ההשתלמות, וגופי הגמל השתמשו בהלוואות ככלי שימור שימנע מהלקוחות למשוך את כספם. כעת החשש הוא שמשיכות כספי ההשתלמות יגברו - אך במקביל, לקוחות שלא תכננו למשוך את ההשתלמות אלא לקחת בגינה הלוואה, למשל, לצורך רכישת דירה, לא יוכלו לעשות זאת בשלב זה.

דווקא כשהמשק זקוק היום לחמצן אשראי, ולאחר שנגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון קרא לפני כמה ימים למנהלי הבנקים להעמיד קווי אשראי לעסקים קטנים, חברות הגמל סוגרות את הברז הזה.

נזכיר כי לאחרונה חשף כלכליסט כי לקוחות ניצלו לפני המשבר את הריביות הנמוכות על הלוואות קרן ההשתלמות ופוליסות החיסכון הפיננסיות, גם כדי למנף השקעות בבורסה - וכעת מי שעשה זאת עלול להכפיל את ההפסדים שלו, בשל הנפילות החדות שנרשמו בשווקים בעקבות התפשטות נגיף הקורונה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות