אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקורונה מחקה 10% מתיק הנוסטרו של בית ההשקעות IBI צילום: שאטרסטוק

הקורונה מחקה 10% מתיק הנוסטרו של בית ההשקעות IBI

בית ההשקעות דיווח על הפסד של 20 מיליון שקל, מרביתם בתיק הנוסטרו שלו, שהיקפו 200 מיליון שקל. מניית בית ההשקעות צללה אתמול ב־11.9%

12.03.2020, 07:47 | צלי גרינברג

הקורונה מכה ב־IBI: בית ההשקעות, הנמצא בשליטת דוד ויסברג (20%), צבי לובצקי (20%) עמנואל קוק (20%) וקובי אלכסנדר (19%) ונסחר בבורסה בתל אביב בשווי של 348.7 מיליון שקל, דיווח אתמול על הפסד מצטבר של 20 מיליון שקל בתיק הנוסטרו ובפעילות קרנות הנאמנות של החברה מתחילת השנה. בתגובה לדיווח צללה מניית IBI ב־11.9%. המניה ירדה ב־17.9% מתחילת השבוע.

קראו עוד בכלכליסט

להערכת גורמים בשוק ההון, הפגיעה היא בתיק הנוסטרו, שהיקפו הוא 200 מיליון שקל. כלומר, הקורונה מחקה 10% מתיק הנוסטרו של בית ההשקעות. עם זאת, מדובר בסכום קטן ביחס להיקף הנכסים שמנהל IBI בקרנות הנאמנות שלו, שעומד על 13.7 מיליארד שקל.

צבי לובצקי, מבעלי IBI, צילום : אוראל כהן צבי לובצקי, מבעלי IBI | צילום : אוראל כהן צבי לובצקי, מבעלי IBI, צילום : אוראל כהן

כמו כן, בית ההשקעות דיווח כי קיים חשש לפגיעה בהכנסותיו בטווח הקצר. זאת, בשל ירידות השערים המשמעותיות בבורסות העולם ובבורסה בתל אביב בתגובה לאירועי וירוס הקורונה; וכי צפויה פגיעה בהכנסות פעילות ניהול התיקים. עוד ציין בית ההשקעות כי הוא נוקט בצעדים למזעור השפעת משבר הקורונה על פעילותו העסקית, ביניהם גם היערכות להפעלת תשתיות ייעודיות הקיימות בחברה לשעת חירום.

בית ההשקעות מעדכן כי יכולת התחזית העסקית שלו לטווח הבינוני־ארוך מוגבלת, בגלל שחלק משמעותי מהכנסותיו נגזר ישירות מרמות המחירים בשווקי ההון, המאופיינות בימים האחרונים בתנודתיות חריפה.

IBI מעריך כי אם משבר הקורונה יימשך זמן ארוך יותר, הדבר יביא להשבתת חלקים נרחבים במשק הישראלי והגלובלי, והפגיעה תתאפיין בהשלכות ארוכות טווח על המשק ועל החברה, על כלל פעילויותיה.

IBI הוא בית ההשקעות השני בלבד שמדווח על הנזק שנגרם כתוצאה מאירוע הקורונה. זאת לאחר שמשה ברקת, הממונה על שוק ההון, שלח לפני כשבוע דרישה למוסדיים לפרט את השפעת אירוע הקורונה על פעילותם, כפי שנחשף ב"כלכליסט".

את IBI הקדים ביממה בית ההשקעות אנליסט, שבשליטת שמואל לב (31.7%) ואהוד שילוני (31.7%), שדיווח על הפסד מצטבר של 9.1 מיליון שקל בתיק ניירות הערך של החברה מתחילת שנת 2020. ב־8 במרץ 2020 עמד שווי תיק ניירות הערך של אנליסט על 159 מיליון שקל. בית ההשקעות אנליסט נסחר בבורסה בתל אביב לפי שווי 173.6 מיליון שקל, ומנייתו ירדה אתמול ב־8.2% וב־20.7% מתחילת השבוע.

מוקדם יותר השבוע גם חברת פועלים אי.בי.אי דיווחה על ירידה בשווי תיק ניירות הערך הסחירים שלה' בהשפעת התפשטות הנגיף החדש. מהדיווח של פועלים אי.בי.אי עולה שההפסד שנצבר בתיק ניירות הערך הסחירים של החברה מתחילת השנה ועד ליום הדיווח מסתכם בכ־6 מיליון שקל. נכון לאותו מועד, היקף תיק ההשקעות של החברה הסתכם ב־19 מיליון שקל.

בפועלים אי.בי.אי, המנוהלת על ידי ירון מוזס, הזהירו שבשל היקף הפדיונות בקרנות הנאמנות והירידות בשווקים צפויה להערכת החברה גם האטה משמעותית בשוק ההנפקות בו היא פעילה. אתמול ירדה מניית פועלים אי.בי.אי ב־3.7% ומתחילת השבוע צנחה ב־23.9%. שווי השוק של חברת החיתום עומד על 147.1 מיליון שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות