אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האיחוד האירופי יכריח את יצרניות הסמארטפונים לעדכן לכם את המכשיר צילום: שאטרסטוק

האיחוד האירופי יכריח את יצרניות הסמארטפונים לעדכן לכם את המכשיר

הצעת חוק שמקדם האיחוד האירופי תכריח את יצרניות הסמארטפונים להקל על תיקון, תחזוקה ושדרוגי תוכנה במוצרים שלהן. המטרה: לחסוך מצרכנים את הצורך להחליף סמארטפונים בתדירות גבוהה ולצמצם את הפסולת האלקטרונית

14.03.2020, 00:05 | רפאל קאהאן

יוזמה חדשה של האיחוד האירופי עשויה לפתור את אחת הבעיות הקשות שחווים משתמשי סמארטפוני אנדרואיד - ובמידה מסוימת גם אייפונים. התכנית מיועדת להכין הצעת חוק שתכריח את היצרניות להקל על תיקון, תחזוקה ושימוש מחדש של מוצריהם. התכנית מהווה חלק מיוזמת הצמצום של פסולת אלקטרונית. החקיקה תאפשר להקל על תיקון, החלפת סוללות או שדרוגי תוכנה. 

קראו עוד בכלכליסט

החקיקה תכלול לא רק סמארטפונים אלא גם טאבלטים ומחשבים. היא תצטרף לחקיקה קיימת שכבר דורשת את האפשרות הזו מיצרניות של מכשירי חשמל כגון טלוויזיות, מחשבים שולחניים, מדיחי כלים ומקררים. מבחינת נציבות האיחוד האירופי מדובר בתכנית "כלכלה סיבובית". מדובר במודל כלכלי חדש עבור היבשת.

    , צילום: Youtube צילום: Youtube     , צילום: Youtube

לדברי נציב האיחוד להגנת הסביבה, וירג'יליוס סינקביצ'יוס, "מודל הכלכלה הלינארית בו מייצרים, משתמשים וזורקים הראתה את המגבלות שלה. הדרך היחידה כדי להתמודד עם הגידול באוכלוסיה ובצריכה היא על ידי מעבר לכלכלה שתגדל לא על בסיס שימוש במשאבים טבעיים". לדבריו, אם אירופה לא תעבור למודל החדש היא לא תצליח לעמוד ביעדיה להגיע לאפס פליטות עד 2050.

הצרכנים ירוויחו פעמיים. ראשית המוצרים שיקנו יצטרכו להיות בעלי אורך חיים של לפחות 10 שנים. זאת אומרת שיצרנים ייאלצו להאריך את מדיניות עדכוני התוכנה שאצל יצרניות מסוימות כגון סמסונג עומדת על שנתיים בלבד. בנוסף האיחוד מעוניין לייצר תקן אוניברסלי חדש עבור המטענים - יוזמה שתכריח את אפל לנטוש את השימוש במחברים ייעודיים למכשירי האייפון והאייפד.

מדובר אמנם ביוזמה אירופית בלבד. אך בהתחשב בכך שמדובר באחד השווקים החשובים בתחום מוצרי הצריכה הטכנולוגיים, קשה להאמין שהיצרניות יבזבזו משאבים על ייצור דגמים ייעודיים ליבשת. עם זאת מבחינת עדכוני תוכנה, יוזמה זו עשויה להתברר כבומרנג. זאת מפני שמכשירים ישנים מאוד נוטים שלא להתמודד היטב עם גרסאות מודרניות של מערכות הפעלה. התוצאה תהיה או שהיצרניות ייאלצו לרווח את השקת הגרסאות החדשות כדי לשמור על תאימות לאחור, או שהן יצמצמו את החידושים הטכנולוגיים במכשיריהן.

בסופו של דבר היוזמה עדיין צריכה לעבור דרך הוועדות השונות של האיחוד כדי להתאים אותה למציאות. כך שעל פניו ישנו סיכוי רב שעד שתגיע לאישור בפרלמנט היא תסורס מלא מעט סעיפים, בין אם בהשפעת לוביסטים של חברות הטכנולוגיה ובין אם בגלל חוסר יכולת להתאים את התנאים שלה למציאות התפעולית.

עם זאת, גם אם היוזמה תספק שיפור קל בדמות הארכת התמיכה בעדכוני אבטחה או הוספה של שנתיים-שלוש לשדרוג גרסאות במערכות ההפעלה, או אפילו תביא את אפל להשתמש סוף סוף בכבלי USB-C, הצרכנים עדיין ירוויחו. והם לא יאלצו לשדרג את הסמארטפון שלהם כל שנתיים-שלוש בממוצע, כפי שהמצב כיום.

תגיות