אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משלוחי האוכל מהמסעדות ימשיכו לפעול; התחבורה הציבורית - רק עם רב-קו צילום: שאטרסטוק

משבר הקורונה

משלוחי האוכל מהמסעדות ימשיכו לפעול; התחבורה הציבורית - רק עם רב-קו

מה יקרה עם תשלום המע"מ, ממתי ייאסר התשלום במזומן בתחבורה ציבורית, וכיצד תסייע משטרת ישראל למשרד הבריאות - אחרי הכרזת נתניהו הערב על החמרת הצעדים במטרה להיאבק בנגיף הקורונה, הגופים השונים במשק מסבירים כיצד יתנהלו

14.03.2020, 22:55 | כתבי כלכליסט

ראש הממשלה מסר הערב (שבת) הצהרה בה הודיע כי כל מה שקשור לתרבות הפנאי יופסק לעת עתה: "אני מבקש מהציבור לשמור על מרחק של שני מטרים האחד מהשני". הוא הוסיף כי מרכולים, בתי מרקחת ובנקים ימשיכו לפעול: "המלאי מספיק", אמר ראש הממשלה בדבריו. משרד הבריאות מסר: "לשמור על פחות מ-10 אנשים במרחב אחד". כמו כן הוחלט הערב כי גני הילדים והפעוטונים ייסגרו החל ממחר (א') בבוקר.

בעקבות ההצהרה נרשמו התפתחויות רבות וגופים שונים במשק הודיעו על תגובתם ועל פעילותם נוכח המצב החדש. הנה העדכונים שנמסרו הערב:

המשלוחים מהמסעדות יימשכו

בשורה טובה למסעדות ולציבור - ניתן יהיה להמשיך עם שירותי המשלוחים שכבר היום זוכים להצלחה גדולה במרכז הארץ. מסתמן כי ההנחיות של משרד הבריאות שהורו לסגור את מקומות הבילוי והפנאי לא ימנעו מהמסעדות להציע משלוחים ואף איסוף מהמסעדה.

(עמרי מילמן)

 

מעמותת "מסעדנים חזקים ביחד" נמסר כי לאחר בדיקה מול משרד הבריאות התקבל אישור ממשנה למנכ"ל משרד הבריאות הפרופ' איתמר גרוטו להמשיך לבצע משלוחים. לגבי טייק אווי ומכירות מדלפקים כמו פיצות וגלידות עדיין לא התקבל אישור. מחר ייפגש יו"ר העמותה, תומר מור, עם נציגי וולט ויחד תתקבל החלטה מה יקרה לגבי מסעדות שעובדות עם שירותי וולט ולא מחזיקות מערך משלוחים משל עצמן. בנוסף, תתקיים מחר בצהריים פגישה מרוכזת של כמה מהמסעדנים הבכירים בארץ במלון נורמן בה הם ידונו במצב ובדרכים בהן הם יכולים לנסות ולפתור אותו אל מול הרשויות.

 

בעקבות ההנחיות החדשות ולבקשת המסעדות, הודיעה חברת Wolt כי "תמשיך לפעול ולשרת את הלקוחות ואת המסעדות שימשיכו לאפשר משלוחים. השליחים אינם מחוייבים לעבוד והבחירה בידם. בנוסף, שדרוג חדש של האפליקציה מאפשר ללקוחות לסמן כי הם מבקשים מהשליח להשאיר להם את המשלוח מחוץ לדלת. בחברה ימשיכו לעדכן את השליחים אשר עובדים עמה בהנחיות משרד הבריאות באופן שוטף".

 

״אנחנו עובדים במרץ״ אמרה דניאל רוזן, מנהלת השיווק בחברה. ״רוב המסעדות שאנחנו עובדים איתן בשוטף פתוחות למשלוחים אחרי שהתקבל לכך אישור ממשרד הבריאות. אנחנו ממשיכים לגייס שליחים גם עכשיו כדי להערך לעלייה בביקושים וגם מקבלים מהבוקר המון פניות של מסעדות שלא עבדו איתנו עד כה ורוצות להצטרף לשירות״. בדרך כלל, מסבירה רוזן, האפליקציה מאפשרת למסעדה לפתוח מערך למשלוחים בן לילה. ״בגלל העומסים הגדולים אנחנו טיפה מתעכבים עכשיו, אבל באמת עובדים כדי לנסות ולתת מענה לכולם. הצוות שלנו מנסה ללכת ולעשות כמה שיותר הדרכות ולבנות תפריטים למסעדות חדשות בשירות״.

(רעות ברנע)

 

 

וולט, צילום: עמית שעל וולט | צילום: עמית שעל וולט, צילום: עמית שעל

 

 

משטרת ישראל - תסייע למשרד הבריאות

 

בהתאם להנחיות הדרג המדיני, משטרת ישראל נערכת להרחבת הסיוע למשרד הבריאות באכיפת מגבלות הפעילות החדשות על מקומות בילוי, תרבות, פנאי וכיו״ב. המשטרה תמשיך לבצע פעילות יזומה בכל רחבי הארץ לאכיפת הצו והמגבלות השונות בהקשר של חובת הבידוד ואיסור התקהלות ל יותר מעשרה אנשים.

נוכח המגבלות החדשות, מ״מ מפכ״ל המשטרה הנחה כי המשטרה תעבור לפעילות במתכונת עבודה מיוחדת של משמרות מתוגברות, זאת ע״מ לתת מענה מיטבי לכלל המשימות ופעולות האכיפה הנדרשות.  "זכרו כי משמעת אזרחית מצילה חיים. אנו קוראים לאזרחים לנהוג באחריות אישית ולפעול מתוך ערבות הדדית במצב המורכב בו אנו נמצאים. המשטרה תמשיך לפעול בתאום הדוק ובשיתוף פעולה מלא עם כלל הגורמים העוסקים במלאכה.

"המשטרה קוראת לציבור להישמע להנחיות והוראות משרד הבריאות, שכן אי קיומם משבש את המאמץ הלאומי במאבק בהתפרצות הנגיף והתפשטותו בישראל. כמו כן, חל איסור מוחלט על הפצה ושרשור של מידע כוזב (Fake news) שכל תכליתו לזרוע בהלה בקרב הציבור. מידע רלוונטי ומוסמך, לרבות עדכונים והנחיות רשמיות, יופץ רק על ידי הגורמים המוסמכים לכך ובאתר משרד הבריאות.

(תומר גנון ועמיר קורץ)

תחבורה ציבורית - הנסיעות יימשכו כרגיל

בשל מגבלות ניטור ופיקוח, מערך התחבורה הציבורית צפוי לפעול מחר (א') ללא שינוי. כך על פי הערכות בכירים בענף. במקור הייתה מחשבה להגביל את כמות הנוסעים לכל אוטובוס או קרון רכבת ל-20 איש בלבד, אולם החברות שפועלות התנו את היישום בפיקוח משטרתי על מספר הנוסעים, וזאת מחשש לאירועי אלימות. בנוסף אף אחד לא יכול לתת פתרון לחזרה של כוחות הביטחון וחיילי צה"ל לבסיסים

לפיכך, ועד להודעה חדשה, הנסיעות יימשכו כרגיל. מחברת אגד מסרו הערב ש"התחבורה הציבורית ביום ראשון פועלת כסדרה. קווי השירות פועלים כמידי יום ראשון ללא שינוי להוציא את ההגבלות שפורסמו לאחרונה אודות נוסעים בישיבה בלבד באוטובוסים הבין עירוניים, ובאוטובוסים העירוניים ניתן לעמוד מעבר למושבים הראשונים תוך שמירת מרחק מהנהגים". באגד מסכמים ש"מומלץ להשתדל לשמור על מרחק סביר בין הנוסעים באוטובוסים ולהימנע מלהידחק ומלהצטופף יתר על המידה במרחב הציבורי״.

בישיבה במשרד התחבורה נקבע לפני שעה קלה (שבת) שמיום שלישי הקרוב יופסק התשלום במזומן בכלל אמצעי התחבורה הציבורית בישראל במטרה לצמצם את המגע בין הנוסעים לנהגים. "ציבור הנוסעים נדרש להיערך מראש באמצעות הצטיידות בכרטיס רב-קו. מי שאין ברשותו כרטיס יוכל לקנות עד ליישום ההנחיה, כרטיס רב-קו אנונימי אצל נהג האוטובוס ולהשתמש בו. את כרטיסי הרב-קו ניתן להטעין באינטרנט בעזרת קורא כרטיסים, בטלפון הנייד בטלפונים התומכים, ובאלפי נקודות הטענה ברחבי הארץ, ובהם בסניפי הדואר, רשתות הפארם", אומרים שם.

(ליאור גוטמן)

רב-קו. מיום שלישי לא יתאפשר תשלום במזומן בתחבורה הציבורית, צילום: רב קו רב-קו. מיום שלישי לא יתאפשר תשלום במזומן בתחבורה הציבורית | צילום: רב קו רב-קו. מיום שלישי לא יתאפשר תשלום במזומן בתחבורה הציבורית, צילום: רב קו

שירותי הבריאות - ממשיכים כרגיל

שירותי בריאות עובדים כרגיל. יש בקשה להימנע מהגעה פיזית כמה שיותר ולהשתמש בכלים דיגיטליים.

אדריאן פילוט

רשות המסים תחליט מחר לגבי משלומי המע"מ

מנהל רשות המסים, ערן יעקב יקיים מחר בבוקר דיון ברשות המסים בעקבות משבר הקרונה וההחלטות שאותן פרסם היום ראש הממשלה בנוגע להשבתה חלקית של המשק, ויקבל החלטות בנוגע להקלות. בעוד יומיים (ב-16 במרץ) אמורים להיות משולמים תשלומי המע"מ על ידי עסקים ועצמאים וברשות המסים יידרשו לקבל החלטה האם לדחות אותם. נשיא להב, רועי כהן, ביקש היום במסגרת הדיון עם ראש הממשלה, כי רשות המסים תדלה את תשלומי המקדמות, מע"מ וביטוח לאומי.

(עמרי מילמן) 

ומה עם פיצויים? 

בשלב זה לשאלות הרבות שצפות בקרב עובדים ועסקים בעקבות ההחמרות החדשות של משרד הבריאות, סגירת העסקים וסגירת הגנים ובתי הספר אין מענה מצד הממשלה. מאחר וקרן הפיצויים בהגדרתה בחוק אמורה לפצות רק נזק הנגרם מאירועים ביטחוניים או בצורת, אין לממשלה כל יכולת או מנגנון לפצות עובדים שנדרשים להשאר בביתם בעקבות ההחלטות החדשות.

במקביל יתקיימו מחר דיונים בין נציגי האוצר, ההסתדרות ונציגי המעסיקים במטרה להגיע להסכמות בנושא הן במגזר הציבורי והן במגזר הפרטי. כך למשל במשרד האוצר ביקשו מהמעסיקים לספוג ולממן שבועיים חל"ת לעובדים במקרה הצורך, אולם המעסיקים דחו את האפשרות הזו. הצדדים יידרשו להגיע להסכמות בנוגע לשאלה מי יממן את ימי הבידוד והשבתת המשק - האם ימי המחלה, ימי חופש, או שמא האוצר יישא בנטל.

(עמרי מילמן)

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות