אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החברות מקימות חומת מגן מנזקי הקורונה צילום: שאול גולן

החברות מקימות חומת מגן מנזקי הקורונה

מציאות הסגר שנוצרה מאתגרת את מרבית החברות הציבוריות. אלה נוקטות צעדים חריפים - פיטורי עובדים, סגירת חנויות ועצירת תשלומים לספקים — הכל כדי לצמצם הוצאות. המגפה לא דילגה גם על שכר הבכירים, האופציות והדיבידנדים. מנגד, יש מי שקונות אג"ח של עצמן, ובדרך לצמצום החוב מבקשות להפגין אמון באיתנו

18.03.2020, 07:54 | צלי גרינברג

נדמה שקצב הנפילות בבורסות העולם מתחרה בקצב שבו אנשים מסביב לגלובוס נדבקים בנגיף הסיני. מאז תחילת פברואר מדד הדגל של הבורסה המקומית, ת"א־35, צנח ב־22.8%, והמדד המייצג, ת"א־125, נחתך ב־24.9%.

קראו עוד בכלכליסט

הנפילות, שפגעו בעיקר בחברות התעופה, התיירות והאנרגיה, לא פסחו כמעט על אף חברה וסקטור. גם הצעדים שנוקטות המדינות לא מצליחים להרגיע את הבהלה ולמתן את הנפילות. הסגר הנושם, שעליו הכריזה מדינת ישראל, התחלף אתמול בסגר כמעט מלא, לפחות בפועל.

המציאות שנוצרה מאתגרת את מרבית החברות המקומיות, ממרבית המגזרים. החברות הציבוריות בישראל, שמפרסמות בימים אלה את תוצאותיהן העסקיות לשנת 2019, נבדלות זו מזו באופן שבו הן מגיבות למשבר. חלקן מפטרות עובדים, אחרות מוציאות את רובם המכריע לחל"ת, חלקן מאחדות משרות, מצמצמות את שעות העבודה או מורות לעובדים לנצל ימי חופש.

בתחום האופנה סגרו את החנויות, הקניונים סגורים גם כן. יש חברות שעוצרות תשלומים לספקים, יש שמורידות קמפיינים פרסומיים מהאוויר — הכל במטרה לצמצם את ההוצאות. ולא רק העובדים בתחתית השרשרת נפגעים. חלק מהחברות קיצצו דרמטית את שכר ההנהלה וביטלו הענקת אופציות לעובדים הבכירים. גם מהלך העסקים השגרתי של החברות נפגע, ועסקאות רבות נכנסו להקפאה. יש בעלי שליטה שלא ייהנו בקרוב מדיבידנדים, בשל עוצר שעליו הכריזו חלק מהחברות.

מנגד, חלק מהחברות מזהות בקריסה בבורסות הזדמנות. רבות החלו לרכוש אג"ח של עצמן; מבחינתן זו הזדמנות לצמצם את החוב שלהן במידה משמעותית ולהפגין אמון באיתנותן העסקית והפיננסית. בבנק לאומי החליטו לרכוש מניות של הבנק.

ככל שהמשבר יימשך, חברות נוספות בוודאי ינקטו מהלכים דומים, ורשימת הצעדים תתרחב ותהיה יצירתית יותר. רק לאחר שהענן האפור יחלוף, ניתן יהיה לדעת מי עשתה את הבחירות הנכונות בזמן הנכון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות