אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק הפועלים ישלם קנס של 3 מיליארד שקל בפרשת העלמות המס

בנק הפועלים ישלם קנס של 3 מיליארד שקל בפרשת העלמות המס

בדרך לסגירת הפרשה - הבנק צפוי לחתום על כתב אישום נדחה עם משרד המשפטים האמריקאי המתייחס לפעילות הבנק ועסקיו מול לקוחותיו האמריקאים; פועלים צפוי להפריש ברבעון הרביעי 259 מיליון דולר, שיתווספו להפרשות שכבר ביצע בסכום של 611 מיליון דולר

18.03.2020, 09:33 | רחלי בינדמן

דב קוטלר, מנכ"ל בנק הפועליםבדרך לסגור את פרשת חקירת העלמות המס של הבנק  מול רשויות המס האמריקאיות. הבנק צפוי לחתום על כתב אישום נדחה עם משרד המשפטים האמריקאי המתייחס לפעילות הבנק ועסקיו מול לקוחותיו האמריקאים (כתב אישום נדחה - הסדר שבו מודה הבנק במעשיו ונענש בקנס שנקבע מראש ומקבל אישור של בית משפט פדרלי). 

קראו עוד בכלכליסט

בבנק הפועלים דיווחו היום כי בהתאם לאינדיקציות הנוכחיות שהתקבלו מהצוותים המטפלים בחקירה מטעם כל אחת מהרשויות האמריקאיות על מנת לסיים את החקירות קבוצת הבנק תידרש לשלם סכום כולל של 870 מיליון דולר (-כ-3 מיליארד שק).

בעקבות זאת צפוי הבנק להגדיל ברבעון הרביעי של השנה את סכום ההפרשה בקשר עם החשיפה הנובעת מהחקירה בסכום של 897 מיליון שקל (259 מיליון דולר) שיתווסף לסכום של 611 מיליון דולר שכבר הופרש. בסך הכול יפריש הבנק ברבעון הרביעי כמיליארד שקל, 897 מיליון שקל כאמור ועוד 103 מיליון שקל לפרשת פיפ"א.

בכל הנוגע לפרשת פיפ"א, הקשורה לכתבי אישום שהוגשו נגד בכירים בארגון הכדורגל, אחרונה קיימו בבנק משא ומתן אינטנסיבי לגבי תנאים של הסדר מוסכם שכפוף לאישורו הסופי מול משרד המשפטים האמריקאי יביא לסיום החקירה גם בעניין זה. התנאים שנקבעו כוללים תשלום של 103 מיליון שקל כאמור, שיופרש גם הוא בדוחות הרבעון הרביעי, והסכם בדבר אי העמדה לדין ואי הכללת אישום פלילי כנגד קבוצת הבנק. 

דב קוטלר מנכ"ל פועלים , צילום: גדי דגון  דב קוטלר מנכ"ל פועלים | צילום: גדי דגון דב קוטלר מנכ"ל פועלים , צילום: גדי דגון

עוד חושף בנק הפועלים כי לפי דרישת המפקחת על הבנקים חדוה בר, החליט דירקטוריון הבנק להקים ועדה בלתי תלויה, בראשות שופט בית המשפט העליון בדימוס פרופ' יורם דנציגר שתבדוק את התהליכים הניהלויים ותהליכי הבקרה שאפשרו את המעשים נשוא פרשת המס האמריקאית בכללותה, תוך התייחסות להיבטי ממשל תאגידי והתנהלות ההנהלה הבכירה והדירקטוריון ובהקשר זה תגבש לפי הצורך המלצות.

בנוסף, ובשים לב להליכים משפטיים תלויים ועומדים בנוגע לחקירות הרשויות האמריקאיות, ובכלל זה בקשה לאישור תביעה נגזרת ובקשה לגילוי מסמכים לפני תביעה נגזרת, החליט דירקטוריון הבנק שהוועדה גם תבחן האם טובת הבנק מצדיקה נקיטת הליכים או צעדים אחרים כלפי כל צד שלישי או הגעה להסדרים אחרים. הוועדה תגבש המלצות על רקע מכלול הנסיבות, ותגיש המלצותיה לדירקטוריון הבנק. הועדה תחל בעבודתה עם תום החקירות ולאחר אישור ההסדרים המוסכמים עם הרשויות האמריקאיות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות