אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הסכם בין האוצר למורים: יחזירו תשעה ימים בחופש הגדול - ולא יחויבו ללמד מרחוק צילום: שאטרסטוק

משבר הקורונה

הסכם בין האוצר למורים: יחזירו תשעה ימים בחופש הגדול - ולא יחויבו ללמד מרחוק

האוצר טען שהמורים צריכים להחזיר ימי חופשה במהלך הקיץ. המורים טענו שעליהם לקבל שכר מלא, כיוון שהם מלמדים מרחוק. בהשכלה הגבוהה מלמדים מרחוק - המרצים יקבלו שכר מלא והתחייבו להשלים את הסמסטר

18.03.2020, 18:27 | שחר אילן

המורים יחזירו תשעה ימים בחופש הגדול עבור התקופה שבה יהיו בחופש עד פסח. על התקופה שבה היו בית מסגירת מערכת החינוך ועד היום יקבלו שכר מלא. כן יעבדו בל"ג בעומר ואם יהיה עדיין סגר - יחזירו שני ימי חופש בשנת הלימודים הבאה. בתמורה, לא יחויבו מעכשיו ללמד מהבית ויבחרו אם לעשות זאת בצורה התנדבותית - זה הסיכום שהושג בסופו של משא ומתן בעייתי במיוחד בין האוצר למורים.

קראו עוד בכלכליסט

הממשלה העבירה בשבוע האחרון מסרים סותרים. מצד אחד משרד החינוך הבהיר שהוא מצפה מהמורים ללמד מרחוק. המטרה היא שכל מורה ירכיב לילדים מערכת שעות שתיעזר בשיעורים הכלליים אבל תתבסס על שיעורים דיגיטליים שהוא יעביר. מצד שני, האוצר טען בצורה מאוד מזלזלת שהמורים בחופשה ועליהם להחזיר יום. הסתדרות המורים טענה שבגלל שהמורים מלמדים מרחוק - שכרם אינו צריך להיפגע כלל.

היום שלח שר החינוך רפי פרץ אגרת לכלל עובדי ההוראה שבה התחייב: "לא נאפשר מצב שמי שעובד בבית לא יקבל שכר". השר כתב על ההחלטה להמשיך ללמד מרחוק כי "מתוך תפיסה שמערכת החינוך בישראל היא עמוד השדרה הערכי והיא זו שמאפשרת לנהל שגרה מסוימת, החלטנו להמשיך ככל הניתן במתכונת של למידה מרחוק. בשלושת הימים הראשונים אנחנו חווים הצלחה אדירה במימוש תוכנית הלימודים".

שר החינוך רפי פרץ, צילום: AP שר החינוך רפי פרץ | צילום: AP שר החינוך רפי פרץ, צילום: AP

פרץ כתב עוד: "אין עבודות חינם. כולנו מכירים את דעת האוצר שצריך לקזז את ימי הלמידה מרחוק מימי החופש שלכם. אני רוצה לנצל מכתב זה לאמירה ברורה - לא נאפשר מצב שמי שעובד בבית לא יקבל שכר". מתברר שבסופו של דבר האוצר ניצח והחיסכון התקציבי הועדף.

ואילו הקבינט הציבורי לחינוך פרסם הודעה לפיה "לא ייתכן שמשרד החינוך מבקש מהמורים למידה מרחוק והאוצר אומר אחרת".

באקדמיה - הסמסטר יימשך, מרחוק

בתוך כך, נחתם הסכם קיבוצי לתקופת משבר הקורונה במועצה להשכלה גבוהה. על פי ההסכם, המרצים באוניברסיטאות ובמכללות יקבלו שכר תמורת התחייבות ללמד עד סוף הסמסטר - גם את הדבר יימשך זמן רב, למשל עד אוקטובר. כך ימשיכו בפעילות המחקר. הם יפעילו ככל האפשר את מערכות הלמידה מרחוק.

מהאוצר נמסר, כי "המשך הפעילות האקדמית, המחקר ומטלות ההכשרה המעשיות של המוסדות להשכלה גבוהה בסמסטר ב' במלואן יבטיחו את קיום הסמסטר וימזערו פגיעה בסטודנטים ובסגל". ההסכם אושר על ידי הממונה על השכר במשרד האוצר, מר קובי בר נתן ובהסכמת יו"ר ות"ת פרופ' יפה זילברשץ.

פרופ פרופ' יפה זילברשץ, יו"ר הות"ת | צילום: צביקה טישלר פרופ

הממונה על השכר במשרד האוצר, קובי בר נתן, אמר: "אני שמח שהסגל האקדמי וארגוני הסגל השונים, כמו רב עובדי המגזר הציבורי וההסתדרות הכללית, נרתמים למאמץ הלאומי במלחמה בקורונה תוך חתירה להפחתת הפגיעה במשק, באקדמיה ובסטודנטים".

יושבת ראש הוועדה לתכנון ולתקצוב במועצה להשכלה גבוהה, פרופ' יפה זילברשץ, אמרה: "המוסדות האקדמיים והסגל עשו את הבלתי אפשרי: הם נערכו תוך זמן קצר לאפשר לכל הסטודנטים להשלים את הסמסטר בלמידה מרחוק".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות