אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המשטרה: השלמנו את ההכנות למקרה שהממשלה תכריז על סגר מלא צילום: דוברות המשטרה

המשטרה: השלמנו את ההכנות למקרה שהממשלה תכריז על סגר מלא

ממלא מקום המפכ"ל ניצב מוטי כהן אישר את פקודת המבצע הארצית שתופעל במידה והממשלה תחליט על סגר מלא. כך זה יתבצע בשטח: מהגבלת התנועה, דרך שיתוף הפעולה עם צה"ל ועד חלוקת הערים לרובעים ובידוד ישובים

22.03.2020, 19:41 | עמיר קורץ

ממלא מקום מפכ"ל המשטרה ניצב מוטי כהן אישר את פקודת המבצע הארצית של משטרת ישראל לפעילות מיוחדת ואכיפה בתרחיש שבו הדרג המדיני יחליט על הטלת סגר מלא לצורך בלימת התפשטות נגיף הקורונה, כך הודיעה הערב (ראשון) המשטרה.

ניצב כהן אמר כי "משטרת ישראל ערוכה ומוכנה לכל משימה שתוטל עליה על ידי הדרג המדיני מתוקף אחריותה לשלום הציבור וביטחונו. זוהי תקופה מאוד מורכבות עבורנו כמי שנמצאים בחזית המאבק הלאומי במאבק במגפת הקורונה והשיא עוד לפנינו".

קראו עוד בכלכליסט

המסמך שחושף: כך נערכים גופי הביטחון להגבלת התנועה בישראל מסמך סיכום של דיון פנימי שנערך ברשות החירום הלאומית מפרט את היערכות גופי הביטחון לשלושה תרחישים בהתמודדות עם מגפת הקורונה. בתרחיש הקיצון תחולק המדינה לאזורים, והערים יחולקו לרובעים, יבוצעו חסימות צירים וביקורות להולכי רגל והעובדים החיוניים יידרשו להציג תעודה מיוחדת. רח"ל: "מדובר בהיערכות לתרחיש עתידי שאינו נמצא על הפרק ואינו רלוונטי בשלב זה" עמיר קורץלכתבה המלאה

מדובר בהיערכות לקראת תרחיש עתידי, וזאת בהתאם להנחיית השר לביטחון פנים גלעד ארדן מן השבוע שעבר. תרחיש זה הוגדר כתרחיש הקיצון בישיבת היערכות שהתקיימה ביום חמישי האחרון ברשות החירום הלאומית שפרטיה פורסמו ב"כלכליסט"

מ"מ מפכ"ל המשטרה מוטי כהן חותם על פקודת המבצע להטלת סגר מלא - הכפוף להחלטת הממשלה, צילום: דוברות המשטרה מ"מ מפכ"ל המשטרה מוטי כהן חותם על פקודת המבצע להטלת סגר מלא - הכפוף להחלטת הממשלה | צילום: דוברות המשטרה מ"מ מפכ"ל המשטרה מוטי כהן חותם על פקודת המבצע להטלת סגר מלא - הכפוף להחלטת הממשלה, צילום: דוברות המשטרה

לדברי המשטרה, בתום עבודת מטה יסודית בחטיבת המבצעים גובשה פקודת מבצע ארצית שתופעל מיד בעת החלטה של הדרג המדיני על סגר מלא. המפכ"ל כבר אישר את המתווה, את דרכי הפעולה ואת השיטה שבה תפעל המשטרה במידה ויוחלט על הטלת סגר כזה.

בהתאם לפקודה, כותבת המשטרה בהודעתה, "המשימה העיקרית של משטרת ישראל בסיוע צה"ל ובשיתוף פעולה של הרשויות המקומיות וארגוני החרום וההצלה היא לבצע פעולות פיקוח, מניעה ואכיפת הגבלות תנועה, שמירה על הסדר הציבורי, טיפול באירועי תגובה וביצוע פעילות חסימה בצירי התנועה, בהתאם לדרג המדיני והמצב המשפטי שיוכרז לשם צמצום התפשטות מגיפת הקורונה בישראל".

כך תיראה, על פי פירוט הפקודה, פעילות המשטרה במצב של סגר מלא (שבמסגרת ישיבה של רשות החירום הלאומית ביקשו לקרוא לו "בידוד לאומי"):

- תחנות המשטרה ברחבי הארץ בסיוע כוחות תגבור ייעודיים וצה"ל, יתפרסו בחלוקה לרובעים, לצורך ביצוע משימות פיקוח, מניעה, אכיפה ותגובה, שיפעלו לאכיפת מגבלות התנועה.

- בתרחיש של סגר תוגבל משמעותית התנועה של הציבור והמשטרה תפעל בשיטה מבוזרת של חלוקת הכוח לישובים ובתוך הישובים תוך פילוח לתאי שטח קטנים יותר.

- הרעיון המבצעי הינו שתחנת המשטרה בסיוע כוחות תגבור ייעודיים וצה"ל, תפעל בפריסה רחבה בכוחות קטנים ובחלוקה לרובעים, לביצוע משימות פיקוח, מניעה, אכיפה ותגובה של הגבלת תנועה ואירועים בגזרתה, בחלוקה ל-4 כוחות - שגרה, פיקוח ומניעה, סדר ציבורי ומחסומים בכניסה וביציאה מערים וישובים.

- משטרת ישראל תהיה ערוכה ככל שיידרש לבודד ישובים ולמנוע תנועה בצירים ובאזורים שיוכרזו תוך פיקוח ואכיפת צווי משרד הבריאות על הגבלת תנועה במרחב הציבורי, מניעת גישה למקומות התכנסות המוניים, טיפול באירועי סדר ציבורי, אלימות ו-ונדליזם, ביצוע פעילות במוקדים ציבוריים ובאזורי תעשייה למניעת עבירות רכוש.

- פריסת הכוחות תהיה בחלוקה לרובעים ייעודיים משימתיים בסדרי גודל קטנים, ובמרחקי ביטחון אחד מהשני, בכל רובע בהיקף מתאים לתא שטח.

- בכל רובע יהיה קצין שיפקח, ניידות ייעודיות ממוגנות, כוח תגובה לאירועי סיור, כוח לפיקוח ואכיפת "הגבלת התנועה" ואיסור התכנסיות או פתיחת עסקים.

- תתקיים פריסה רחבה של אגף התנועה של משטרת ישראל, תוך דגש לצירים מרכזיים ולצירים בין עירוניים, סביב מרכזי קניות פתוחים, בנקודות חיכוך, בפאתי ערים שהוגדרו כ"מבודדות איזורית", בחסימות ערים ובכניסות על כבישים בין עירוניים.

- האכיפה תתבצע בהתאם לסמכויות שינתנו למשטרה בתרחיש זה, בהתאם לתקנות והוראות החוק.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות