אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתניהו, שרכב על הקורונה, יתקשה לנער את דו"ח המבקר החמור צילום: יואב דודקביץ

פרשנות

נתניהו, שרכב על הקורונה, יתקשה לנער את דו"ח המבקר החמור

דו"ח מבקר המדינה שפורסם אתמול משרטט את שני חלקי המחדל שהביא את ישראל ואת המשק הישראלי למשבר הנוכחי: האם יכול להיות שפרסום טיוטת הדו"ח בנובמבר היה מאלץ את המערכת לרכוש אלפי מכשירי הנשמה אז? האם היתה למבקר זכות לא להתריע? האם זה קשור לבחירות?

24.03.2020, 09:02 | שחר אילן

דו"ח מבקר המדינה שפורסם אתמול משרטט את שני חלקי המחדל שהביא את ישראל ואת המשק הישראלי למשבר הנוכחי. החלק בדו"ח על כישלון ההיערכות למגפות ממחיש איך הרעבת מערכת הבריאות במשך עשור גרמה בין היתר לכך שנהיה כל כך לא מוכנים למגפה עולמית כמו מגפת הקורונה.

קראו עוד בכלכליסט

והדו"ח שעוסק בהסתרת הגירעון מסביר איך הגענו למצב שתקציב המדינה כל כך ריק דווקא כשחייבים להזרים סכומי ענק למשק. המשותף לשני הפרקים הוא היעדר הטלת אחריות אישית, כאילו לא היו שרים ולא היה ראש ממשלה, כאילו כל התפישה של אחריות מיניסטריאלית זרה למתניהו אנגלמן.

בנימין נתניהו, צילום: יואב דודקביץ בנימין נתניהו | צילום: יואב דודקביץ בנימין נתניהו, צילום: יואב דודקביץ

הדו"ח החמור על ההיערכות למגפות עתיד לתת לאנגלמן שיעור קשה: אי אפשר להיות מבקר המדינה וללכת בין הטיפות. מצד אחד עולות שאלות קשות כמו למה הדו"ח החמור שהטיוטה שלו היתה מוכנה בנובמבר לא פורסם כדו"ח מיוחד כבר לפני חודשיים.

הרי בעיית הקורונה כבר היתה ידועה. יכול להיות למשל שפרסום הדו"ח היה מאלץ את המערכת לרכוש אלפי מכשירי הנשמה כבר אז? האם באמת היתה למבקר זכות לא להתריע? והאם זה קשור לכך שהיו פה בחירות לפני שלושה שבועות? ואיך זה מתיישב עם היומרה הכל כך חסרת כיסוי של המבקר לפרסם ביקורות צופות פני עתיד? במקום לצפות פני עתיד אנגלמן בעצם בוכה על מגפה שנשפכה.

מצד שני הדו"ח חושף מחדל חמור של הממשלות של בנימין נתניהו, אותו נתניהו שמינה את אנגלמן. חמור מכך, נתניהו קשר את עצמו באמצעות מופעי ההפחדה הליליים כל כך חזק למשבר הקורונה שעכשיו קשה לראות איך הוא מנער מעליו את המחדל.

שיחות קשות מאוד התנהלו בעבר בין ראש הממשלה למבקר הקודם יוסף שפירא בגלל דו"חות שלא היו נוחים לנתניהו. גורם הקשור למשרד העריך שהשיחה הבאה בין נתניהו לאנגלמן תכלול צעקות, והביע רצון עז להיות נוכח בה.

אצל המבקר רואים את הדברים אחרת לגמרי. מבחינת המשרד, זה דו"ח שהיה מיועד לחודש מאי ובשל המגיפה הוקדם למרץ. בכל מקרה, אומרים שם, לא ניתן היה להגיש דו"ח מיוחד בהיעדר כנסת, והמודעות העולמית למגפה נוצרה רק בשבועיים האחרונים. כלומר, המבקר נוזף במשרד הבריאות על שהוא לא נערך שנים קדימה, אבל הוא עצמו לא היה מסוגל לחזות התפשטות של מגפה שבועיים קדימה. אפשר להעריך ללא כל סיכון, שאף אחד מהמכשולים שמונים אנשי המבקר כעת לא היה מונע מקודמו יוסף שפירא לפרסם את הדו"ח.

סביר שהדו"ח יגרום נזק בלתי הפיך לניסיון של נתניהו להצטייר כאביר המלחמה בקורונה. במשרד ראש הממשלה לעומת זאת בכלל לא מבינים מה הקשר. המשרד טוען כי "הדו"ח לא רלוונטי לעניין נגיף הקורונה, שכן אין אף מדינה בעולם שהיתה יכולה לחזות או להיערך להתפשטות הנגיף". 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות