אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תשובה חתם הסכם עם דיין - דלק משכה את הבקשה לצו מניעה צילומים: עמית שעל, Alexander Korner

בלעדי לכלכליסט

תשובה חתם הסכם עם דיין - דלק משכה את הבקשה לצו מניעה

דיין ביצע עסקה טובה במיוחד: ישאיר בידיו 5% ממניות דלק קידוחים, אותן רכש במחצית משוויין, ויקבל 2 מיליון דולר בונוס על מכירת 7% מהמניות בחזרה לתשובה. דלק צפויה למשוך את בקשתה לצו מניעה לעסקה בה רכש דיין את המניות מסיטיבנק

25.03.2020, 07:24 | גולן חזני

הפשרה בין יצחק תשובה וקבוצת דלק לאמיר דיין נחתמה סופית, יממה וחצי לפני הדיון בבית המשפט ותוך כדי שההתקוטטות המשפטית בין דלק לסיטיבנק, שהחליט לממש שעבוד על 15% מיחידות ההשתתפות של דלק קידוחים ולמכור 12% לדיין, נמשכת.

קראו עוד בכלכליסט

ל"כלכליסט" נודע כי העסקה נחתמה אתמול אחר הצהריים, לפי המתווה המקורי שלה, שעליו סוכם פעמיים ושממנו נסוג תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק (61.7%), פעם אחת. במסגרת העסקה, דלק תרכוש מדיין 7% מיחידות ההשתתפות של דלק קידוחים ודיין ישאיר בידיו 5%. דיין שילם 57 מיליון דולר — יתרת ההלוואה של דלק לסיטיבנק — עבור 12%, ששוויים בעת הרכישה היה כפול, ודלק תשלם לו עבור 7% את אותו המחיר, כלומר 33 מיליון דולר, ותוסיף 2 מיליון דולר כפיצוי. עבור דיין מדובר בעסקה פיננסית מוצלחת, שכן הוא נותר עם יחידות השתתפות בשווי של 54 מיליון דולר שאותן רכש במחיר נמוך משמעותית, וכ"דמי כיס" הוא קיבל עוד 2 מיליון דולר מדלק.

הדיבידנד עליו בונה קבוצת דלק לשירות החוב יקטן

עבור דלק מדובר בעסקה מעט יותר מורכבת. החברה tnbo הצליחה לשמור על מרבית יחידות ההשתתפות של דלק קידוחים, אך החלק שלה בשותפות הגז יופחת, וחלקה בדיבידנדים הצפויים יקטן. דלק קידוחים היא נדבך מרכזי בתוכנית של דלק לשירות החוב שלה, שעומד על 9.1 מיליארד שקל. לפי תזרים המזומנים החזוי שפרסמה בניסיון להרגיע את המשקיעים, היא צופה דיבידנדים בהיקף של 2.9 מיליארד שקל מדלק קידוחים. התחזית מבוססת על אחזקה של 59% בשותפות, אולם כעת, כאמור, היא תיוותר עם 54% בלבד.

העסקה גם מייתרת את הסכסוך המשפטי בין דלק לסיטיבנק. לאחר שהבנק סיכם על מכירת יחידות ההשתתפות לדיין, דלק הוציאה צו מניעה זמני לעסקה בבבית המשפט המחוזי בת"א ודרשה לבטל את העסקה, משום ששווי יחידות ההשתתפות היה כפול מהמחיר שבו נמכר.

השבוע נחשפה ב"כלכליסט" התגובה החריפה של הבנק, שהוגשה לדרישת השופט, שגילתה שמרבית האחזקות של דלק בדלק קידוחים משועבדות. הבנק גם קרא לקבוצת דלק "כושלת מבחינה עסקית".

בתגובתה של דלק לתגובה של סיטיבנק — שהוגשה באמצעות משרד עו"ד גורניצקי — ושהגיעה לידי "כלכליסט", היא טענה כי "סיטיבנק אינו יכול לסרב לבקשת דלק, בעיקר לאחר שהודיעה שיש בידה לפרוע במזומן את יתרת החוב". אולם על מנת להוציא את הסיכום מול דיין לפועל, יש צורך שהעסקה בינו לבין סיטיבנק תתממש.

 

תשובה ודיין , צילומים: עמית שעל, Alexander Korner תשובה ודיין | צילומים: עמית שעל, Alexander Korner תשובה ודיין , צילומים: עמית שעל, Alexander Korner

דלק מציינת כי שעות ספורות אחרי מתן צו המניעה הודיע סיטיבנק שהתקשרה בהסכם למכירת המניות (לדיין), וכי מדובר ב"התנהלות המבזה את בית המשפט שמבוצעת בידי בנק המחויב בתום לב כלפי לקוחותיו... מעללי הבנק לא הסתיימו בביזוי הצו השיפוטי... כשדלק ראתה את התנאים בהם נמכרו המניות חשכו עיניה. העסקה שעליה חתם הבנק עם דיין פוגענית בהרבה מחלומותיה השחורים ביותר. מניות ששווין היה 437 מיליון שקל נמכרו ב־206 מיליון שקל בלבד".

"מכירת המניות מזמינה מחשבות על שיקולים זרים"

דלק מוסיפה כי "מדובר בעסקה חפוזה, שתגרום לדלק ולציבור החוסכים בישראל נזק של 230 מיליון שקל. לא במקרה הסתיר סיטיבנק את תנאי ההסכם מבית המשפט". מבחינת סיטיבנק תנאי ההלוואה קובעים כי היא נתונה תחת הדין האנגלי ולא הישראלי. דלק דחתה טענה זו, מכיוון שלטענתה סיטיבנק לא הביאה חוו"ד של מומחה אנגלי בתגובתה. "סיטיבנק תפר עסקה מאחורי גבה של דלק, בלי לגלות את זהות הרוכש, באישון לילה ומבלי אפשרות לקבל הצעות מתחרות בפרקי הזמן הקצרים שהקציב הבנק", טענה.

דלק הוסיפה כי "הבנק לא טרח לפנות לאחד מלקוחותיו, טדי שגיא, שיומיים קודם הביע רצון לרכוש את היחידות המשועבדות במקרה שיוצעו למכירה. לאחר שההסכם עם דיין פורסם הביע שגיא את מורת רוחו בפני הבנק והציע לרכוש את המניות ב־10% יותר מהמחיר של דיין ואף להשתתף בהתמחרות. הבנק לא ראה בעיניים ודהר לעבר מכירת המניות במחירי רצפה כאשר רק שחקן אחד, אמיר דיין, מול עיניו". לדברי דלק, "זו התנהלות כל כך תמוהה וכל כך לא סבירה שהיא מזמינה מחשבות נוגות לגבי טיב השיקולים ששקל הבנק והאם היו מעורבים בהם גם שיקולים זרים". דלק מנוהלת בידי עידן ולס שנכנס לתפקידו רק לפני שלושה חודשים היישר לעין הסערה. ולס יצטרך להתמודד עם שורה של אתגרים בראשם התארגנות מחזיקי האג"ח של החברה. אתמול החלו מחזיקי האג"ח של דלק בבחירת נציגות, יועצים משפטיים ויועצים כלכליים לנציגות משותפת לשבע הסדרות. הבחירה תיעשה במכרז, כשהמועמדים החלו אתמול להגיש הצעות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות