אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ראשי הרשויות המקומיות לראש הממשלה: "דורשים שיפוי מלא על ההנחות בארנונה" צילום: ענר גרין

בלעדי לכלכליסט

ראשי הרשויות המקומיות לראש הממשלה: "דורשים שיפוי מלא על ההנחות בארנונה"

הרשויות דורשות 3 מיליארד שקל, הכוללים 150 מיליון שקל מענקי איזון שהאוצר עדיין לא העביר לשנת 2019. "לא נהיה הפרה החולבת של המדינה. לא נהסס לנקוט צעדים דרסטיים כדי לשרוד"

01.04.2020, 16:16 | צלי גרינברג
ראשי הרשויות המקומיות דורשים ממשרדי הפנים והאוצר שיפוי מלא כנגד ההנחות שהממשלה מתכוונת לתת על תשלומי הארנונה, כחלק מהסיוע שהיא מבקשת להעניק לעסקים ולציבור הרחב בשל משבר הקורונה.

קראו עוד בכלכליסט

הרשויות דורשות 3 מיליארד שקל, כאשר 150 מיליון שקל מהם נגזרים ממענקי האיזון שחלק מהרשויות היו אמורות לקבל עבור שנת 2019, ועדיין לא הועברו אליהם מהאוצר.
חיים ביבס ומשה כחלון, צילום: עמית שעל, ענר גרין חיים ביבס ומשה כחלון | צילום: עמית שעל, ענר גרין חיים ביבס ומשה כחלון, צילום: עמית שעל, ענר גרין

במכתב שנשלח לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשר האוצר משה כחלון, כותבים ראשי הרשויות: "חרף קיומם של דיונים קדחתניים עם משרדי הפנים והאוצר להגיע להבנות על הפרטים של המתווה להקצאת כספים לרשויות המקומיות בגין פטור מארנונה לעסקים, דרכנו לא צלחה. קיימים פערים ביננו לבין נציגי הממשלה ביחס לאומדן היקף ההטבה שתינתן על ידי הרשויות המקומיות לעסקים, ומנגד לשיפוי הממשלתי שיינתן לרשויות".

עוד נאמר במכתב, שעליו חתומים מרכז השלטון המקומי, פורום ה-15 ומרכז המועצות האזוריות:: "ברור לנו כי עם היציאה לדרך יתברר שהיקף ההטבה שהרשויות מחויבות ליתן יהיה גבוה בעשרות אחוזים מהשיפוי שיינתן לרשויות המקומיות – כך מסתמן מהאינדיקציות שיש בידינו. לפיכך, קידום המתווה יתאפשר אך ורק אם נגיע להסכמות, שהעיקרון המנחה שלהן הוא שיפוי מלא, לכל הרשויות המקומיות, בגין אובדן ההכנסות".

חיים ביבס, יו"ר השלטון המקומי, אמר ל"כלכליסט":"המדינה נמצאת ללא ממשלה מתפקדת מזה כשנה וחצי בשל בחירות חוזרות ונשנות, והשלטון המקומי היה זה שנכנס מתחת לאלונקה ונשא בעול לטובת ציבור תושביו. אבל ההחלטות המתגבשות כעת במסגרת מתווה השיפוי יביאו לקריסת הרשויות המקומיות, ולא יאפשרו לרובנו להמשיך ולתת אפילו את השירותים הבסיסיים. אי אפשר להטיל הכל חזרה על כתפי הרשויות המקומיות".

שי חג'ג', יו"ר המועצות האזוריות: "לא נוכל ולא נסכים להיות הפרה החולבת של משרד האוצר, שעדיין מחזיק ב-150 מיליון שקל הנדרשים לפעילות חלק מהרשויות המקומיות כמענקי איזון, וזאת עוד לפני הצורך שנבע כתוצאה ממשבר הקורונה. אנו מבינים המצב ולכן גם לא ביקשנו להגדיל את המענק לו חלקנו כה זקוקים, אפילו לא על דרך הצמדתו לערך ריאלי ביחס לשנה שעברה, אך כן דורשים לקבל סכום זהה, שהאוצר עדיין לא משחרר".

במכתב נכתב עוד כי הרשויות דורשות העברת מלוא הסכומים ללא מנגנוני תקצוב דיפרנציאלי, וקוראים לראש הממשלה להורות על העברת באופן מיידי. "לא נהסס לנקוט בצעדים דרסטיים גם בשעה קשה זו, כדי לשרוד", הם מסכמים.

המכתב נשלח לאחר שראש הממשלה ושר האוצר הודיעו כי השבוע כי יאפשרו הקלה בתשלומי הארנונה לעסקים. גם שר הפנים, אריה דרעי, פנה לפני כשבוע לאוצר בנושא.

תגיות