אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לשכת עורכי הדין: "מפעילי חדרי כושר ואולמות אירועים לא חייבים לשלם דמי שכירות" צילום: יאיר שגיא

משבר הקורונה

לשכת עורכי הדין: "מפעילי חדרי כושר ואולמות אירועים לא חייבים לשלם דמי שכירות"

ראש הלשכה מינה צוות משפטניים וביקש מהם לחבר נייר עמדה שידון בהשלכות הקורונה על חוזים. הצוות קובע כי לדעתו בעלי עסקים שנאסרת כיום הפעלתם לאור מצב החירום, לא חייבים לשלם דמי שכירות עבור הנכס. עסקים שעברו לפעילות חלקית, חייבים, כך לפי הצוות, לשלם 50% שכירות בלבד. העמדה לא מחייבת את הלשכה מאחר שהמועצה הארצית לא אישרה אותה

06.04.2020, 18:30 | ענת רואה

קבוצת עורכי דין בכירים שפעילים בלשכת עורכי הדין הכינו נייר עמדה שהועבר היום (ב') לשר המשפטים אמיר אוחנה, ולפיו יש מקום להקלות נרחבות בתחום דיני החוזים על מי שנפגעו מנגיף הקורונה ותקנות החירום.

על פי עמדת הבכירים, ובהם עו"ד אילן בומבך, עו"ד לירז ראש, עו"ד אברהם ללום וראש הלשכה עו"ד אבי חימי, עסקים שפתיחתם נאסרה מכוח מצב החירום, למשל חדרי כושר ואולמות אירועים, לא צריכים לשלם דמי שכירות עבור תקופת החירום. זאת, מאחר שביצוע החוזה סוכל לחלוטין. העמדה אינה תקפה לשוכרי דירות מגורים, לגביהם יש להמשיך ולשלם את דמי השכירות במלואם. במצב של סיכול חלקי, למשל עסקים שעברו לפעילות מצומצמת, מוצע לאמץ חובת תשלום בהיקף של 50%.

קראו עוד בכלכליסט

עו"ד אבי חימי, צילום: יאיר שגיא עו"ד אבי חימי | צילום: יאיר שגיא עו"ד אבי חימי, צילום: יאיר שגיא

בנייר העמדה מובאת התייחסות להשלכות המשפטיות (החוזיות) של מגפת הקורונה. הכותבים סוקרים במסגרתו את דיני הסיכול העוסקים בחוסר האפשרות לבצע התחייבות חוזית בשל נסיבות בלתי צפויות: "בצד דיני הסיכול, התייחסנו לעקרון תום הלב השולל עמידה דווקנית על זכות חוזית תוך התעלמות משינוי נסיבות דרמטי ואשר עשוי לחייב, בנסיבות חריגות המצדיקות זאת, את התאמת החוזה לנסיבות החדשות", כתבו.

כמו כן, עמדו הכותבים על טיבן של הוראות "כוח עליון" בחוזים באופן כללי ועל משמעותן בחוק המכר דירות. "יש חשיבות עצומה, במיוחד בעת הזו, ליציבות מסחרית ולכיבוד חוזים... אין לסגת מעיקרון היסוד של דיני החוזים: 'חוזים יש לקיים', שהוא אחד מביטוי עיקרון שלטו החוק. משבר אסור שיוביל לאנרגיה".

בכפוף לדברים כותבים המחברים כי לדעתם הדין הנכון בנוגע לסוגי הסכמי שכירות שונים אינו מקנה כל פטור לשוכרים מתשלום דמי שכירות למגורים, וזאת לאור העובדה שהשוכרים ממשיכים להפיק הנאה מהמושכר למטרת מגורים, גם אם במקרים מסוימים מדובר בהנאה חלקית. "עם כל ההבנה מצב כלכלי קשה כשלעצמו אינו עילה לשינוי תנאי חוזה או להכרה בסיכולו. הכרה כזו עלולה לפגוע באופן קשה בוודאות המסחרית והכלכלית והשפעותיה עלולות להיות חמורות ואין לכך בסיס בדין", נכתב.

בעניין חוזי שכירות לעסקים, שתקנות החירום הורו על השבתתם המוחלטת (למשל אולמות אירועים וחדרי כושר) או מחמת שהם ממוקמים באיזורי סגר, עמדת הכותבים היא כי אפשרות השוכרים לעשות שימוש במושכר מסוכלת באופן מלא. "לעניות דעתנו לאור החוק והפסיקה המניעות המשפטית להשתמש במושכר או בדרכי הגישה אליו, אף בהיעדר אשם מצד המשכיר, מקימה לבעלי העסקים מסוג זה את הזכות לפטור עצמם מתשלום דמי שכירות באופן זמני עד להסרת המניעה".

באשר לחוזי שכירות לעסקים שמצב החירום המיוחד לא השבית את פעילותם אלא רק צמצם אותה משמעותית, כותבים המשפטנים כי המקרה לא נופל לדיני הסיכול אך הינו מקרה מובהק בו יש מקום להתאמת החוזה מכוח חובת תום הלב בביצוע חוזה. לכן המלצתם היא שבמהלך תקופת החירום ישאו השוכרים ב-50% מדמי השכירות ודמי הניהול, מבלי שהדבר יחשב להפרת חוזה.

באשר לחוזי שכירות לעסקים חיוניים, הסכמים אלו לא הופרו ואין הצדקה לפטור את בעלי העסקים הללו מתשלום דמי השכירות. נייר העמדה הוכן לבקשת ראש הלשכה אך ככל הידוע הוא לא כינס את המועצה הארצית וזו לא אימצה את ההמלצות. לכן מדובר בהמלצות בלבד, שאין בהן לשקף בהכרח את העמדה הרשמית של לשכת עורכי הדין.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות