אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יום גורלי במערכת הפוליטית: מי ימצמץ ראשון גנץ או נתניהו? צילום: אלכס קולומויסקי,

יום גורלי במערכת הפוליטית: מי ימצמץ ראשון גנץ או נתניהו?

הלילה בחצות יסתיים המנדט שניתן לבני גנץ להקמת ממשלה. צוותי המשא ומתן של הליכוד וכחול לבן ממשיכים במגעים, אך אם זו לא תוקם המנדט להרכבת הממשלה יעבור לכנסת. כל התסריטים הפוליטיים - שאלות ותשובות

13.04.2020, 10:30 | צבי זרחיה

עד הלילה בחצות יקבע עתידה של המערכת הפוליטית. האם תוקם ממשלת חירום, האם המנדט להרכבת הממשלה יעבור לכנסת, או שהולכים לבחירות רביעיות ב-28 ביולי 2020.

"כלכליסט" עושה סדר בסוגיות שעל הפרק.

איפה עומד כעת המו"מ הקואליציוני?

צוותי המו"מ של הליכוד וכחול לבן דנו הלילה במחלוקת המרכזית, והיא: מה יקרה אם לאחר הקמת הממשלה בג"ץ יפסול את בנימין נתניהו מלעמוד בראשה. לפי ההסכם הרוטציה תתבצע מיידית וגנץ יחליף את נתניהו בראשות הממשלה. נתניהו דרש לחוקק "חוק פסקת ההתגברות" בהסכמת כחול לבן, שיבטל את פסיקת בג"ץ בעניינו, אם תינתן. בכחול לבן מתנגדים לכך.

הצעה נוספת שהועלתה היא שבמקרה שבג"ץ יתערב - כחול לבן תתמוך בחוק לפיזור הכנסת ולעריכת בחירות רביעיות. הצדדים דנו הלילה בנוסח פשרה שבמקרה כזה ימנע את כניסתו של גנץ למשרת ראש הממשלה. בכחול לבן לא מעוניינים בנציג אחר של הליכוד שיכנס לנעליו של נתניהו ואף נתניהו לא מעוניין בכך. במהלך היום נמשכים המגעים בין הצדדים.

קראו עוד בכלכליסט

מימין: בנימין נתניהו ובני גנץ. שאלות מהותיות במחלוקת, צילום: רויטרס מימין: בנימין נתניהו ובני גנץ. שאלות מהותיות במחלוקת | צילום: רויטרס מימין: בנימין נתניהו ובני גנץ. שאלות מהותיות במחלוקת, צילום: רויטרס

 מה יקרה אם עד הלילה בחצות לא יחתם הסכם להקמת הממשלה?

הנשיא ראובן ריבלין הודיע אמש כי המנדט להרכבת הממשלה יעבור לכנסת למשך 21 ימים, שבהם יכלו הח"כים לבקש ממנו, ברוב של 61 ח"כים, להטיל את המנדט על אחד מחברי הכנסת, שיקבל מהנשיא 14 ימים להרכבת הממשלה. הנשיא גם הודיע שאם גנץ ונתניהו יפנו אליו במשותף ויבקשו את הארכת המנדט הוא ישקול זאת.

מדוע הנשיא לא העניק ארכה לגנץ של 14 ימים או הודיע שיעביר את המנדט לנתניהו?

הנשיא ריבלין פעל בשנה אחרונה להקמתה של ממשלת אחדות לאומית. בספטמבר 2019 הציג את "מתווה הנשיא" לרוטציה בין נתניהו לבין גנץ, ונכווה. הנשיא ריבלין לא מעוניין להיות חייל במשחק הפוליטי בין נתניהו וגנץ במיוחד כשהבין מנתניהו שהצדדים לא קרובים לחתימה על הסכם קואליציוני.

אם הנשיא היה מאריך לגנץ את המנדט להרכבת הממשלה ב-14 ימים הוא היה מסייע לגנץ ללחוץ על נתניהו, בין היתר באמצעות חקיקת חוק שיאסור את הטלת המנדט להרכבת הממשלה על מועמד שכנגדו הוגש כתב אישום. במידה שהנשיא היה מעביר את המנדט לנתניהו,  הדבר היה מסייע לו לנסות ולגייס תמיכה של 2 ח"כים עריקים ממחנה המרכז כדי להשיג 61 מנדטים להקמת ממשלה.

ואם נתניהו וגנץ יודיעו הלילה על הקמת ממשלה?

נתניהו שיעמוד בראשה יציג אותה בקרוב בכנסת. אלא שלפני כן על הכנסת לחוקק כמה חוקים: האחד- חוק לביטול מגבלת השרים ל-18 ו-4 סגני שרים. השני - חוק לעיגון הרוטציה בין נתניהו לגנץ. השלישי - תיקון לחוק יסוד הממשלה שיאפשר לנתניהו לכהן כממלא מקום ראש הממשלה, חבר בממשלה, וחבר בקבינט המדיני בטחוני בלא שהוא שר. כזכור, החוק הקיים אוסר על מי שהוגש כנגדו כתב אישום לכהן כשר בממשלה.

הנשיא ראובן ריבלין (במרכז). מנסה לחבר בין גנץ לנתניהו, צילום: קובי גדעון לע"מ הנשיא ראובן ריבלין (במרכז). מנסה לחבר בין גנץ לנתניהו | צילום: קובי גדעון לע"מ הנשיא ראובן ריבלין (במרכז). מנסה לחבר בין גנץ לנתניהו, צילום: קובי גדעון לע"מ

מה יקרה אם לא תושג היום הסכמה בין נתניהו לגנץ?

הנשיא מעביר את המנדט לכנסת למשך 21 ימים.

איך תתנהל תקופת 21 הימים?

גנץ ינסה לחוקק חוק שאוסר על מי שהואשם בפלילים לקבל את המנדט ולכהן כראש הממשלה. לגנץ יש "על הנייר" רוב של 61 חברי כנסת כולל הח"כים צבי האוזר ויועז הנדל מדרך ארץ. נתניהו חושש מחקיקת החוק הזה, אבל מצד שני, אם הבחירות יוקדמו והוא ישיג רוב של 61 חברי כנסת, המהלך הפרלמנטרי הראשון יהיה לבטלו.

כמו כן, גנץ ינסה לחוקק חוקים בנושאי דת ומדינה כמו תחבורה ציבורית בשבת, ביטול חוק המרכולים ועוד, כדי להביך את נתניהו ולצבור אהדה ציבורית. גנץ הוא יו"ר הכנסת והוא יכול להעלות את החוקים הללו להצבעה במליאה. ח"כ אבי ניסנקורן מכחול לבן הוא יו"ר הועדה המסדרת שיכולה להעניק פטור מהנחה מוקדמת של החוקים הללו כמו גם להקים את הועדות בכנסת כדי לדון בהם.

אם בתוך 21 ימים, כלומר ב-7 במאי 2020, אף אחד מחברי הכנסת לא יצליח להרכיב ממשלה?

הכנסת מתפזרת אוטומטית והבחירות יתקיימו ביום השלישי האחרון בתוך 90 יום. המועד הוא 28 ביולי 2020. מאחר שמדובר יומיים לפני צום תשעה באב, כך שספירת הקולות הכפולים תימשך ביום זה - סביר להניח שהתאריך יוזז כמה ימים קודם או שבוע לאחר מכן.

אפשר להתנבא על מה יקרה היום?

קשה להתנבא. גנץ מסונדל על ידי נתניהו שריסק את כחול לבן. גנץ חושש מהקדמת הבחירות כי לא ברור עתידה הפוליטי של מפלגתו. קשה לראות את יאיר לפיד, ומשה בוגי יעלון מתייצבים מאחורי גנץ לרשימה מחודשת של כחול לבן.

נתניהו מעוניין מצד אחד לעמוד בראש ממשלת החירום אך לא שש להיפרד מכיסא ראש הממשלה. גורמים בליכוד אומרים שלנוכח הסקרים המנבאים למפלגה 42 מנדטים אל מול התרסקות כחול לבן עדיף לנתניהו להקדים את הבחירות. לדידם: נתניהו יוכל לגייס 61 מנדטים לגוש הימין ולהקים ממשלה צרה בלא רוטציה.

בשורה התחתונה: היום הזה יעבור הרבה תהפוכות פוליטיות והשאלה מי ימצמץ ראשון נתניהו או גנץ.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות