אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"מצב מדהים וחסר תקדים": תביעת הענק של אמזון נגד הפנטגון קוראת להדחת טראמפ צילום: אי פי איי

"מצב מדהים וחסר תקדים": תביעת הענק של אמזון נגד הפנטגון קוראת להדחת טראמפ

ענקית הסחר המקוון עתרה נגד זכיית מיקרוסופט במכרז בשווי 10 מיליארד דולר לאספקת שירותי ענן לפנטגון. בתביעה היא מצביעה על ליקויים טכניים במכרז, אך גם תוקפת באופן חסר תקדים את הנשיא האמריקאי, וטוענת כי שם את האינטרס האישי שלו מעל הלאומי כאשר ביקש "לדפוק את אמזון" - טענה שהיא עילה להדחת הנשיא

14.04.2020, 21:22 | שירות כלכליסט

"זהו מצב מדהים וחסר תקדים", כך הגדיר צ'רלס טיפר, פרופסור למשפטים מאוניברסיטת בולטימור המתמחה בדיני מכרזים בארה"ב, את הסיטואציה שיוצרת תביעת הענק שהגישה אמזון נגד הפנטגון. בתביעה דורשת אמזון לבטל את זכייתה של מיקרוסופט במכרז עצום בשווי 10 מיליארד דולר לאספקת שירותי ענן לפנטגון. 

קראו עוד בכלכליסט

בתביעה טוענת אמזון שהתבטאויותיו של הנשיא נגד אמזון והמנכ"ל שלה ג'ף בזוס גרמו לפקידי הפנטגון "באופן מודע או בלתי-מודע" להעניק את המכרז למיקרוסופט. השופטת במשפט אמורה להחליט תוך זמן קצר אם להיעתר לבקשתו של משרד הביטחון האמריקני, שהוגשה בחודש שעבר, להקפיא את המשפט לארבעה חודשים. זאת, כדי לאפשר למשרד לתקן את אחת הטעויות שנעשתה בהליך המכרז, ואשר עליה הצביעה השופטת. 

מנכ"ל ומייסד אמזון ג מנכ"ל ומייסד אמזון ג'ף בזוס | צילום: איי אף פי מנכ"ל ומייסד אמזון ג

לדברי פרופ' טיפר, "מעולם לא קרה שנשיא יתקוף מילולית את אחת המתמודדות במכרז, ובטח שלא קרה שאותה מועמדת שהותקפה על ידי הנשיא גם הפסידה".

אמזון נחשבה למועמדת המובילה במכרז, בין היתר כיוון שהיא זו שהביאה לעולם את תעשיית מחשוב הענן המסחרית, היא מחזיקה בנתח שוק גדול כפליים ממתחרתה הקרובה ביותר – מיקרוסופט אזור, והיא החברה היחידה שמחזיקה כיום ברישיון לפעול ברמות "סודי" ו"סודי ביותר" של הממשל האמריקני, בהיותה ספקית שירותי הענן של ה-CIA מאז 2013.

משרד הביטחון האמריקאי ביקש לדחות את ניהול המשפט בארבעה חודשים, לאחר שהשופטת הוציאה בפברואר צו שאוסר על הפנטגון להתקדם במכרז עד שיישמעו במלואפ הטיעונים של אמזון. השופטת פטרישיה קמפבל-סמית' מבית המשפט הפדרלי מצאה שבהתבסס על הראיות שהובאו בפניה עד אותה נקודה - "סביר" שתביעתה של אמזון תתקבל.

מה שכל כך חריג בתביעה הוא שאמזון טוענת למעשה בתביעתה כי טראמפ ביצע  עבירה שניתן להדיח אותו בגינה. הטענה היא שהנשיא הציב את האינטרס האישי שלו "להעניש" את מנכ"ל ומייסד אמזון ג'ף בזוס - שמאז 2013 הוא גם הבעלים של וושינגטון פוסט - מעל לביטחון הלאומי של ארה"ב ולאינטרסים של המדינה.

 

AWS, יחידת שירותי מחשוב הענן של אמזון, מצביעה בתביעה על "הדברים הנחושים שהביע טראמפ שוב ושוב במילותיו - 'לדפוק את אמזון'".

התביעה חסרת תקדים בחריפות - במיוחד עבור חברה ציבורית. אמזון משתמשת במסגרתה באופן ברור במילה "הדחה" (impeachment), תוך שהיא עורכת הקבלה מפורשת הטענות המועלות על ידה לאלה שהובילו להליך ההדחה נגד טראמפ.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות