אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כ-2,000 בהפגנה בת"א. יעלון: "בני, תעצור, הצטרף אלינו" צילום: דנה קופל

כ-2,000 בהפגנה בת"א. יעלון: "בני, תעצור, הצטרף אלינו"

המפגינים מוחים על המו"מ בין נתניהו לגנץ ועל הפגיעה בדמוקרטיה, כדבריהם. ההפגנה הועברה לכיכר הגדולה כדי לאפשר שמירת מרחק בין המשתתפים. יאיר לפיד, יו"ר יש עתיד-תל"ם: "ביבי הפך את הדמוקרטיה למילה של שמאלנים"

19.04.2020, 20:52 | ynet
לבושים בחולצות שחורות, מחזיקים דגלים ושלטים ועומדים במקומות שסומנו מבעוד מועד על הרצפה, כ-2,000 בני אדם מפגינים הערב (ראשון) בכיכר רבין בתל אביב במסגרת מחאת "הדגלים השחורים". בשל ריבוי המשתתפים, המשטרה סגרה את רחוב אבן גבירול הסמוך.

קראו עוד בכלכליסט

המפגינים מוחים על הפגיעה בדמוקרטיה, לדבריהם, ועל המשא ומתן להקמת ממשלה בין בנימין נתניהו לבני גנץ. בין הנואמים: שותפיו של גנץ לשעבר להנהגת כחול לבן, חברי הכנסת יאיר לפיד ומשה (בוגי) יעלון. צפו בשידור החי מההפגנה בתחילת הכתבה.

לדברי המארגנים, "לא ייתכן שנאשם בפלילים יעמוד בראש ממשלה ויקבל זכות וטו על מינויים במערכת המשפט". המפגינים נושאים שלטים שעליהם נכתב בין היתר: "מצילים את המדינה, נלחמים בשחיתות", "דיקטטורה", "אין לי ארץ אחרת" ועוד. עוד צפויים לנאום באירוע: יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה, ח"כ יאיר גולן (מרצ), שר המשפטים לשעבר דן מרידור, פרופ' יורם יובל ואחרים.

יו"ר יש עתיד-תל"ם, יאיר לפיד, אמר כי "אנחנו פה כדי להגיד שלעולם לא נכנע. יותר מדי אנשים טובים כבר נכנעו ומספרים לעצמם סיפורים כמו 'אנחנו נלחם מבפנים'. לא תילחמו מבפנים. בשחיתות לא נלחמים מבפנים. אם אתה בפנים - כבר נכנעת".

לפיד תקף את ראש הממשלה ואמר כי "ביבי הפך את המילה דמוקרטיה למילה של שמאלנים. ככה דמוקרטיות מתות במאה ה-21. הן לא נמחקות כשהטנקים עולים על הפרלמנט, הן מתות מבפנים כי אנשים טובים שתקו ואנשים חלשים נכנעו". הוא הוסיף כי "בטורקיה והונגריה מבחוץ הכל נראה בדיוק אותו דבר. הפרלמנטים עומדים על אותה הגבעה, תזמורת המשטרה מנגנת את אותו ההמנון והשליט לא התחלף. הוא נראה אותו דבר, הוא נשמע אותו דבר, אבל זו כבר לא דמוקרטיה.

 , צילום: דנה קופל צילום: דנה קופל  , צילום: דנה קופל

 מפגינים בכיכר רבין, הערב, צילום: דנה קופל מפגינים בכיכר רבין, הערב | צילום: דנה קופל  מפגינים בכיכר רבין, הערב, צילום: דנה קופל

"בטורקיה והונגריה העצמאים והמובטלים לא צועקים כי אסור להם", המשיך יו"ר יש עתיד-תל"ם. "אם אתם רוצים להציל את הפרנסה אתם צריכים שישמעו את הצעקה- אם המאבק פה יכשל הממשלה תחשוב שהכל מותר לה וזה יגרום לביבי להמשיך להתעלם ממצוקת האזרחים".

לפיד מתח ביקורת על שותפו לשעבר בני גנץ ואמר: "מי שרימה את כחול לבן הולך לשבת תחת נאשם במרמה והפרת אמונים. אלו ששיחדו אותם בכיסאות ותיקים הולכים לשבת עם נאשם בשוחד". על חברי כחול לבן שתמכו באחדות אמר לפיד כי "כל המשפטים הריקים על להיכנס מתחת לאלונקה, עכשיו יהיה לכם משרד, לשכה, חנפנים וחנפניות. אתם רוצים להיות שרים? אל תספרו על הקורבנות שהקרבתם.

"אנחנו פה, אנחנו נילחם ונשמור על זכות הצעקה", הוסיף. "ערכים ועקרונות זה לא לימים קלות ולמטרות קלות. מדינת ישראל לא שייכת לפוליטיקאים, בטח לא לפוליטיקאים ציניים. אנחנו פה בשביל הילדים שלנו ובשבילם אנחנו נלחמים".

"התעוררתי והבנתי שאין ברירה אחרת, והמצב קשה", אמר מארגן האירוע תמיר חפץ. "מחר יהיה מאוחר מידי". חפץ אמר למפגינים כי "זה התחיל שהתחילה הקורנה שהתחילו להעביר תקנות בלתי דמוקרטיות, ואמרתי לא עוד. אנחנו חייבים להציל את הדמוקרטיה. המהומה היא על זה שאדם עם אישום של שוחד מרמה והפרת אמונים, ואסור לאדם כזה להיות מורה או ראש עיר, רוב הזמן נמצא בניגוד עניינים, ולא יכול לנהל מדינה. זאת לא בקשה מוגזמת?".

שקמה שוורצמן, שנמנית גם היא על מארגני ההפגנה, הוסיפה כי "שמעתי איך באישון לילה סוגרים לנו את בית המשפט, שיתקו לנו את הכנסת, ואז יו"ר הכנסת לא צריך לקיים את בג"ץ. אסור להיות בשקט שדברים כאלה קורים. היה לנו ברור אז כמו שברור עכשיו שמשמעות הדברים זה ניסיון מתמשך בחסות הקורונה להחריב לנו את הדמוקרטיה, ולא ניתן שיחריבו לנו את הדמוקרטיה.

"אנחנו מבקשים שלושה דברים ופונים באופן אישי לבני גנץ", הוסיפה שוורצמן. "תעשו לנו אור כי אנחנו מנסים להכניס אור לחושך. חוקקו מחר את התיקון הראוי לחוק יסוד הממשלה, אדם הנאשם בפלילים לא יבחר במדינת ישראל לראשות הממשלה, הגבילו בחקיקה שתי קדנציות לראש ממשלה לשתיים או שמונה שנים, ואם אתם רוצים להגן על הדמוקרטיה - הקימו חומה בצורה למערכת המשפט: אדם שנאשם בפלילים לא יכול לבחור את חוקריו, לא יכול לבחור את תובעיו, לא יכול למנות את שופטיו, את מפכ"ל המשטרה ואת היועץ המשפטי לממשלה. זה פשוט וכל כך מובן מאליו".

בעקבות ריבוי משתתפים בהפגנת המחאה הקודמת, שנערכה בכיכר הבימה בהשתתפות כאלף בני אדם, והחשש כי להפגנה הנוכחית יגיעו אף יותר משתתפים, הוחלט בתיאום עם המשטרה לקיים הפעם את ההפגנה בכיכר רבין, הגדולה יותר. כדי לשמור על מרחק של שני מטרים בין המשתתפים לאורך כל העצרת התחייבו המארגנים לסמן איקסים על הרצפה, שעליהם נדרשים המפגינים לעמוד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות