אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בני גנץ - אל תיתן יד לרמיסת בג"ץ צילום: צילום מסך

בני גנץ - אל תיתן יד לרמיסת בג"ץ

אם יו"ר כחול לבן יסכים לסעיף שנועד לסכל פסק דין של העליון - הוא ישחרר את החרב שמאיימת לשסף את האיזונים והבלמים שבלעדיהם אין דמוקרטיה

14.04.2020, 15:00 | משה גורלי
עד כמה המשא ומתן הוא על מה טוב לביבי ולא על מה טוב למדינת ישראל יעידו אבני הנגף האחרונים במשא ומתן לאחדות. סעיף המחלוקת הוא – הליכה לבחירות אם בג"ץ יפסוק שנאשם בפלילים לא יכול להרכיב ממשלה. במקרה הזה, מה יותר פשוט מלקיים את הרוטציה, האחדות, ובעיקר ההימנעות מבחירות מיותרות בהסכמה על איש ליכוד אחר. אבל, אין סיכוי זה 'רק ביבי', ואם לא – שיישרף המועדון.

קראו עוד בכלכליסט

סעיף שמתנה על פסיקת בג"ץ יש לו כמה משמעויות. ראשית, הוא נועד להרתיע את השופטים – עליכם האחריות לבחירות מיותרות שאיש לא חפץ בהן. שנית, הוא נועד לאותת שאין לכבד פסיקה של בית משפט עליון. לאחר תקדים אדלשטיין, זה כבר לא חדש, למרבה הצער. ושלישית, יש כאן עוקף בג"ץ באמצעות בחירות, בואכה עיקוף באמצעות חקיקה. ביבי מנהל משא ומתן עם גנץ, אבל עדיין קשוב לנתן אשל, לדיירי בלפור, לסקר מאתמול שדוחקים בו – למה לוותר לגנץ, אם אפשר לקחת 64 מנדטים בבחירות ואז למחוק לגמרי חקיקות ופסיקות שינסו לסלק את נתניהו מלשכתו.

בנימין נתניהו ובני גנץ במליאה (ארכיון), צילום: ערוץ הכנסת בנימין נתניהו ובני גנץ במליאה (ארכיון) | צילום: ערוץ הכנסת בנימין נתניהו ובני גנץ במליאה (ארכיון), צילום: ערוץ הכנסת

נכון שמדובר בסעיף "פוליטי", אבל אם גנץ חותם על סעיף שנועד לסכל פסק דין של בית משפט עליון, הוא חותם גם על החרב שמאיימת לשסף עוגנים ומסורות משפטיים, כמו גם את האיזונים והבלמים שבלעדיהם אין דמוקרטיה ואין הפרדת רשויות. יש רק ממשלה, ויש רק רק ביבי נתניהו.

ניגוד העניינים האישי מבצבץ מכל התנייה, סעיף ומוקש שנועדו למסמר את המשא ומתן הקואליציוני למטרה כפולה – להשאיר את נתניהו ראש ממשלה ולהרחיק אותו ממשפט. השעבוד הכלל מערכתי של החברה והפוליטיקה בישראל לאינטרסים של אדם אחד עוד יילמדו יום אחד, אבל בינתיים הועיד הגורל לבני גנץ תפקיד חשוב במיתון הפקעת הממלכתיות לטובת המלוכה, ואל לו להיכשל במשימה שבחר - להציל את הדמוקרטיה מידיו של האיש שאותו הוא מבקש להכתיר עלינו ממש בתום המנדט שהוא עצמו קיבל להרכבת הממשלה. אבל האבסורד הזה כבר שייך לאופרה אחרת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות