אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התפוצץ המו"מ הפוליטי וגנץ אישר את הנחת "חוקי נתניהו", אבל לא את קידומם צילום: ערוץ הכנסת

התפוצץ המו"מ הפוליטי וגנץ אישר את הנחת "חוקי נתניהו", אבל לא את קידומם

הליכוד איים כי חקיקת החוקים הללו יסתמו את הגולל על הקמתה של ממשלת חירום. גם הח"כים של כחול לבן הסירו את חתימתם מעל חוקים אלה בשל אותו חשש

20.04.2020, 11:36 | צבי זרחיה

המו"מ בין רה"מ בנימין נתניהו ליו"ר כחול לבן בני גנץ התפוצץ הבוקר לאחר שעה וחצי של פגישה בין השניים במעון רה"מ.

קראו עוד בכלכליסט

גורמים המקורבים למו"מ טוענים כי נתניהו דרש שההצבעה בכנסת על איוש הוועדה לבחירת שופטים תיערך לפני השבעת הממשלה. גנץ סירב לכך. נתניהו גם דורש שבין 2 הח"כים החברים בוועדה יכהנו 2 נציגים מהקואליציה, כאשר נציג כחול לבן יהיה ח"כ צבי האוזר.

בעקבות כך, אפשר גנץ כיו"ר הכנסת את הנחתם על שולחן המליאה של "חוקי נתניהו" ובהם, חוק האוסר על מי שנגדו הוגש כתב אישום לעמוד בראש ממשלת מעבר, או להרכיב ממשלה והגבלת הכהונה של ראש ממשלה ל-8 שנים.

יו"ר הכנסת ויו"ר כחול לבן בני גנץ, צילום: בלומברג יו"ר הכנסת ויו"ר כחול לבן בני גנץ | צילום: בלומברג יו"ר הכנסת ויו"ר כחול לבן בני גנץ, צילום: בלומברג

עם זאת, גנץ לא אישר את קידומם במליאה, מאחר שהליכוד איים כי חקיקת החוקים הללו יסתמו את הגולל על הקמתה של ממשלת חירום.

כדי להעלות להצבעה בקריאה הטרומית את החוקים הללו יש צורך באישורה של הוועדה המסדרת בראשות ח"כ אבי ניסנקורן (כחול לבן) על מתן פטור מחובת הנחה מוקדמת של 45 יום. הוועדה המסדרת, שבה יש רוב לתומכי החוקים הללו כולל ח"כים מכחול לבן, לא מכונסת למתן הפטור לחוקים הללו והמשמעות היא שאין דיון בהם במליאה.

בשבוע שעבר הודיע גנץ בישיבת סיעתו שהשבוע הכנסת תחל בפעילות פרלמנטרית מלאה, ואיים להעלות את החוקים הללו היום אם לא יחתם ההסכם הקואליציוני.

ח"כ יאיר גולן, צילום: אלכס קולומויסקי ח"כ יאיר גולן | צילום: אלכס קולומויסקי ח"כ יאיר גולן, צילום: אלכס קולומויסקי

עם זאת נשיאות הכנסת אישרה הבוקר לבקשתו של גנץ את כינוס המליאה גם בימים חמישי וראשון שבהם הכנסת אינה מתכנסת, וכן את כינוסה של המליאה ביום שני הקרוב החל מהשעה 11:00. גנץ נקט בצעד זה כאופציה למקרה שכן יחליט לקדם את "חוקי נתניהו" במליאה בטרם תתפזר הכנסת ב-8 במאי 2020, אם עד למועד זה לא תכונן ממשלה.

בינתיים חברי הכנסת מכחול לבן הסירו את חתימתם מעל החוקים הללו, מחשש שהליכוד יסגור את הדלת בפני ממשלת חירום. 

ח"כ יאיר גולן (מרצ) הודיע בעקבות כך שגם הוא מסיר את חתימתו מהחוקים הללו. "אם כחול לבן מסירים את חתימתם מחבילת החוקים גם אני מסיר את חתימתי. לא ניתן להם ללכת עם ולהרגיש בלי. לא נעשה בשבילם את העבודה רק כדי לסלול את זחילתם לממשלתו של הנאשם בשוחד. אני קורא לכל חברי האופוזיציה לעשות כמוני ולא לשמש גשר לממשלת הבזבוז והשחיתות", אמר גולן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות