אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הצעת האוצר לסיוע לעסקים הכי פגיעים: פיצוי של 3,000 שקל צילום: הרצל יוסף

משבר הקורונה

הצעת האוצר לסיוע לעסקים הכי פגיעים: פיצוי של 3,000 שקל

לפי המודל המוצע יחולקו עסקים קטנים עם מחזור של עד 20 מיליון שקל לשלוש קבוצות; עסקים עם מחזור של עד 300 אלף שקל בשנה יקבלו פיצוי שינוע בין 1,000 ל-3,125 שקל, בתנאי שירשמו ירידה של יותר מ-25% במחזור בתקופת המשבר. היקף הפיצויים הכולל יעמוד על 5 מיליארד שקל

23.04.2020, 20:52 | עמרי מילמן

היום (ה') צפוי להעלות משרד האוצר לאישור הממשלה את המתווה לסיוע לעסקים עם מחזור של עד 20 מיליון שקל, כאשר המודל המוצע מחלק את העסקים הקטנים לשלוש קבוצות. כך, עסקים עם מחזור של עד 300 אלף שקל בשנה (נכון ל-2019) יקבלו פיצוי שינוע בין 1,000 שקל ל-3,125 שקל בהתאם לגובה המחזור, בתנאי שתירשם ירידה במחזור של מעל ל-25% בתקופת המשבר.

קראו עוד בכלכליסט

הקבוצה השנייה - עסקים עם מחזור של בין 300 אלף ל-1.5 מיליון שקל - תקבל פיצוי חד פעמי בגובה של בין 6% ל-30% מהמחזור החודשי במרץ ואפריל, בהתאם לעומק הירידה במחזור (שתעמוד על לפחות 25%).

מסעדה סגורה בב"ש, צילום: הרצל יוסף מסעדה סגורה בב"ש | צילום: הרצל יוסף מסעדה סגורה בב"ש, צילום: הרצל יוסף

הפיצוי לעסקים בעלי מחזור עסקאות של בין 1.5 מיליון ל-20 מיליון שקל יבוסס על הסכום בו ירד מחזור העסקאות של העסק בחודשים מרץ ואפריל השנה לעומת השנה שעברה, בניכוי ההוצאות - כאשר הסכום שנותר לאחר הקיזוז לא יעלה על 30% מהפגיעה. מהסכום הזה יחושב הפיצוי לפי מדרגות שנעות בין 10% ל-50%. כך, סך הפיצוי ביחס להפסד לא יעבור בקבוצה השלישית את ה-15%.

התקציב שיוקצה לפיצויים האמורים יעמוד על כ-5 מיליארד שקל, ותקרת המענק לעסק תעמוד ככל הנראה על עד 400 אלף שקל. המתווה אושר על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון, בתיאום עם נשיא לשכת יועצי המס ירון גינדי ונשיא להב רועי כהן. זאת, לאחר שביום שלישי האחרון אף התקיימה שיחה מכרעת בהשתתפות ראש הממשלה ושר האוצר, שביקשו להבין את השיקולים המקצועיים להעדפת מתווה צוק איתן על פני מתווה שמחון (שהציע מענק חד פעמי של 15% מהמחזור למי שנפגע ביותר מ-50%).

על אף האמור, יש לזכור שלאורך השבוע האחרון ניסו באוצר מספר פעמים לסגור את המתווה המדובר - ללא הצלחה בשל התנגדויות שונות, כך שייתכן וגם הערב ברגע האחרון הניסיון ייבלם.

עו"ד רועי כהן ויוע"מ ירון גינדי מסרו כי "המתווה הנבחר הינו נכון מבחינה מקצועית, אך יחד עם זאת הבהרנו הערב לשר האוצר שיש להגדיל את תקציב המתווה כדי לעבות את הפיצוי לעסקים, על מנת לאפשר להם יכולת ביצוע וייצור. כך הם ישמשו מנוע צמיחה שיחזיר את המשק לפעילות ויקלוט חזרה את מפוטרי החל"ת".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות