אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
זינוק של 40% בהנפקות האג"ח של הסקטור הריאלי באפריל צילום: אסנת רום

זינוק של 40% בהנפקות האג"ח של הסקטור הריאלי באפריל

מסיכום של S&P מעלות עולה כי היקף הגיוסים בשוק החוב הקונצרני צפוי לעמוד החודש על 4.9 מיליארד שקל - 80% מתוכו גייסו חברות הנדל"ן בהובלת עזריאלי. מנכ"לית מעלות: "לאחר השיא במרווחי הסיכון ב־18 במרץ חלה בהם ירידה יחסית"

27.04.2020, 07:50 | יניב רחימי

גיוסי החוב בסקטור הריאלי צפויים להסתכם החודש ב־4.9 מיליארד שקל, עלייה של 40% לעומת 3.5 מיליארד שקל באפריל 2019. כך על פי סיכום של חברת הדירוג S&P מעלות, שממנו עולה כי לאחר הקיפאון בפעילות בחודש מרץ, על רקע משבר הקורונה, ניכרת באפריל התאוששות בפעילות ההנפקות בשוק החוב הקונצרני. הפעילות גבוהה במיוחד בהתחשב במיעוט ימי המסחר בשל חופשת הפסח והעלייה ברמת אי־הוודאות בשל המשבר. הנפקות הסקטור הריאלי בולטות עוד יותר על רקע הירידה בגיוס החוב הכולל באפריל, שצפוי להסתכם ב־5.2 מיליארד שקל לעומת 6.7 מיליארד שקל אשתקד.

קראו עוד בכלכליסט

נראה שהסקטור הפיננסי נעדר מהגיוסים על רקע העובדה שהמדינה מעמידה כרגע אשראי זול לבנקים, בתקווה שהוא יתגלגל לציבור וימנע מחנק אשראי במשק.

מהסיכום של מעלות עולה גם שהריביות שבהן נסגרו מכרזי האג"ח ממשיכות להיות גבוהות בהשוואה לתקופה טרום המשבר, אך הן עדיין סבירות לעומת ריביות בשוק בשנים קודמות, כאשר תקופה ארוכה לפני התפרצות הנגיף היו הריביות נמוכות מאוד גם בהשוואה גלובלית. במעלות מציינים שתוצאות ההנפקות שבוצעו באחרונה עשויות לשקף כי שוק ההון פתוח בפני חברות עם דירוגים גבוהים, וכי מתוכננות הנפקות נוספות, לרבות הנפקת אג"ח היברידי מסוג קוקו של בנק הפועלים בהיקף של כמיליארד שקל.

מנכ"לית מעלות רונית הראל בן זאב ציינה כי "נבלמה העלייה במרווחי הסיכון שהחלה במרץ עם החמרת הצעדים לבלימת המגפה, ולאחר השיא ב־18 במרץ חלה ירידה יחסית במרווחים. בחלק מהאג"ח רמת התשואות בשוק נהפכה לאטרקטיבית, והמשקיעים המוסדיים רכשו חלק מהסחורה ותרמו להתייצבות המחירים". לפי נתוני מעלות, מנקודת השיא במרווחי הסיכון נרשמה התייצבות שניכרת בצמצום חלק מפרמיית הסיכון. לדוגמה, אם לפני המשבר עמד מרווח הסיכון של אג"ח המדורגות בקבוצת AA על 0.9%, בשיא המשבר הוא טיפס ל־3.3% וכיום עומד על 1.4%.

מתוך 17 חברות (ללא הסקטור הפיננסי) שהנפיקו חוב באפריל 12 הן מתחום הנדל"ן. הגיוס הבולט ביותר שייך לקבוצת עזריאלי, שגייסה 1.7 מיליארד שקל בהרחבת שתי סדרות אג"ח.

במעלות מציינים שחלק מהחברות מצטיידות במזומן מחשש להתעצמות המשבר, גם אם תוכניות ההשקעה שלהן הוקפאו ואין כרגע שימושים ספציפיים לכספי הגיוס, וגם אם רמות הריבית גבוהות לעומת רמתן לפני חודשיים. מעלות מעריכה שההיקף הגבוה של פדיונות אג"ח סחיר הצפוי ב־2020, מעל 50 מיליארד שקל, והנזילות הגבוהה בידי המוסדיים, תומכים בהמשך הנפקות האג"ח בשוק הסחיר, גם אם בהיקף שונה מבעבר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות