אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מעונות היום המפוקחים והפרטיים: לא ניפתח ביום ראשון צילום: יריב כץ

מעונות היום המפוקחים והפרטיים: לא ניפתח ביום ראשון

בפגישה של שרי הממשלה שהתקיימה היום, הוחלט כי מערכת החינוך לגיל הרך תיפתח ביום ראשון. ואולם במעונות היום מסרבים לחזור לפעילות, מאחר שלא סוכמה עמם תוכנית סיוע; מנכ"ל התאחדות מעונות היום הפרטיים: "החלטת השרים הזויה. עושים הכל כדי שהענף יפשוט רגל"

27.04.2020, 16:47 | שחר אילן

ארגוני מעונות היום המפוקחים הודיעו במכתב ששלחו לשר האוצר משה כחלון, ושר העבודה והרווחה אופיר אקוניס, כי לא יפתחו את מעונות היום ביום ראשון. זאת, עד לקבלת סיוע מיידי. בעוד שניתן לצפות שלמעונות המפוקחים יימצא פתרון במהלך השבוע, ספק אם יימצא פתרון למעונות הפרטיים.

קראו עוד בכלכליסט

 , צילום: אלעד גרשגורן צילום: אלעד גרשגורן  , צילום: אלעד גרשגורן

בפגישה של שרי הממשלה הרלבנטיים שהתקיימה היום (ב'), הוחלט כי מערכת החינוך לגיל הרך - כולל מעונות היום וגני הילדים, וכן כיתות א-ג - תיפתח ביום ראשון. זאת, בכפוף לאישור ממשלה ביום שישי, ובמידה ולא תהיה עד אז עלייה בתחלואה. מעונות היום וגני הילדים יחולקו לשתי קבוצות, שיילמדו חצי שבוע כל אחת. אם מספר הילדים במעון קטן מ-15, ניתן יהיה להפעילו בקבוצה אחת.

ארגוני המעונות המפוקחים כתבו לכחלון ואקוניס כי "לאחר שיחות ופגישות רבות, הגשנו מתווה לממונים על תקציבי מעונות היום ועל הפעלתם. לצערנו, על אף התחושה הטובה בפגישות, עד רגע זה לא קיבלנו מענה חיובי רשמי לבקשותינו".

"ביום חמישי נפגין מול הכנסת ומשרד האוצר במחאה על הביזיון הזה"

ארגוני מעונות היום הפרטיים חזור והודיעו בימים האחרונים שלא יפתחו את המעונות. בניגוד למעונות היום המפוקחים, איתם נדונה תוכנית סיוע, עומד האוצר על כך שלא תהיה תוכנית מיוחדת למעונות - במידה ולא יקבלו סיוע כמו כל עסק אחר.

כך, פורום הגנים הפרטיים הודיע כי 10 אלף מעונות פרטיים ומשפחתונים לא יפתחו ביום ראשון. לטענת הפורום, "משרד האוצר דורש מאיתנו להטיל את ההפסדים הכספיים על ההורים, ולא ניתן לזה יד. גם אנחנו מעוניינים בחזרה לשגרה, אך לא על החשבון הכלכלי והבריאותי של ההורים. לא נחזור עד להיענות של משרד האוצר לדרישותינו, לקבלת רשת ביטחון כלכלית והבטחת בריאות הילדים".

ארגון א.מ.א - איחוד מעונות ארצי - המייצג 700 מעונות יום, הודיע שלמרות החלטת הממשלה על החזרת הפעילות ביום ראשון הקרוב, המעונות לא יחזרו לפעול. הארגון מונה שתי סיבות: האחת היא התעלמות האוצר מדרישות המעונות לתשלום מענק פיצוי על ההפסדים הכבדים; והשנייה הוא הצורך בהתראה של שבוע, במהלכו יתקבלו הוראות ברורות של משרד הבריאות לצורך ההיערכות.

מנכ"ל התאחדות מעונות היום הפרטיים בישראל, יניב בר-אור, אמר כי "המעונות הפרטיים לא יפתחו ביום ראשון. הגם שאנו, בעלי מעונות היום הפרטיים, מאוד היינו שמחים לחזור - איננו יכולים לעשות זאת. יש יותר מדי עניינים פתוחים, שלא לדבר על חודש וחצי בהם אנו ללא הכנסות וקופתנו ריקה. אין לנו כסף לתפעל את החזרה המדורגת לשגרה בהפסד. ביום חמישי אנו עולים להפגין מול הכנסת ומשרד האוצר במחאה על הביזיון הזה".

לדבריו, "החלטת השרים היא הזויה, פוגענית ומנותקת מהשטח. עד עכשיו אף אחד לא יודע איך לתרגם את הפיצוי של הפעימה השלישית, אף אחד לא יודע מה יעלה בגורלה של מטפלת שתדבק או של גן שלם שייכנס לבידוד. לא קיבלנו שום תשובות ושום הנחיות, ואף אחד גם לא טורח להתייעץ איתנו". בר אור טוען כי "מעל ל-1,500 מעונות כבר נסגרו. ראש הממשלה בנימין נתניהו, השר אופיר אקוניס ומשרד האוצר עושים הכל כדי שבמשמרת שלהם ענף מעונות היום הפרטיים כולו יפשוט רגל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות