אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משטרת ניו יורק פיזרה הלוויה המונית של חסידים, ראש העיר: "סיימנו עם האזהרות" צילום: twitter@ReuvenBlau

משבר הקורונה

משטרת ניו יורק פיזרה הלוויה המונית של חסידים, ראש העיר: "סיימנו עם האזהרות"

ראש העיר ביל דה בלאזיו פיקח בעצמו על פיזור הלוויה בשכונת וויליאמסבורג לרב שנפטר מקורונה, וגינה את ההתקהלות: "הוריתי למשטרה לפעול ישירות להגשת כתבי אישום ולעצור אנשים שמתאספים בקבוצות גדולות". בקהילה החסידית בעיר הגיבו בזעם

29.04.2020, 10:04 | שירות כלכליסט
ראש עיריית ניו יורק ביל דה בלאזיו תקף את הקהילה החסידית בשכונת וויליאמסבורג בברוקלין, לאחר שפיקח באופן אישי על פיזור הפגנה של רב שמת מקורונה, שבה השתתפו מאות חסידים, כך מדווח הניו יורק טיימס.

קראו עוד בכלכליסט

בשורה של ציוצים בטוויטר גינה דה בלאזיו את ההתקהלות, שפוזרה בסופו של דבר על ידי המשטרה. הוא אף הזהיר את "הקהילה היהודית, וכל הקהילות" כי כל הפרה של הנחיות הריחוק החברתי שנועדו לבלום את התפשטות נגיף הקורונה תוביל לכתב אישום או מעצר. "קרה משהו לא מקובל בכלל בוויליאמסבורג הערב: לוויה המונית באמצע המגיפה", כתב. "ברגע ששמעתי הלכתי לשם בעצמי כדי לוודא את הפיזור של ההתקהלות. ומה שראיתי אינו מקובל ולא נסבול זאת כל עוד אנחנו נלחמים בקורונה".

זו לא הפעם הראשונה שהמשטרה בניו יורק נאלצת לפזר התקהלות של חברי הקהילה החסידית. בשבועות האחרונים המשטרה פיזרה גם חתונות ולוויות נוספות שהתקיימו בשכונות שבהן קהילות חרדיות גדולות. אולם הלוויה הנוכחית, שלפי הדיווחים הייתה של הרבי חיים מרץ, היא הפעם הראשונה שראש העיר בעצמו התערב בפיזור. "המסר שלי לקהילה היהודית ולכל הקהילות הוא פשוט: סיימנו עם האזהרות", כתב בציוץ נוסף. "הוריתי למשטרה לפעול ישירות להגשת כתבי אישום ואפילו לעצור אנשים שמתאספים בקבוצות גדולות. מדובר פה בבלימת המחלה והצלת חיים. נקודה".

בקהילה החסידית הגיבו בזעם. "זו בטח בדיחה", כתב בטוויטר חיים דויטש חבר מועצת העיר המייצג את האזורים בברוקלין שבהם מתגוררים יהודים אורתודוכסים רבים. "האם ראש עיריית ניו יורק באמת ציין קהילה אתנית ספציפית (שהיא גם הקרבן של פשעי שנאה רבים בעיר) כמפרת הנחיות? האם ביקר בפארק לאחרונה? (כמובן שכן)", כתב.

הלוויה בוויליאמסבורג, רובע ברוקלין, ניו יורק, צילום: twitter@ReuvenBlau הלוויה בוויליאמסבורג, רובע ברוקלין, ניו יורק | צילום: twitter@ReuvenBlau הלוויה בוויליאמסבורג, רובע ברוקלין, ניו יורק, צילום: twitter@ReuvenBlau

מועצת הנושאים הציבוריים של הקהילה האורתודוכסית (The Orthodox Jewish Public Affairs Council) מסרה כי הלוויה התרחשה "באותו היום שבו אלפי ניו יורקים לא שמרו על מרחק כשצפו במטס". עוד ציינו כי דה בלאזיו לא ציין אף קבוצה אתנית אחרת מלבד היהודים. "זה לא מקובל שסרטונים של כמה אנשים בקהילה שלא שומרים על ההנחיות הופכים להיות חדשות ובצורה כוללנית (יהודים אורתודוכסיים)", הוסיפו.

הקורונה פגעה בצורה קשה בקהילה החסידית בניו יורק, וקצב ההידבקות בקהילה מהיר מאשר במקומות אחרים. מאות חסידים כבר מתו מהמחלה, ביניהם מנהיגים כמו הרב יעקב פרלוב.

התקהלויות אסורות בניו יורק כבר למעלה מחודש, זאת כחלק מהצעדים שבהם נקט המושל אנדרו קואומו במטרה לבלום את התפשטות המגפה. המשטרה הקצתה מאות שוטרים לאכוף את ההנחיות במדינה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות