אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בג"ץ: תשלומי מע"מ ומס הכנסה לעסקים לא יידחו צילום: ניב קנטור

משבר הקורונה

בג"ץ: תשלומי מע"מ ומס הכנסה לעסקים לא יידחו

לשכת רואי החשבון ביקשה לדחות את מועד התשלומים עבור מרץ, לעסקים עם מחזור של עד 50 מיליון שקל. השופטים: "העתירה לוקה בשיהוי משמעותי המצדיק כשלעצמו את דחייתה", וזאת בין השאר משום שהוגשה רק ב-20 באפריל, כאשר מועד התשלום היה שלושה ימים לאחר מכן

30.04.2020, 17:50 | עמרי מילמן

שלושה שופטי בג"ץ דחו היום (ה') את עתירת לשכת רואי החשבון נגד רשות המסים בה ביקשה לדחות בחודש את מועד תשלומי מע"מ ומס הכנסה עבור חודש מרץ, לעסקים עד למחזור של 50 מיליון שקל..

קראו עוד בכלכליסט

הדיווחים והתשלומים בפועל כבר התרחשו - מקדמות מס הכנסה וניכויי מס לעובדים שולמו ב-23.4 ודוחות מע"מ שולמו ב-27.4 (הדחייה שנעשתה על ידי הרשות היתה רק עבור עסקים עם מחזור של עד 1.5 מיליון עבור ינואר ופברואר מה-27 באפריל ל-18 במאי).

בפסק הדין קבעו השופטים - יצחק עמית, דפנה ברק ארז ומני מזוז - כי "העתירה לוקה בשיהוי משמעותי המצדיק כשלעצמו את דחייתה", זאת לאחר שהפרסום על הדחייה לעסקים הקטנים ניתן כבר ב-17 במרץ. רק ב-7 באפריל ערב חג הפסח ביקשה הלשכה מרשות המסים לדחות את התשלומים והדיווחים גם על עסקים גדולים יותר, כאשר ההחלטה הסופית התקבלה כשבוע לאחר מכן ב-14 באפריל. למרות זאת העתירה הוגשה רק ב-20 באפריל, כאשר מועד התשלום היה שלושה ימים לאחר מכן.

יצחק עמית, שופט בית המשפט העליון, צילום: אוהד צויגנברג יצחק עמית, שופט בית המשפט העליון | צילום: אוהד צויגנברג יצחק עמית, שופט בית המשפט העליון, צילום: אוהד צויגנברג

עוד קובעים השופטים כי "יש ממש בטענה כי דינה של עתירה זו להידחות בהיותה כוללנית וללא תשתית עובדתית מספקת. זאת לאור כך שחלק גדול מהעסקים שהעתירה עוסקת בהם כלל אינם רלוונטיים - אם כי קבלו דחייה לאור גודלם ואם כי אמורים לקבל החזרים".

בפסק הדין כתב השופט יצחק עמית כי "הלכה למעשה, לדחיית תשלומי המס יש השלכה-רבתי על קופת המדינה בצד ההכנסות. המדינה מקצה את משאביה באופן 'חיובי' על ידי תשלומים ותמלוגים (כגון, תשלום מענק לכל בעל עסק עצמאי) ובאופן 'שלילי' על ידי ויתור על תשלום או דחייה של תשלום. העותרת מבקשת מבית המשפט להתערב באופן בו המדינה מבקשת להקצות את משאביה כדי להתמודד עם המשבר הכלכלי הקשה שנוצר בעקבות מגפת הקורונה. על כך נאמר, הגם שבהקשר אחר, כי 'אחריותו של בית המשפט מטילה עליו זהירות בטרם יתערב בהקצאת משאבים מסיבית שתמונתה הכלכלית אינה בפניו'".

רו"ח איריס שטרק, נשיאת לשכת רואי החשבון: "אנו פועלים בכל המישורים ובכל הערוצים, על מנת לסייע ולהקל על העסקים בהתמודדות עם המשבר ורק לאחר שניסיונות אלו לא הועילו, הגשנו את העתירה לבג"ץ. נמשיך לפעול בשיח עם הרשויות לקידום הצעות ומודלים לפתרונות והקלות, ויישומם המהיר, ובמקביל ובעת הצורך נשתמש גם בכלים משפטיים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות