אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
זינוק במספר המחלימים מקורונה, פחות מ-7,000 חולים בישראל    צילום: אלכס קולומויסקי

דיווח שוטף

זינוק במספר המחלימים מקורונה, פחות מ-7,000 חולים בישראל

הממשלה תדון ביום ראשון בשורה של הקלות נוספות במשק; חולה קורונה ביקר בסניף איקאה בראשון לציון; אחרי שת"א, ר"ג וב"ש התנגדו לפתוח את הלימודים ביום ראשון, משרד החינוך הודיע כי רשויות שירצו בכך יוכלו לחדש את הלימודים בכיתות א'-ג' ובכיתות י"א-י"ב עד יום שלישי; דו"ח: כ-40% מהחולים החדשים הם ילדים

01.05.2020, 21:32 | כלכליסט ו-ynet

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

21:28 - זינוק במספר המחלימים מקורונה, פחות מ-7,000 חולים בישראל

 

משרד הבריאות עדכן הערב (ו') כי ביממה האחרונה נרשם זינוק במספר המחלימים מנגיף הקורונה, ולראשונה מ-3 באפריל ישנם פחות מ-7,000 חולים בישראל. לפי הנתונים המעודכנים, 16,103 ישראלים וישראליות אובחנו עד כה בקורונה, מתוכם 9,156 כבר החלימו.

נכון להערב, 6,702 עדיין חולים פעילים, כשהשיא היה ב-15 באפריל, אז היו 9,808 חולים פעילים. 595 אובחנו מהבוקר (עלייה של 0.97% לעומת אמש), 398 החלימו (זינוק של 6.95%) ושלושה נפטרו. מבין 83 החולים המונשמים, שישה הם מונשמים כרוניים, שהגיעו במצב דומה לבית החולים.

 

עד כה, 225 בני אדם נפטרו כתוצאה מסיבוכי הנגיף. אחוז התמותה מקורונה בישראל מתקרב ל-1.4%, אך עם זאת מדובר באחד האחוזים הנמוכים ביותר מבין המדינות שבהן אובחנו יותר מ-10,000 מאובחנים.

 

מוקדם יותר היום, פרסם משרד הבריאות נתונים לפיהם בשלושת הימים האחרונים אובחנו 80 חולים חדשים בירושלים, 19 בבית שמש, 19 בבני ברק, 15 בחורה, 8 בפתח תקווה, 8 במודיעין עילית ו-5 בביתר עילית. בנתיבות, שעל כמה משכונותיה הוטל סגר בתחילת השבוע, לא אובחן אף חולה בשלושת הימים האחרונים.

 

מבין הערים הגדולות, בתל אביב אובחנו בשלושת הימים האחרונים שני חולים חדשים ואילו בחיפה לא אובחן אף חולה חדש. בנתניה ובאשדוד אובחנו שני חולים בכל עיר ולעומת זאת בחולון לא נמצא אף חולון חדש. במודיעין-מכבים-רעות, שהייתה אחד המוקדים של ההתפרצות בחודש מרץ, החלימו 90 מתוך 119 המאובחנים.

(אדיר ינקו וירון דרוקמן, ynet)

 

19:34 - הממשלה תדון ביום ראשון בשורה של הקלות נוספות במשק

אחרי שבוע של הפגנות, הממשלה תעסוק ביום ראשון באסטרטגיית היציאה ממשבר הקורונה, ותדון בשורה של הקלות נוספות במשק, בהן גם פתיחת שווקים, קניונים פארקים, ביטול מגבלת היציאה למרחק של 100 מטר מהבית, התרת שחייה בים ובבריכות, ועוד.

בכיר בממשלה אמר כי המטרה היא לקבוע בישיבה תאריכים קרובים ככל האפשר להחזרת הענפים השונים, בכפוף למדדי המונשמים ומספר החולים החדשים, כפי שהציע שר האוצר משה כחלון. במקביל, משרדי האוצר, הכלכלה והבריאות דנים על סוגיית השווקים והקניונים, אך עדיין ישנם חילוקי דעות.

עם צאת השבת תתקיים ישיבה בעניין החלת התו הסגור על המגזר הציבורי, ועל צמצום מספר העובדים במקומות העבודה. בינתיים, במשטרה אמרו היום כי למרות הסרת מגבלות מסוימות, "בהחלט מורגשת התרופפות במשמעת האזרחית".

ביממה האחרונה נרשמו לא פחות מ-992 דו"חות למפרי הנחיות ברחבי הארץ, וניתנו 1,722 אזהרות. במשטרה ציינו כי פעולות האכיפה עדיין נמשכות מתוך הבנה שהמאבק בקורונה לא תם.

בראשון לציון הגיעו עשרות רבות לאגם הנקיק - ופוזרו. פקחי החברה לביטחון ואנשי השיטור העירוני הבחינו בעשרות רבות של מבלים שהגיעו לאגם, והציבו מחסומים בכבישים שמובילים את האזור על-מנת למנוע את בריחתם של מפרי ההנחיות ואת הגעתם של אזרחים נוספים. בעירייה ציינו כי פעילויות האכיפה יימשכו במשך כל סוף השבוע, והפצירו באזרחים שלא להתקהל ולהפר את הוראות הממשלה.

בתוך כך, חברי ועדת הקורונה של הכנסת ביקרו היום בתל השומר ובמרכז השליטה של גופי הביטחון. יו"ר הוועדה עפר שלח אמר כי הוא התרשם לחיוב מההתקדמות של בית החולים והגופים הביטחוניים מתחילת המשבר, אך קרא להקמת גוף שליטה מרכזי שיסיק את המסקנות מהטיפול במגפה.

"אם נעבור למצב שהמשק נפתח והלימודים מתחדשים, גם עם ההישענות על הגופים האלה לא נתמודד טוב עם הגלים הבאים של הקורונה וגם לא עם משברים אחרים", אמר שלח. "אם ניקח את רוח ההתנדבות והעוצמה הזאת ונהפוך אותה עכשיו למערכת אזרחית מתפקדת -נצא מהמשבר הגדול הזה".

(איתמר אייכנר, גלעד מורג ורועי רובינשטיין, ynet)

18:10 - מכון ויצמן הפסיק לבצע בדיקות קורונה: "לא בגלל מחלוקת"

מכון ויצמן למדע הפסיק את בדיקות הקורונה שנעשו עד היום במעבדות המכון. לדברי המכון "היום הודיע המכון למשרד הבריאות הפסקת ביצוע הבדיקות במכון. ההודעה נובעת ממחויבות חוזית של המכון להודיע על הפסקה שבוע לפני תחולת ההפסקה - ולא ממחלוקת כלשהי, שאינה קיימת".

(מאיר אורבך)

17:05 - משרד החינוך נכנע ללחץ הרשויות: יאפשר חזרה ללימודים עד יום שלישי

משרד החינוך שוב מתקפל בנושא החזרה ללימודים. המשרד הודיע כי רשויות מקומיות שירצו בכך יוכלו לחזור לימודים לא ביום ראשון, אלא עד יום שלישי. בכך נכנע המשרד ללחץ של רשויות חזקות דוגמת תל אביב ורמת גן שסירבו לפתוח את הלימודים ביום ראשון בטענה שאינן מוכנות. זאת, למרות ההודעה מראש שקיבלו ביום שני ולמרות שרשויות רבות הודיעו שיפתחו ביום ראשון.

(שחר אילן)

14:40 - עיריית באר שבע הודיעה כי לא תפתח את הלימודים ביום ראשון

 

בעיריית באר שבע החליטו, בדומה לתל אביב, שלא לפתוח ביום ראשון את מערכת החינוך, פרט לתלמידי החינוך המיוחד שילמדו במתכונת רגילה. בהודעת העירייה צוין: "עיריית באר שבע תומכת בהחזרת מערכת החינוך לפעילות, אך לא תוכל לפתוח את מוסדות החינוך ללא הנחיות ברורות בכל הנוגע לכללי הבטיחות והבריאות".

 

14:10 - חולה קורונה ביקר בסניף איקאה ראשל"צ

חולה קורונה ביקר בסניף איקאה בראשון לציון ביום שני האחרון (27 באפריל) בשעות 17:00-16:00 אחר הצהריים. כך עולה מחקירה אפידמיולוגית שקיימו במשרד הבריאות ופרטיה פורסמו היום (ו'). לפי גורם במערכת הבריאות ששוחח עם ynet, האיש - צעיר משכונה חרדית בירושלים - "ידע שהוא בעל סימפטומים והגיע בכל מקרה".

ברשת איקאה בודקים את הפרטים. הם סברו תחילה שהגיע בשעה בשעה ארבע בבוקר ומסרו כי הם פועלים לפי הנחיות משרד הבריאות.

לפי הפרטים, חולה הקורונה הגיע לסניף לפני סגירתו בערב יום הזיכרון. באותן השעות סערו הרוחות מחוץ לסניף עם הפגנה של הורים שכולים שלא הורשו להגיע לקברי יקיריהם.

איקאה בראשל"צ, צילום: רועי רובינשטיין איקאה בראשל"צ | צילום: רועי רובינשטיין איקאה בראשל"צ, צילום: רועי רובינשטיין

14:00 - הקבינט: כיתות א'-ג' וי"א-י"ב יחזרו ביום ראשון; תל אביב ורמת גן: לא נחדש הלימודים

פתיחת הגנים ומעונות היום תידחה מיום ראשון הקרוב ליום ראשון ה-10.5. זאת בשל הבעיות הקשות במוכנות שלהם וכן המגבלות שהטיל משרד הבריאות. כך החליט היום קבינט הקורונה. לפי ההחלטה, ביום ראשון ישובו ללימודים כיתות א'-ג', שהן הכיתות המועילות יותר מבחינת פתיחת המשק, וכיתות י"א-י"ב המתכוננות לבגרות. כן יחזרו ללימודים בהיקף מלא החינוך המיוחד והמוסדות לנוער. עם זאת הוחלט כי הלימודים בכיתות הנמוכות לא יוגדרו כחובה. במקביל להחלטת הקבינט, מסתמן מרד רשויות מקומיות. עיריות תל אביב יפו ורמת גן הודיעו שלא יחדשו את הלימודים ביום ראשון. פורום ה-15 של הרשויות שאינן מקבלות מענקי סיוע מהממשלה פנה לראש הממשלה בנימין נתניהו לדחות במספר ימים את פתיחת בתי הספר. ההתקוממות צפוי להגביר את הכאוס השורר ממילא בנושא פתיחת מערכת החינוך משום שכל הורה ידרש לברר מה המצב ביישוב שלו. 

יו"ר פורום ה-15 ראש עיריית תל אביבי רון חולדאי כתב לנתניהו כי "בנסיבות שנוצרו, כמו גם העובדה שעד לרגע זה לא התקבלו הנחיות סופיות, ברורות ומעשיות לצורך הפעלת מערכת החינוך, אנו סבורים שהעיתוי שנקבע להפעלת החלטת הממשלה ביום א' הקרוב אינו מאפשר את יישומה הבטוח והתקין". חולדאי מאשים כי "מתן הנחיות סותרות או הנחיות המונחתות ברגע האחרון, במהלך סוף השבוע הקרוב, מהרגע להרגע, הופך את המשימה לבלתי אחראית ואף מסוכנת, וזאת עם כל הרצון הטוב".

 

11:37 -  נתניהו בדיון בנושא החזרה ללימודים: יש הסכמה לפתיחת כיתות א'-ג'

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי ישנה הסכמה בין הגורמים המקצועיים על החזרת תלמידי כיתות א'-ג' ללימודים ביום ראשון. נתניהו אמר את הדברים במהלך הדיון עם שרי הממשלה על פתיחה חלקית של מערכת החינוך. מוקדם יותר המליץ המל"ל לדחות את החזרה ללימודים בכלל מוסדות החינוך בשבוע. (איתמר אייכנר ותמר טרבלסי חדד)

 

בנימין נתניהו, צילום: יואב דודקביץ בנימין נתניהו | צילום: יואב דודקביץ בנימין נתניהו, צילום: יואב דודקביץ

 

11:30 - נתוני הימים האחרונים: כ-40% מהחולים החדשים הם ילדים

855 מתוך 2,090 הנדבקים החדשים בקורונה מ-19 עד 29 באפריל הם ילדים. כך עולה מנתונים שפורסמו השבוע על ידי מרכז המידע והידע הלאומי למערכה בקורונה. בדו"ח שפורסם השבוע נקבע כי בחודש האחרון עלה בעקביות חלקם של ילדים ובני נוער, עד גיל 18, בקרב הנדבקים החדשים. תחילה היה שיעור החולים בגילים אלו נמוך מאוד ביחס לחלקם באוכלוסייה, וכעת עולה מהדו"ח כי כ-40% מהחולים החדשים הם בני פחות מ-19.

עוד בנתונים: 36% מהחולים החדשים בני 44-20, 12% בני 59-44, 5% בני 70-60, 3% בני 80-71 והיתר בני יותר מ-81. מבין 2,090 החולים החדשים, 1,997 נדבקו בארץ ו-93 בחו"ל. חולה אחד נפטר, 14 מאושפזים במצב קשה ו-22 במצב בינוני. (ירון דרוקמן, אדיר ינקו, אחיה ראב"ד ורענן בן צור)

09:30 - מספר חולי הקורונה המאומתים עלה ב-58, ל-16,004

מספר חולי הקורונה המאומתים עלה ב-58, ל-16,004. כך מעדכן משרד הבריאות. מספר החולים קשה עומד על 105, והמונשמים - על 83. מספר החולים כעת עומד על 7,036, ירידה של 216 ביממה האחרונה.

09:15 - המל"ל ממליץ לדחות בשבוע את החזרה ללימודים בכיתות א'-ג'

לקראת הדיון המכריע היום (ו') אצל ראש הממשלה בנימין נתניהו בנושא פתיחת מערכת החינוך גיבש המל"ל מסמך שממליץ לדחות בשבוע את חידוש הלימודים במערכת החינוך - בשלב זה בכיתות א'-ג' שתוכננו לשוב ללמוד ביום ראשון. עם זאת, יודגש כי ההחלטה בנושא נתונה לשרי הממשלה.

במסמך נכתב כי נכון להיום, משרד הבריאות לא פרסם צו בריאות המאפשר למשרד החינוך לגבש את הנוהל השלם להיערכות. לכן בולטת אי-הסכמה בין הצדדים. מדיניות הניקיון והחיטוי שמבקש משרד הבריאות אינה ניתנת ליישום ללא הרחבת צוותי הניקיון הקבועים.

עוד נכתב במסמך המל"ל כי מודל הקפסולות (לימודים בקבוצות קטנות) ומערכי ההסעות (ההגדרות השתנו כמה פעמים) לא עומדים מול המציאות המתבקשת בשטח. במל"ל קובעים כי אין הנחיות ברורות של משרד הבריאות לרשויות שנמצאות בהסגר (סטטוס אזור מוגבל), אין הנחיות של משרד הבריאות לסגל ההוראה והילדים בנושא מחלות רקע. במל"ל אומרים כי ללא צהרונים, המענה חלקי בלבד.

מנגד, במשרד האוצר קראו לקיים את החלטת השרים שהתקבלה ביום שני השבוע לפתוח את גני הילדים כבר ביום ראשון הקרוב. במשרד האוצר טוענים כי אי פתיחת הגנים פוגעת משמעותית ביכולת ההשתכרות של יותר מ-270 אלף משקי בית בישראל.

09:00 - חולה קורונה בן 62 מת בבית החולים פוריה

 

חולה קורונה בן 62 נפטר בבית החולים פוריה, בכך עלה מניין קורבנות הנגיף בארץ ל-223. החולה פונה לבית החולים בחודש שעבר מבית האבות "יוקרה" ביבניאל, והוא הדייר ה-21 מהמוסד הסיעודי שנכנע לנגיף.

07:30 - הבוקר: השרים ידונו בסוגיית החזרה ללימודים מיום ראשון

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו יכנס הבוקר ב-10:00 דיון בסוגיית פתיחת מערכת החינוך מיום ראשון, לקראת הכרעה סופית בעניין. בדיון ישתתפו שרים ומנכ"לי משרדים. הם צפויים לאשר את חידוש הלימודים בכיתות א' עד ג'. כפי הנראה לא תחודש פעילות גני הילדים, בעקבות המלצת משרד הבריאות שלא לפתוח אותם בשלב זה.

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב הודיע אתמול לשרים כי הוא ממליץ לפתוח ביום ראשון רק את כיתות א'-ג'.

זאת ועוד, במתווה משרד החינוך נקבע כי בכל שלושה ימים יגיעו לגן 17-15 ילדים והם יחולקו לשתי קבוצות נפרדות של 7-8 ילדים. במקרה של 17 תלמידים יידרש אישור של משרד הבריאות. ואולם אתמול הודיעו אנשי משרד הבריאות כי הקבוצה לא תעלה על 15 ילדים. "הגן יחולק לחצי גן שבו יהיו 15 ילדים בכל קבוצה וכל קבוצה תתחלק לשתי תתי-קבוצות שיעשו את הפעילויות בנפרד. לא תהיה הפרדה של 100 אחוז אבל תהיה הפרדה מרבית, כולל שירותים נפרדים", אמר בכיר במשרד הבריאות.

אמש פרסם מכון גרטנר מחקר שנערך בבני ברק, ולפיו סיכויי הילדים להדביק עומדים על 25%-75% מאלה של מבוגרים. למרות זאת הוא ממליץ לבצע את החזרה ללימודים בזהירות רבה ובצורה הדרגתית. המחקר הוגש לממשלה לקראת הדיון היום על פתיחת בתי הספר וגני הילדים.

 

 

(ארכיון), צילום: שאטרסטוק (ארכיון) | צילום: שאטרסטוק (ארכיון), צילום: שאטרסטוק

 

הוטל סגר על שכונות בירושלים וביישוב חורה 

ועדת השרים להכרזה על "אזור מוגבל" אישרה אמש להטיל סגר על שלוש שכונות בירושלים - רוממה, קריית צאנז וקריית בעלז וגם על שכונות 9 ו-10 ביישוב חורה שבנגב, בעקבות נתוני תחלואה גבוהים בשכונות. הסגר נכנס לתוקף אמש בשעה 23:00 ויסתיים בלילה שבין ראשון לשני. השרים אישרו בנוסף את הסרת המגבלות על העיר נתיבות ושכונת נחלה ומנוחה בבית שמש. לצד זאת, הוחלט להאריך את ההגבלות שהוטלו על שכונת רמת בית שמש ב' עד הלילה שבין ראשון לשני.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות