אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יומן פגרת קורונה: רוצים להחזיר את הכדורגל? תראו מה קורה בדנמרק צילום: אי פי איי

יומן פגרת קורונה: רוצים להחזיר את הכדורגל? תראו מה קורה בדנמרק

מנהלות הליגות בכדורגל ובכדורסל צריכות להמציא פרוטוקול חזרה למגרשים. יש כאלו ברחבי העולם. למשל, על סמך מחקר של אוניברסיטת ארהוס הדנית ניתן בהחלט לשוב ולשחק כדורגל, וזה אכן אמור לקרות שם בקרוב

03.05.2020, 19:15 | אוריאל דסקל

הדיונים על החזרת הכדורגל והכדורסל ב-15 ביוני החלו היום (א'), ומשרד הבריאות דרש מהקבוצות מספר מסמכים ונתונים, כולל היכן באירופה קיימים אישורים רשמיים ממשרדי הבריאות לחידוש אימונים ומשחקים.

קראו עוד בכלכליסט

קודם כל, יש להפריד בין כדורסל וכדורגל. אלו שני ענפים שונים עם סיכויי הדבקה שונים.

למשל, השבוע אוניברסיטת אורהוס שבדנמרק פרסמה מחקר שמראה שהסיכויים ששחקן יידבק בקורונה במהלך משחק כדורגל קטנים עד לא קיימים: "המשחק משוחק בחוץ ושחקן כדורגל יהיה לצד שחקן אחד רק 1.5 דקות בממוצע במהלך משחק", לפי המחקר, "המגע הגופני מינימילי וזה אמור להיות בטוח לשחק כדורגל".

גם על סמך המחקר הזה בדנמרק צפויים להחזיר את הליגה ב-29 במאי.  

נבחרת דנמרק בכדורגל, צילום: DIMITAR DILKOFF נבחרת דנמרק בכדורגל | צילום: DIMITAR DILKOFF נבחרת דנמרק בכדורגל, צילום: DIMITAR DILKOFF

אנחנו יודעים שהסיכויים להדבקה באוויר הפתוח קטנים - במיוחד כשאין מגע רציף עם נוזלי גוף או מפגש של יותר מ-15 דקות רצופות עם נשא הנגיף. לכן כדורגל, משחק שכל מגע בין השחקנים הוא לשברירי שניות, בטוח יותר מכדורסל - שם המגע יותר אינטנסיבי והמשחק משוחק באולמות (בדרך כלל).

התוכנית הגרמנית 

אז איך חוזרים להתאמן ולשחק כדורגל? באופן כללי, התוכניות של כל הליגות לקיום משחקי כדורגל בזמן הקורונה מבוססות על התוכנית הגרמנית. הבסיס של תוכנית זו הוא קודם כל מציאת אחראי בכל קבוצה לשמירה על כללי ההיגיינה והקשר עם הרשויות הרפואיות.

הפרוטוקל ממשיך לאימונים ללא מגע של קבוצות קטנות של שחקנים בכל קבוצה. הם יכולים להיות ביחד באותו חדר הלבשה כשהם שומרים על ריחוק חברתי, פיזיותרפיסט אחד בלבד - שמתוקף תפקידו צריך לגעת בשחקנים במשך זמן ממושך - מוקצה לכל מיני קבוצה כזו. לפני שחוזרים לאימונים במגע מלא וגם משחקים יש שני תנאים שבהם צריך לעמוד: השחקנים צריכים לשמור על כל כללי הריחוק החברתי מחוץ לכדורגל ובדיקות. הרבה מאוד בדיקות.

עניין הבדיקות הוא שערורייתי במעט אבל הוא גם הכרחי לקיום הכדורגל.

ב-FC קלן, למשל, עשו בדיקות לכל השחקנים וגילו שבמיני קבוצה אחת היו שני שחקנים ופיוזיותרפיסט עם הווירוס. זה לא הביא לביטול מיידי של האימונים ופשוט הוציאו את השלושה לבידוד של שבועיים. יש שחקנים שחוששים לבריאותם - באופן טבעי ביותר. לכן בדיקות הכרחיות גם כדי להרגיע את החששות הללו.

רק פיזיותרפיסט אחד, צילום: shutterstock רק פיזיותרפיסט אחד | צילום: shutterstock רק פיזיותרפיסט אחד, צילום: shutterstock

ואולם, הבדיקות הראו ששאר השחקנים בקבוצה ובליגה לא נדבקו ומאחר שלא היו במגע שמוגדר "מגע בקטגוריה 1" - כלומר מגע של יותר מ-15 דקות עם שחקן נגוע - לא כולם בקלן הוכנסו לבידוד. בגרמניה מתכננים עוד עשרות אלפי בדיקות לשחקנים כדי לעקוב אחרי מספר השחקנים הנדבקים ולבודד את אלו שבאו במגע בקטגוריה 1 איתם (כאמור, לא את כל הקבוצה). זה יאפשר להביא את עונת 2019/20 לסיומה במהלך יולי.

הבדיקות, המעקב והבידודים הם הכרחיים לכדורגל (ובכלל) במציאות החדשה עד שיימצא טיפול יעיל או חיסון לקוביד-19.

הבדיקות, כאמור, מעט בעייתיות גם מבחינה חברתית. רבים בתוך הכדורגל חושבים שזה לא הוגן לקחת בדיקות למגזרים שצריכים אותן יותר משחקני כדורגל. "לא יושב לי כמו שצריך שכדורגלנים יעשו בדיקות על בסיס קבוע ואנשי צוות רפואי לא", אמר פרנק למפארד, מאמן צ'לסי. ואולם, ניתן בקלות להפוך את עניין הבדיקות לכדורגלנים למשהו שמטיב עם שאר האוכלוסייה. באיטליה, למשל, הגיעו לסיכום יפה לפיו על כל בדיקה שעושים הכדורגלנים, הקבוצות יתרמו חמש בדיקות לאוכלוסייה הכללית ולצוותים הרפואיים.

פרנק למפארד, צילום: רויטרס פרנק למפארד | צילום: רויטרס פרנק למפארד, צילום: רויטרס

ומה לגבי אוהדים? ככל הנראה לא נראה יותר מגרשים מלאים בשנה הקרובה. אבל עם קצת יצירתיות אפשר יהיה לקיים אירועים עבורם. למשל, קבוצת מיטיולן הדנית תפתח מתחם דרייב אין במגרש החניה של האצטדיון שלה. משחקי הקבוצה ישודרו על מסך ענק ואוהדים יוכלו להגיע, לשלם כסף ולצפות במשחק ממכוניתם ולצד אוהדים אחרים. בפרמיירליג שוקלים לאמץ את הרעיון.

השורות התחתונות הן אלה: 

- מחקר דני מראה שהסיכויים שכדורגלן יידבק במשחק כדורגל הוא קטן עד לא קיים.

- הפרוטוקולים המלאים לגבי בריאות השחקנים וריחוק חברתי באימונים קיימים בגרמניה ואפשר להרים טלפון לחברים מה-DFL ולהביאם לכאן בשירות אי-מייל זריז.

- בדיקות הן הכרחיות כדי לקיים כדורגל מקצועני.

- אם המצב הבריאותי באיטליה מאפשר לקיים אימונים, אין שום סיבה שבישראל - שנפגעה הרבה פחות מהקורונה - לא יאשרו לקיים אימונים.

- מחשבה קצת יצירתית יכולה אפילו לייצר הכנסות מאוהדים.

- לגבי הכדורסל? אולי התוכנית של מירי רגב לבידוד באילת וקיום כל המשחקים על מגרש אחד יותר רלוונטי לענף שמשחקים אותו במזגן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות