אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעלי המניות של נכסים ובניין יחליטו אם לרכוש פרויקט נדל"ן כושל מאלשטיין צילום: איתן שגב

בעלי המניות של נכסים ובניין יחליטו אם לרכוש פרויקט נדל"ן כושל מאלשטיין

אי.די.בי פתוח חתמה על הסכם שלפיו תמכור את חלקה (25.8%) בחברת הנדל"ן IDBG לנכסים ובניין תמורת 27.8 מיליון דולר; האסיפה, שבה נדרש אישור בעלי מניות המיעוט לעסקה, תתקיים ב־6 ביוני

05.05.2020, 07:46 | גולן חזני

אדוארדו אלשטיין מגיע לקו הסיום של עסקת בעלי העניין שהוא מקדם בלאס וגאס: אתמול דיווחו אי.די.בי פתוח ונכסים ובניין, שתיהן בשליטתו של אלשטיין, כי חתמו על העסקה שבמסגרתה הראשונה תמכור את חלקה (25.8%) בחברת IDBG שמחזיקה בנדל"ן בלאס וגאס לנכסים ובניין, שתעלה לאחזקה של 100% בחברה.

קראו עוד בכלכליסט

העסקה תתבצע תמורת 27.8 מיליון דולר במזומן – סכום הנמוך ב־31% מזה שבו נקבו הערכות השווי שהוזמנו לצורך ביצוע העסקה. במקור כל אחת מהחברות החזיקה ב־50% מ־IDBG, אך מכיוון שאי.די.בי פתוח לא עמדה בהחזר חלקה בהלוואה של 50 מיליון דולר שניטלה מהפניקס, נכסים ובניין החזירה את הסכום במקומה וקיבלה מניות בתמורה, בפברואר האחרון. מכיוון שמדובר בעסקת בעלי עניין, על מנת להשלים אותה יהיה צורך לקבל את אישור בעלי מניות המיעוט במסגרת אסיפת בעלי מניות, שבה בעל השליטה לא יכול להצביע. האסיפה הזו תכונס ב־6 ביוני.

אדוארדו אלשטיין, צילום: איתן שגב אדוארדו אלשטיין | צילום: איתן שגב אדוארדו אלשטיין, צילום: איתן שגב

חברת IDBG מחזיקה בפרויקט טיבולי הכושל בעיר ההימורים האמריקאית, שכולל משרדים ומסחר. העסקה מעוררת סימני שאלה, שכן בתקופת משבר זו ספק אם אי.די.בי פתוח היתה יכולה למכור את חלקה בחברה בשוק, בין היתר משום שהפרויקט נשען על שוכר עוגן שההתקשרות עמו נכשלה.

את המגעים מטעם אי.די.בי פתוח הוביל המנכ"ל החדש אהרון קאופמן, שהיה עד לא מזמן היועץ המשפטי של החברה. מטעם נכסים ובניין הובילה את המגעים ועדת הביקורת של החברה, בראשות הדח"צ יחזקאל דסקל. בוועדה חברים גם הדח"צים אירית הורביץ ויפתח בן־יעקב. הוועדה שכרה את שירותיו המשפטיים של עו"ד עמי בר לב, שהיה היועץ המשפטי של יורוקום בעבר, וקיבלה ייעוץ כלכלי מפירמת דלויט.

אי.די.בי פתוח זקוקה למזומנים כמו אוויר לנשימה לצורך פירעון חובותיה למחזיקי האג"ח במהלך השנה, שהחוב הכולל כלפיהם מסתכם ב־2 מיליארד שקל. השווי הנכסי הנקי של החברה הוא שלילי בהיקף של 1.2 מיליארד שקל. אג"ח החברה נסחרות בתשואת זבל של עד 129%, שמשקפות את הספק העמוק בנוגע ליכולתה לפרוע את חובותיה.

בנימוקים לאישור העסקה בזימון לאסיפת בעלי המניות, מציינת נכסים ובניין כי "הנכס נרכש בהנחה משמעותית, לאור האירועים הגלובליים האחרונים, אשר מגלמת את מרכיב אי הוודאות שהוערך על ידי ועדת הביקורת, את ההשקעות הנדרשות בגין הנכס והתשומות הניהוליות שיידרשו מצד החברה בקשר עם הנכס".

נימוקים נוספים היו כי "הרכישה תאפשר לנכסים ובניין לשלוט בתהליכי קבלת ההחלטות בחברת הנכס", וכי "מבנה שבו מחזיק בעל מניות אחד ב־100% יקל על תהליך מכירת נכס לעומת מבנה האחזקה הנוכחי. רכישת חלקה של אי.די.בי בפרויקט תקטין את עלויות המימון בשל דירוג האשראי הנמוך של אי.די.בי".

הוועדה קבעה עוד כי "ללא השותפות עם אי.די.בי, ייתכן שתתאפשר הפחתת ריבית של כ־2% בהסכם המימון הנוסף בסך 153 מיליון שקל, הנושא כיום ריבית של כ־8%. כפועל יוצא, תושג הפחתה בהוצאות המימון". הרכישה תאפשר לנכסים ובניין לרשום עלייה בהון העצמי בשיעור של 35–40 מיליון שקל.

בתוך כך, אישר אתמול בית המשפט המחוזי לאי.די.בי לדחות את מכירתן של 3.5% ממניות חברת כלל ביטוח עד ה־3 בספטמבר במקום 3 במאי. מדובר במנה האחרונה ממניות השליטה (54%) של אי.די.בי בכלל ביטוח, שאותן נאלצה למכור בשוק במחירים נמוכים, במנות קבועות, לפי מתווה הממונה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות