אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתניהו ישחק עם הכדור ועם גנץ עד הרגע האחרון צילום: עמית שאבי, אבי מועלם

פרשנות

נתניהו ישחק עם הכדור ועם גנץ עד הרגע האחרון

החלטת בג"ץ לבקש הבהרות מהליכוד וכחול לבן לגבי הסעיפים בהסכם הקואליציוני המתייחסים לחוק "הנורבגי המדלג" ולהקפאת המינויים של הבכירים לחצי שנה - מחזירה את ההחלטה לידי נתניהו, שגנץ תלוי בה

05.05.2020, 07:01 | צבי זרחיה

החלטת בג"ץ לבקש הבהרות מהליכוד וכחול לבן לגבי הסעיפים בהסכם הקואליציוני המתייחסים לחוק "הנורבגי המדלג" ולהקפאת המינויים של הבכירים לחצי שנה - מחזירה את הכדור הפוליטי למגרשו של נתניהו.

קראו עוד בכלכליסט

ראש הממשלה שדרש להקפיא למשך חצי שנה את המינויים של הבכירים הטעונים אישור של הממשלה, צריך להודיע עם גנץ עד הבוקר לבג"ץ האם הוא מוכן להתפשר. הסעיף הזה הועלה על ידי הליכוד שביקש להאריך תחילה את כהונתו של עו"ד דן אלדד כממלא מקום פרקליט המדינה, ואחר כך למנוע את החלפתו בחצי השנה הראשונה לכהונת הממשלה.

מימין: בנימין נתניהו ובני גנץ, צילום: רויטרס מימין: בנימין נתניהו ובני גנץ | צילום: רויטרס מימין: בנימין נתניהו ובני גנץ, צילום: רויטרס

בינתיים, שופט בג"ץ מני מזוז החליט שלא להאריך את כהונת אלדד, וקבע שתקופת מילוי המקום שלו הסתיימה. לפיכך, מבחינה מסויימת אין לנתניהו עילה להתנגד לביטול הסעיף הזה בהסכם הקואליציוני.

בכירים בליכוד ששוחחו עם נתניהו, מעידים כי הוא אדיש למצב: מבחינתו, אם בג"ץ יכניס שינויים דרמטיים בהסכם הקואליציוני - הוא יוביל את ישראל לבחירות רביעיות בלי צורך לרוטציה עם יו”ר כחול לבן בני גנץ, כשברקע - סקר מפרגן המעניק לליכוד 42 מנדטים ולגוש הימין 65 מנדטים.

ואולם, גם נתניהו מודע לסיכון במערכת בחירות נוספת עם למעלה ממיליון מובטלים, עסקים קורסים וחשש להתפרצות נוספת של המגיפה. במערכת הפוליטית מעריכים על סמך הדיון בבג"ץ, שהשופטים לא יפסלו אותו מלהרכיב את הממשלה. אם הדרישה לשינוי לא תהיה דרמטית מדי, נתניהו יוכל להשלים עם זה.

גנץ תלוי בהחלטת נתניהו, שתינתן כמו תמיד ברגע האחרון. בחמישי יסתיים המנדט המאפשר לאחד מחברי הכנסת להרכיב ממשלה. אם לא ינתן המנדט למשך שבועיים לאחד מהח"כים - הכנסת תתפזר והבחירות יערכו ב־4 באוגוסט 2020.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות