אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ליגת העל בכדורגל חוזרת - מה המשמעויות הכספיות? צילום: עוז מועלם

פרשנות

ליגת העל בכדורגל חוזרת - מה המשמעויות הכספיות?

ליגת העל תחזור למגרשים ב-30 במאי והאליפות, כמו גם היורדות והמקומות האירופאים, יוכרעו על הדשא. ואולם, הצרות הגדולות עשויות להתחיל עם סיום הליגה

06.05.2020, 22:09 | אוריאל דסקל

ליגת העל תחזור למגרשים ב-30 במאי והאליפות, כמו גם היורדות והמקומות האירופאים, יוכרעו על הדשא. השחקנים ייכנסו בידוד ביתי החל מיום ראשון הקרוב ויורשו לצאת אך ורק לאימונים (במגע מלא) ובכפוף לבדיקות חום בכניסה למתחמי האימון. אם שחקן יחלה, קבוצתו תיכנס לבידוד של שבועיים. יתקיימו שני משחקים בשבוע והשחקנים יחויבו לחתום על הצהרה לשמירת הבידוד, עם סנקציות למפרים.

עדיין לא ברורים הפרוטוקולים הבריאותיים שהתקבלו. לא ברור מה יעשו עם השופטים (שעובדים בעבודות אחרות ולא ממש יכולים לצאת לבידוד). גם לא ברור כמה בדיקות, אם בכלל, יעברו השחקנים ולא ברור מה צפוי לקרות אם יתגלה ששחקן חולה בקורונה אחרי שהאימונים והליגה יתחילו - כלומר, בידוד של שבועיים לכל הקבוצה זו הכרזה יפה אבל אם אמורים לקיים שני משחקים בשבוע, זה בעייתי.

אולם, עדיין מגיע קרדיט רב למעורבים בדיונים. מנהלת הליגה ומשרד הספורט עשו עבודה טובה כדי להחזיר את העונה.  

חוזרים למגרשים, צילום: עוז מועלם חוזרים למגרשים | צילום: עוז מועלם חוזרים למגרשים, צילום: עוז מועלם

מבחינה כלכלית, המשמעות העיקרית מבחינה כלכלית היא שצ'רלטון תעביר 125 מיליון שקל במלואם לקבוצות ולא יהיה אובדן הכנסה משמעותי מביטול התשלום האחרון על זכויות השידור של העונה. כמו כן, רוב ההכנסות ממכירת מנויים וכרטיסים נכנסו לקבוצות בתחילת העונה - וכרגע אין דרישה נרחבת מהאוהדים להחזיר את כספיי המנויים (את רוב כספי הכרטיסים הקבוצות מקבלות דרך סוכנות לאן). כן יהיה אובדן הכנסה משמעותי מכך שלא ניתן למכור כרטיסים למשחקי הפלייאוף - אך גם לא יהיו הוצאות משמעותיות לא פחות על אבטחה, סדרנים ושוטרים. ככל הנראה נותני החסות ישלמו את הכסף במלואו על העונה.

על פניו, ייתכן מאוד שהנזק הכספי לכדורגל הישראלי יהיה קטן ביחס לענף באירופה. קבוצות רבות הוציאו שחקנים לחל"ת (משהו שקרה רק בעיקר בליגות הנמוכות באירופה) ולא שילמו שכר בזמן שלא היו הכנסות ממשחקים. כמו כן, קבוצות רבות הגיעו לסיכום על קיצוץ משמעותי של 30%+ משכר השחקנים. הוצאות על אבטחה, כאמור, כבר לא יהיו אישיו משמעותי.

השאלה הגדולה היא לגבי העונה הבאה.

לפי דו"ח של אופ"א מ-2018, כ-19% ההכנסות של ליגת העל בישראל מגיעות מזכויות שידור, 12% מכספים של אופ"א (בונוסים על השתתפות בליגת האלופות/ליגת אירופה וכספי סולידריות), 18% מחסויות ו-27% מגורמים מבעלי עניין, פעילויות אחרות ותרומות. 24% מההכנסות של ליגת העל קשורות למכירת כרטיסים ומנויים.

כלומר, לפחות 24% מההכנסות יעלמו מהעונה הבאה אם לא יהיה אישור להתקהלויות גדולות כמו משחקי כדורגל. סביר להניח שגם בעלי העניין לא ישימו את אותם הסכומים בכדורגל - העסקים של רובם נפגעו ממשבר הקורונה. הכספים מאופ"א הם לא באמת הכנסה שאפשר לבנות עליה וההכנסות משוק העברות השחקנים לבטח יהיו קטנים באופן משמעותי משנים קודמות. לא ברור מה מצב חוגי הכדורגל ומחלקות הנוער - שהם מקורות הכנסה גם כן לקבוצות.

ולכן, בעלי הקבוצות ואנשי המנהלת דיברו על עניין הפיצויים מאובדן הכנסה. לכאן נכנסו כמה סיבוכים משמעותיים ולא הגיעו לפתרונם מתוך תקווה שבספטמבר כבר אפשר יהיה להכניס קהל למגרשים. בין השאר, פקידי האוצר התנו את הפיצויים בתקרת שכר של ממש בכדורגל הישראלי. "דרישה חצופה - לא במקומם לעשות זאת" לפי אחד מבעלי הקבצות. הם יכולים לעשות זאת מאחר שכספי הטוטו ועתודות המזומנים של המועצה להסדר הימורים בספורט (כמיליארד שקל) בידיי משרד האוצר.

הצרה הזו התחילה עם שרת הספורט מירי רגב שעשתה משהו שכל שר ספורט התנגד לו לפניו. העבירה את השליטה על כספי הטוטו למשרד האוצר. מ-2019 משרד הספורט מחלק את הכסף שהטוטו העביר במשך שנים. ורק אחרי אישור של משרד האוצר. כתוצאה מכך הספורט איבד את הגישה המיידית שלו לכספים השייכים לספורט הישראלי מתוקף החוק.

הטוטו הרוויח בשנה שעברה 605 מיליון שקל. אלו רווחים שאמורים לכסות הפסדים של הספורט המקצועני בישראל וגם לאפשר לאגודות הספורט להתחיל לפעול מחדש. אבל אלו כספים שכבר אינם בשליטת הטוטו או אפילו בשליטת משרד הספורט.

הגישה אליהם עוברת דרך משרד האוצר.

מה עם הכדורסל?

ממנהלת הליגה בכדורסל הודיעה הערב שבשיחה שקיים יו"ר המנהלת שמואל פרנקל עם נציגי משרד הבריאות, הובטח שיתקבלו תשובות על המתווה לחזרה כבר הלילה ועל התשובות הללו ידונו בדירקטריון. לפי המנהלת "במידה והליגה תימשך בעונה זו, בזמן שמשרד הבריאות יאפשר התקהלויות כפי שנמסר בהצהרתו של ראש הממשלה, אנו נדרוש כבר העונה לאשר משחקים עם קהל". המנהלת הוסיפה: "המנהלת מודיעה כי במידה ובתחילת העונה הבאה לא יהיה אישור לשחק עם קהל, וככל שלא יהיה פיצוי מהמדינה לכך, לא נפתח את העונה הבאה".

בכדורסל החזרה למגרשים צפויה להיות מסובכת. רוב הזרים - שחקנים מובילים - עזבו את הארץ ומדברים על קיום הליגה עם סגלים ישראליים בלבד. כמו כן, יש בכדורסל קולות חזקים שלא מעוניינים בחידוש הליגה העונה ויש כאלו שמדברים על חזרה למגרשים רק בחורף 2020.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות