אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תחזית עגומה באוסטרליה: הכלכלה תתכווץ ב-10% במחצית הראשונה צילום: איי אף פי

משבר הקורונה

תחזית עגומה באוסטרליה: הכלכלה תתכווץ ב-10% במחצית הראשונה

הבנק המרכזי של אוסטרליה מזהיר מפני ההתכווצות הכלכלית הגדולה בהיסטוריה של המדינה ומפני מיתון ראשון זה שלושה עשורים

08.05.2020, 09:37 | שירות כלכליסט
הבנק המרכזי של אוסטרליה פרסם היום (ו') אזהרה לפיה המדינה עומדת לפני ההתכווצות הכלכלית הגדולה ביותר בהיסטוריה שלה. לפיכך, בבנק הצהירו כי הם מחוייבים לפעול לתמיכה במקומות העבודה וההכנסה זאת במקביל להודעת הממשלה כי עד יולי תסיר את כל המגבלות שהוטלו בעקבות התפשטות מגיפת הקורונה.

קראו עוד בכלכליסט

לפי התחזית שפרסם הבנק המרכזי כחלק מהדו"ח הרבעוני שלו הסוקר את המדיניות המוניטארית, הכלכלה בשווי 2 טריליון דולר אוסטרלי (1.3 טריליון דולר אמריקאי) תתכווץ במחצית הראשונה של השנה ב-10%, ובכך תיכנס למיתון לראשונה מזה שלושה עשורים.

מספר החולים המאומתים באוסטרליה זינק מפחות ממאה במרץ ל-6,900 כיום. בניסיון לבלום את ההתפשטות, הממשלה סגרה את הגבולות והטילה מגבלות על תנועת האזרחים תוך קריאה לשמירה על ריחוק חברתי. בעקבות זאת, עסקים רבים נאלצו לסגור את הפעילות שלהם והחל גל גדול של פיטורים.

הבנק המרכזי של אוסטרליה, צילום: איי אף פי הבנק המרכזי של אוסטרליה | צילום: איי אף פי הבנק המרכזי של אוסטרליה, צילום: איי אף פי

על מנת לסייע לפעילות הכלכלית, בבנק המרכזי הורידו את הריבית לשפל היסטורי של 0.25%, ההחלטה התקבלה בפגישת חירום שהתקיימה במרץ. הבנק גם השיק תוכנית הקלה כמותית בניסיון לשמור על עלויות הלוואה נמוכות עבור הבנקים והצרכנים.

לפי הערכות הממשלה, הסגר עולה לכלכלה 4 מיליארד דולר אוסטרלי (2.62 מיליארד דולר) בשבוע ולכן הממשלה מוציאה מיליארדי דולרים כדי לתמוך בצמיחה ובמקומות העבודה. אולם, על אף התמיכה המוניטארית והפיסקאלית, בבנק המרכזי מעריכים כי התמ"ג יתכווץ השנה ב-6%, שיעור האבטלה יטפס ל-10% עד יוני ולאורך השנה הבאה יחוג סביב שיעור ה-7.5%. בבנק אף הוסיפו כי קצב ההתאוששות והתזמון שלה נותר עדיין לא ברור.

חוזרים לשגרה

לאחר שדווח על פחות מ-20 חולים חדשים ביום, חשף היום ראש הממשלה סקוט מוריסון תוכנית בשלושה שלבים לפתיחה מלאה של הכלכלה עד יולי, זאת בהנחה שמגמת בלימת המגיפה תימשך. "איננו יכולים לאפשר לפחד שלנו מנסיגה חזרה למנוע מאיתנו להתקדם", הכריז. "התוכנית הזו תחזיר אותנו למקום שבו אנחנו צריכים להיות במהירות האפשרית".  

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות