אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דוח של ה-OECD: מספר המובטלים במדינות הארגון גדל במרץ  ל-37 מיליון צילום: אי פי איי

דוח של ה-OECD: מספר המובטלים במדינות הארגון גדל במרץ ל-37 מיליון

שיעור האבטלה במדינות ה-OECD עלה מ-5.2% בפברואר ל-5.6% במרץ. מדובר בתוספת של 2 מיליון איש, אולם הנתון אינו כולל עובדים שיצאו לחל"ת או מקבלים סיוע ממשלתי. גל הפיטורים בחודש אפריל צפוי להזניק את מספר המובטלים

13.05.2020, 19:29 | אדריאן פילוט

מספר המובטלים במדינות המפותחות עלה בחודש מרץ כתוצאה מהקורונה ב-2.1 מיליון איש לעומת פברואר והגיע לכ-37 מיליון איש. כך עולה מדוח התעסוקה החודשית שמפרסם ה-OECD.  שיעור האבטלה במדינות ה-OECD עלה בחודש מרץ מ-5.2% ל-5.6%. 

קראו עוד בכלכליסט

כלכלני הארגון מציינים כי המספר אינו כולל עובדים שממשיכים לקבל שכר גם על ידי הממשלה (חל"ת) - דוגמת ישראל, שלפי הדוח שיעור האבטלה ממשיך להיות 3.4% מכוח העבודה, כלומר, מיליון הישראלים שיצאו לחל"ת, לא נכללים בחישובים של ה-OECD בדיוק בגלל אותה סיבה שהם אינם נכללים בשיעור האבטלה של הלמ"ס.

כלכלני הארגון כותבים: "הנתונים המוקדמים לאפריל מסמנים עלייה חסרת תקדים", כלומר הזינוק החד שחל במרץ  אינו משקף את גל הפיטורים הגדול בחודש אפריל. 

חנות סגורה, עוד מובטלים, גטי אימג חנות סגורה, עוד מובטלים | גטי אימג'ס חנות סגורה, עוד מובטלים, גטי אימג

בינתיים, נתונים לשבוע שהסתיים ב -18 באפריל מראים עלייה גדולה באבטלה בארצות הברית ל-14.7% לעומת שיעור אבטלה של 4.4% במרץ. המשמעות היא כי ב-18 הימים הראשונים של אפריל הצטרפו יותר מ-16 מיליון למעגל האבטלה וסך הכול מספר המובטלים כבר הגיע לכ-23.7 מיליון. לפי ערכות מוקדמות, נכון לשבוע הראשון של מאי, ישנם בארה"ב כ-33 מיליון מובטלים.

בקנדה כבר זינק שיעור האבטלה באפריל  ל-13%, 7.8% במרץ. עפ"י הדוח שלהב-OECD, בשתי המדינות העלייה שיקפה את הזינוק במספר האנשים שנכללים בקטגוריית "פיטורים זמניים".

עוד עולה מהדוח, כי הקורונה פגעה בעולם בעיקר בקבוצות החלשות ביותר: האבטלה נשית עלתה ב-0.5% ל-5.8% לעומת  0.3% בקרב גברים ל-5.3%, ואילו אבטלת צעירים (בין בני 15-24) עלתה ב-1% לרמה של 12.2%.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות