אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אזהרת רווח לבנק לאומי: צפוי להפסיד עד 300 מיליון שקל ברבעון הראשון צילומים: רון קדמי, שאול גולן

אזהרת רווח לבנק לאומי: צפוי להפסיד עד 300 מיליון שקל ברבעון הראשון

משבר הקורונה מכה בתוצאות הבנק, שמדווח הערב על ההפסד הצפוי - בשל הפרשות גבוהות להפסדי אשראי, וכן מהפסדים בפעילות בשוק ההון לנוכח הירידות החדות שנרשמו בשווקים בחודש מרץ

17.05.2020, 18:59 | עירית אבישר

משבר הקורונה מכה בדו"חות בנק לאומי: הבנק בניהולו של חנן פרידמן הודיע הערב (א') כי הוא צפוי לסיים את הרבעון הראשון בהפסד של 200-300 מיליון שקל. בבנק מציינים כי ההפסדים צפויים להיגרם מהפרשות גבוהות להפסדי אשראי, וכן מהפסדים בפעילות בשוק ההון לנוכח הירידות החדות בשווקים שנרשמו בחודש מרץ.

קראו עוד בכלכליסט

יש לציין כי בשבוע שעבר פרסם בנק הפועלים דו"ח חלש בעקבות משבר הקורונה. רווחי הבנק צנחו ב-77% ל-192 מיליון שקל, כך שהתשואה על ההון עמדה ברבעון הראשון על 2% בלבד לעומת 9% ברבעון המקביל. גם במקרה זה, הצניחה בתוצאות נבעה ממשבר הקורונה. עיקר הפגיעה נרשמה בהפרשות להפסדי אשראי שזינקו ל-809 מיליון שקל לעומת 121 מיליון שקל בלבד ברבעון המקביל.

בבנק לאומי נראה כי הדו"חות יהיו גרועים יותר ויסתכמו בהפסד. יש ככל הנראה שתי סיבות מרכזיות לכך: בנק הפועלים ביצע חלק מההפרשות כבר בדוחות השנתיים ב-2019 שפורסמו לאחר שפרץ המשבר. כמו כן לבנק לאומי פעילות בני"ע שהיא משמעותית יותר מזו של הפועלים, כך שהוא הושפע יותר ממנו מהנפילות בשווקים. יחד עם זאת בלאומי מציינים כי: "לאחר תאריך המאזן חלו עליות בשוקי ההון אשר קיזזו משמעותית את ההפסדים שנרשמו מניירות ערך ברבעון הראשון של השנה".

בנק לאומי, צילום: טל שחר בנק לאומי | צילום: טל שחר בנק לאומי, צילום: טל שחר

תוצאות הבנקים לשנת 2020 צפויות להיות גרועות למדי בעקבות משבר הקורונה. הבנקים נפגעים בעיקר בסעיף ההפרשות להפסדי אשראי שיגדל דרמטית בשל הציפייה לגל פשיטות רגל במשק בעקבות המשבר. בנוסף התכווצות הפעילות הכלכלית במשק צפויה לפגוע גם בחלק מההכנסות השוטפות, בעיקר בעמלות.

בשבוע שעבר אמרה המפקחת על הבנקים היוצאת ד"ר חדוה בר בראיון לכלכליסט בהקשר זה: "תהיה השפעה משמעותית של המשבר על תוצאות הבנקים, אבל למרות הבנקים יוכלו לספוג את הפגיעה, ואין לנו שום חשש שהוא לגבי יציבותם. קשה לדעת מה יהיה עומק ההשפעה, מכיוון שעדיין לא ראינו את מלוא ההשפעה של המשבר על עסקים ומשקי בית. מה שכן הסתכלנו על דו"חות על בנקים מובילים בחו"ל. הרווחיות שלהם ברבעון הראשון ירדה דרמטית, בין 40%-100%, לאחר שעשו הערכה לגבי השפעת המשבר עליהם. זו אינדיקציה למה שאנחנו צפויים לראות פה. יחד עם זאת, איכות האשראי של הבנקים הישראליים יותר גבוהה מהבנקים חו"ל, וזה יתרון. אבל עדיין ההשפעה של המשבר תהיה משמעותית על הבנקים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות