אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות התחרות חושדת: חברות מנופאים תיאמו מחירים צילום: Eric Douri

בלעדי לכלכליסט

רשות התחרות חושדת: חברות מנופאים תיאמו מחירים

החקירה בחשד להסדרים כובלים בין 4 חברות קבלן המספקות מנופאים, נפתחה בנובמבר לאחר שחברות הנדל"ן והתשתיות הגדולות קיבלו מהן הודעה זהה על העלאת מחיר שעת עבודה של מנופאי ל-135 שקל. המחלקה המשפטית של הרשות בוחנת האם להגיש כתבי אישום

20.05.2020, 15:56 | תומר גנון

רשות התחרות חוקרת חשד לתיאום מחירים בין חברות המספקות מפעילי מנופים לחברות הבנייה והתשתיות הגדולות. כך נודע לכלכליסט"

על פי החשד בחקירה, שנפתחה בחודש נובמבר האחרון, חלק מהחברות שמספקות מנופאים, הוציאו הודעת עדכון זהה בנוסח לחברות הבנייה והתשתיות על העלאת מחיר שעת עבודה של מנופאי ל-135 שקל.

במסגרת החקירה בחשד להסדרים כובלים בין 4 חברות בתחום, נערכו חיפושים במשרדים בפתח תקווה של לפחות שתי חברות מובילות בתחום – גובה עבודות מקצועיות בתחום הבניין וא.קוגן. חוקרי הרשות החרימו מסמכים והעתיקו חומרי מחשב ותכני טלפונים ניידים. בעלי החברות, לייב ליפובסקי ומיכאל קוגן, נחקרו במשרדי מחלקת החקירות של הרשות באור יהודה.

אילוסטרציה, צילום: דוד הכהן אילוסטרציה | צילום: דוד הכהן אילוסטרציה, צילום: דוד הכהן

הרקע לחקירה הוא תיקון חוק העסקת עובדים על ידי קבלני כוח אדם משנת 2019 שנכנס לתוקף לאחר גל של תאונה מנופים במטרה להגביר את הבטיחות בענף. החוק, שאותו יזמו הח"כים לשעבר איל בן ראובן, אלי אלאלוף ועבד אל חכים חאג' יחיא, שינה את המצב שהיה קיים עד אז לפיו כל חברת כוח אדם רשאית לספק מנופאים.

התיקון קבע שקבלן כוח אדם של עגורנאים המפעילים עגורני צריח, יידרש לקבל היתר מיוחד לפעילותו במקום רישיון רגיל של קבלן כוח אדם. על ההיתר המיוחד, כך נקבע, חלות דרישות הקיימות לגבי קבלת רישיון קבלן כוח אדם וכן דרישות נוספות לעניין בטיחות בעבודה, שלגביהן נדרשת מעורבות של מפקח עבודה ראשי.

בעקבות כניסתו של התיקון לתוקף, כך החשד של רשות התחרות, סיכמו ביניהם בכירים בחברות המספקות מנופאים לתאם את מחיר שעת העבודה. תיק החקירה הועבר לאחרונה למחלקה המשפטית ברשות לבחינה האם להגיש כתבי אישום. 

מעורכי הדין המייצגים את מיכאל קוגן וחברת א. קוגן נמסר, "מרשיי מכחישים מכל וכל את החדשות המיוחסים להם. חשדות אלו נבדקו על ידי גורמי האכיפה למעלה מחצי שנה ונכון להיום לא הוגש כתב אישום. אנו סבורים ובטוחים כי לאחר בדיקה של המחלקה המשפטית של רשות התחרות - המסקנה המתבקשת תהיה לסגור את התיק ללא הגשת כתב אישום".

תגיות