אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפרקליטות: נתניהו לא ביקש את המסמכים שהוא טוען שאין לו צילום: לע"מ

משפט נתניהו

הפרקליטות: נתניהו לא ביקש את המסמכים שהוא טוען שאין לו

דקות לפני שהחל דיון הקראת כתב האישום נגדו, ראש הממשלה בנימין נתניהו התייצב בכניסה לאולם בבית המשפט המחוזי בירושלים ונשא נאום שבו טען כי תופרים לו תיקים. להלן: העובדות מאחורי נאום נתניהו

25.05.2020, 06:59 | תומר גנון

דקות לפני שהחל דיון הקראת כתב האישום נגדו, ראש הממשלה בנימין נתניהו התייצב בכניסה לאולם בבית המשפט המחוזי בירושלים ונשא נאום שבו טען: "גורמים במשטרה ופרקליטות חברו יחד לעיתוני השמאל כדי לתפור לי תיקים מופרכים והזויים, במטרה להפיל ראש ממשלה חזק מהימין". הנאום היה רצוף בדוגמאות שמבססות לכאורה את טענותיו. אלא שנתניהו כבר לא משחק במגרש שלו. הוא לא עומד למשפט מול מליאת הכנסת, לא מול כנס בוחרים וגם לא מול אזרחי ישראל. הוא הגיע לבית המשפט. ושם יש כללים אחרים.

קראו עוד בכלכליסט

בכל טענה לגבי ההליך הפלילי שמתנהל נגדו יכריעו אך ורק שלושת השופטים. ואם החלטתם לא תמצא חן בעיניו, הוא רשאי להגיש ערעור לעליון. נאומים על מדרגות זה נחמד לבוחרים ולתקשורת, אבל בקשות לשופטים לא מגישים דרך הטלוויזיה. כמו בכל הליך פלילי, אם נתניהו טוען שהוא זקוק למסמך שלא ברשותו ודרוש לו להגנתו, אם הוא רוצה לשדר את משפטו בפומבי, או לפרסם את תמלילי החקירה ברבים, הדרך היא אחת: להגיש בקשה לבית המשפט. והוא יכריע.

הצהרת נתניהו בטרם נכנס לאולם בית המשפט, צילום: יונתן זינדל/פלאש90 הצהרת נתניהו בטרם נכנס לאולם בית המשפט | צילום: יונתן זינדל/פלאש90 הצהרת נתניהו בטרם נכנס לאולם בית המשפט, צילום: יונתן זינדל/פלאש90

נתניהו: "שמעתי אתמול את המפכ"ל לשעבר. הוא הטיף בצדקנות על טוהר מידות. אותו אלשיך שהעביר מליונים מכספי משלמי המסים ליועץ התקשורת שלו..."

 

נתניהו מתכוון ליועץ האסטרטגי ליאור חורב. חורב שימש כיועץ חיצוני למשטרה. מבקר המדינה הקודם, יוסף  שפירא, בדק  את ההתקשרות בין המשטרה לחורב וקבע שבמועד הארכת ההסכם נכח בדיון קצין המשטרה, יובל גת, שהיתה לו היכרות מוקדמת עם חורב ושעליה גת לא דיווח. חורב אגב התפטר מהתפקיד לפני פרסום דוח המבקר בעקבות ביקרות על ציוצים בטוויטר.

"שעבר עבירה פלילית..."

אלשיך טען בראיון ל"עובדה" בפברואר 2018 כי גורמים רבי כוח המעורבים בחקירות נתניהו ניסו לאסוף מידע על קציני משטרה – טענה שנתניהו מכחיש בתוקף.

"שהדליף..."

נתניהו טוען שהמשטרה והפרקליטות עומדים מאחורי הדלפות של חומרי חקירה לתקשורת.

"בזה הוא מזכיר רוני אחר, רוני ריטמן. הוא טען בעזות מצח את הטענה השקרית שאני הוא זה ששלחתי את קצינת המשטרה שהתלוננה נגדו בגין הטרדה מינית"

ביולי 2018 שלחו סנגוריה של שרה נתניהו ליועמ"ש מכתב לפיו ניצב רוני ריטמן, מפקד להב 433, "נגוע במשוא פנים, משום שהאמין שמשפחת נתניהו יזמה את התלונה שהגישה כנגדו פקודתו בגין הטרדה מינית". זאת לאחר שפורסם ב"הארץ" כי ריטמן ביקש בחקירתו במח"ש, שעסקה בעבירות מין בקצינת משטרה, לבדוק אם יש קשר בין התלונה נגדו לבין החקירה נגד שרה נתניהו בפרשת המעונות.

"הם האנשים שהובילו את החקירות נגדי. מה הפלא שנגמרו בכתב אישום מופרך ותפור... הבקשה הראשונה שלי מבית המשפט היא שקיפות מלאה. שהכול ישודר בשידור חי, שידור רציף ולא מצונזר. הציבור צריך לשמוע הכול ולא דרך מסננת מעוותת"

לפי החוק, אסור לצלם ולהקליט אלא באישור מיוחד של בית המשפט. קיים נוהל של הנהלת בתי המשפט המגדיר מתי מותר לכלי תקשורת לעשות זאת, והוא אוסר במפורש להקליט או לצלם כאשר השופטים נוכחים באולם. במשפטם של של אדולף אייכמן וג'ון איוון דמיאניוק לא עברו בשידור חי דיוני הוכחות בתיק פלילי. בקשות שהוגשו לאחרונה להעברת דיוני המשפט בשידור חי נדחו על ידי השופטים.

בנימין נתניהו מול השופטים, צילום: לע"מ בנימין נתניהו מול השופטים | צילום: לע"מ בנימין נתניהו מול השופטים, צילום: לע"מ

"אני דורש שייחשף המסמך ששלח משרד המשפטים למבקר המדינה ב־2017. שנתיים קודם שלח מסמך למבקר המדינה ובו קבע שלא נפל רבב בפעולותיי והחלטותיי בנושא המרכזי"

במסגרת בדיקות שערך מבקר המדינה הקודם, יוסף שפירא, העביר משרד המשפטים למבקר שני מכתבי תשובה לגבי ניגודי העניינים של נתניהו עם אלוביץ'. לפני כעשרה חודשים הגיש העיתונאי אלי ציפורי עתירה מינהלית לקבל את ההתכתבויות, בטענה שהמידע שם יכול לשפוך אור על עמדת משרד המשפטים בשאלה זו. הפרקליטות התנגדה משום שמדובר בחומרי חקירה. השופט אברהם רובין קיבל את עמדת המדינה.

"מה עוד יותר מדהים? בכל מיני תירוצים המסמך לא מגיע אלי. אני דורש - פרסמו מיד את המסמך"

הנה ההסבר של משרד המשפטים: "מדובר בהתכתבויות בין מחלקת ייעוץ וחקיקה למבקר המדינה שהועברו לקראת הכנת דו"ח המבקר בנושא משרד התקשורת, ולפני שנודעו החשדות בפרשה 4000. תמצית הנושאים שנדונו במכתבים אלו מופיעה בדו"ח המבקר. עתירה לגילוי מסמכים אלו שהוגשה ע"י אלי ציפורי נדחתה לאחרונה על ידי ביהמ"ש. המסמכים המבוקשים לא נאספו במסגרת החקירה, ולפיכך אינם מוגדרים כחומר חקירה. אולם, לאור טענות סנגוריו של מר נתניהו, צוות התביעה הציע לסנגוריו כבר לפני שבוע, ב־18.5, לבצע השלמת חקירה נקודתית כדי לתפוס את המסמכים הללו ולהכניסם לתיק ובהמשך למוסרם להגנה, ככל שיבקשו לעשות כן. למרות שחלף שבוע ממועד העברת ההצעה לסנגורים טרם התקבל מהם מענה".

"אני דורש לפרסם עוד דברים, את התמלילים של החקירות בהם השתמשו באמצעים עבריניים"

תמלילי חקירה גולמיים במהלך משפט מתנהל אסורים בפרסום על פי חוק, אלא אם בית המשפט התיר זאת. הסיבה היא שעדים לא יכירו מראש את תוכן עדותם של עדים אחרים. בתי המשפט מתירים פרסום של תמלילי חקירה רק לאחר שהעד העיד, ולרוב לאחר הכרעת דין. אם נתניהו רוצה לשנות את הסדר, הוא יכול להגיש בקשה לביהמ"ש.

"אני דורש לפרסם את החקירה שבה הפגישו עד עם אישה מסוימת ואיימו עליו: אם לא תיתן לנו מה שאנחנו רוצים נגד נתניהו נהרוס את משפחתך"

נתניהו מתכוון לעדות בתיק 4000 של אישה הקשורה לחפץ, שנשאלה לגבי יחסיה עימו. ביהמ"ש הטיל איסור פרסום על העדות בשל בקשת חפץ, ולכן לא ניתן לפרט את התוכן והאם הוא מאשש את טענת נתניהו. עתירות שהוגשו עד היום לחשיפת העדות, נדחו על ידי ביהמ"ש. הדרך להסרת הצו היא לפנות לבית המשפט.

"לפרסם את החקירה של סבטלנה שהייתה עד מדינה בתיק החמגשיות המגוחך נגד רעייתי. נכנס לחדר חוקר ואומר אם לא תמסרי עדות שקר שנתניהו הוא זה ששלח אותך להתלונן תבלי את הלילה בכלא נווה תרצה"

מדובר בעובדת לשעבר במעון רה"מ שהגישה תלונה נגד אב הבית לשעבר מני נפתלי. הפרקליטות סגרה את התיק נגד נפתלי. המתלוננת טענה כי קצין משטרה לחץ עליה לומר שנתניהו שלח אותה להתלונן נגד נפתלי. אם יש תמליל חקירה שיכול לטענת רה"מ לסייע לו בהגנה, הוא יכול לבקש מביהמ"ש שיורה למדינה להעביר לו אותו.

"איך גיבה היועמ"ש את כל המהלכים הפסולים הללו וחתם על כתב האישום המופרך? האם יש לו משהו להסתיר? האם המשהו הזה זה אותן קלטות סודיות? אני דורש לפרסם את כל הקלטות של היועץ"

נתניהו מתכוון לשיחות המוקלטות בין מנדלבליט לגבי אשכנזי במסגרת פרשת הרפז. ביהמ"ש העליון דחה לאחרונה את בקשת חדשות 13 לפרסם את הקלטות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות