אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
זה הזמן להסתכן? עיתוי מטריד למנף משכנתא צילום: נועה קסלר

פרשנות

זה הזמן להסתכן? עיתוי מטריד למנף משכנתא

בדירות שמחירן בין 800 אלף ל־2 מיליון שקל, המאסה הגדולה שקונה מעמד הביניים בישראל, מעל מחצית מהמשכנתאות שניטלו באפריל היו במינוף של מעל 60% - רמה שלא מצאנו בכל ההיסטוריה שמציג בנק ישראל

27.05.2020, 22:44 | דרור מרמור

הציטוט הכי שחוק בעולם ההשקעות מיוחס לברון אדמונד דה רוטשילד, שמיוחסת לו האימרה “כשדם זורם ברחובות - זה הזמן לקנות”. נתוני המשכנתאות שנטלו הישראלים בחודש אפריל, מלמדים כי חובבי הסיכון אכן חוגגים כרגע יותר מכולם ברחובות.

קראו עוד בכלכליסט

מנתוני בנק ישראל עולה כי משכנתאות בסך כולל של יותר מ־2 מיליארד שקל ניטלו באפריל בשיעור מימון - הלוואה מול ערך הדירה - של 60% לפחות. מדובר ב־41% מסך המשכנתאות, הרמה הגבוהה ביותר מאז הורה בנק ישראל ב־2012 להגביל את שיעור המינוף במשכנתאות (75% לרוכשי דירה ראשונה, 70% למשפרי דיור, 50% למשקיעים). בתמונת ראי, משכנתאות שניטלו למימון פחות מ־30% מערך הנכס, רשמו באפריל שפל היסטורי - 5.9% בלבד מהמשכנתאות (294 מיליון שקל), מול 7.6% באפריל אשתקד.

אילוסטרציה, צילום: שאטרסטוק אילוסטרציה | צילום: שאטרסטוק אילוסטרציה, צילום: שאטרסטוק

לא מדובר במיליונרים שהמשיכו לקנות דירות פאר ושרגילים ליטול סיכונים. לפי הנתונים, בדירות שמחירן בין 800 אלף ל־2 מיליון שקל, המאסה הגדולה שקונה מעמד הביניים בישראל, מעל מחצית מהמשכנתאות שניטלו בחודש שעבר היו במינוף של מעל 60% - רמה שלא מצאנו בכל ההיסטוריה שמציג בנק ישראל.

האם מדובר בסיכונים מחושבים? אולי. לפחות כרגע, שוק הדיור פה לא מתמוטט, המחירים יורדים לכל היותר בשוליים ואין סימנים לפאניקה מוגזמת בקרב הקבלנים, הבנקים ומוכרי הדירות. ואולם, כשנתוני בנק ישראל הציגו ש־24% מהמשכנתאות נמצאות כרגע בהקפאה (מדובר על כ־14% מהלווים - אחד מכל 7 בעלי משכנתאות שביקש דחייה), וכשלאף אחד לא ברור היכן ומתי יסתיים המשבר הכלכלי שהתרגש עלינו, כדאי שנפנים את הסיכון הגדול של בעלי חוב. לא פעם מתברר שדם ברחובות הוא סימן דווקא לברוח, ודאי עבור מי שלא עשיר כמו רוטשילד ושזקוק להלוואה במינוף גבוה אפילו כדי לקנות דירה בפחות ממיליון שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות39 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

39.
חומר למחשבה
חשבתם פעם למה לכם לקנות דירה? אה נכון כדי שעוד 30 שנה הנכס יהיה שלכם אם תחיו עד אז וגם אחרי 30 שנה לא תכלו להנות מהנכס כבר תהיו זקנים ולא בריאים אחרי שהחיים העבודה והילדים התישו לכם את הנפש בנתיים הבנקים מתעשרים מישהו בעל כוח מפרסם תכנים שילחיצו אותכם לקנות דירה כינככה לימדו אתנו לוקחים משכנתא גבוהה למי שאין מליון שקל נזיל שלא יקנה דירה ולגבי שכירות? לפעמים הרבה יותר בטוח במקום לשלם לבנק ריבית מנופחת דע מהאין באת ולאן אתה הולך תהנו מהחיים אף אחד לא לוקח איתו כלום חוץ מזיכרונות ומעשים טובים
רוחניקית  |  30.05.20
38.
הדם עוד לא זורם ברחובות ..
רק קיבלנו את החבטה, אנחנו בהלם אופוריה מהאדרנלין. תכף נרים את הראש ונבדוק נזקים . חלקנו יצטרכו רק לנקות את הפצע ולחטא. חלקנו ינגלה קרע בעורק ויתמוטט. אם לפי פרסומים חלק גדול של הישראלים לא מסוגל לממן הוצאה חד פעמית של 8000. שח. תכף יהיו פה אלפי פושטי רגל.
שמוליק  |  30.05.20
36.
ל32
אז זהו שכל המפוטרים הם בדרך כלל השכבה הנמוכה בשרשרת המזון. מלצרים אנשים במקצוע7ת תיירות טבחים מזכירות וכו' וכו' עבודות בשכר נמוך. אלו מראש לא היה להם כסף לדירה. אבל יש שכבה עבה ושמנה של בעלי עסקים פרטיים שמרוויחים בשחור. מלא אנשי הייטק שממשיכים להרוויח. אנשים שיצאו מהבורסה קצינים עובדי מדינה עם פנסיה תקציבית. בקיצור מסתובב לו המון כסף חופשי שיושב לו כרגע בעו"ש. והריביות זולות. ויש מלא עולים חדשים שבורחים מהאנטישמיות הגואה בעולם. כל אלו הם קונים פוטנציאליים שמעלים את המחירים. לא תהיה ירידה
עידו  |  28.05.20
לכל התגובות