אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ניסנקורן על חוק הקורונה: הזכות להפגין לא תישלל, בתי המשפט ימשיכו בעבודתם צילום: תומריקו

ניסנקורן על חוק הקורונה: הזכות להפגין לא תישלל, בתי המשפט ימשיכו בעבודתם

שר המשפטים הודיע הבוקר בחשבון הטוויטר שלו כי לרשויות יינתנו הכלים הדרושים לשם אכיפת ההנחיות לשעת חירום - אולם שוטרים לא יפרצו באופן שרירותי לבתי האזרחים. גנץ: "כחול לבן תוודא שתזכיר החוק שפורסם לציבור יעבור שינויים"

01.06.2020, 10:47 | צבי זרחיה

שר המשפטים אבי ניסנקורן הודיע הבוקר (ב') כי במסגרת "חוק הקורונה", המעגן בחקיקה את התקנות לשעת חירום, לא תישלל הזכות להפגין, הכנסת ובתי המשפט ימשיכו בעבודתם, ולרשויות ינתנו הכלים לאכוף את ההנחיות - אולם שוטרים לא יפרצו באופן שרירותי לבתי האזרחים.

קראו עוד בכלכליסט

אבי ניסנקורן, צילום: תומריקו אבי ניסנקורן | צילום: תומריקו אבי ניסנקורן, צילום: תומריקו

ניסנקורן אף הודיע כי "בימים הקרובים נמשיך בעבודה מאומצת כדי לוודא שהחקיקה תהיה אפקטיבית אך מידתית". שר המשפטים צייץ בחשבון הטוויטר שלו כי "החקיקה בנושא הקורונה הכרחית, אבל זכויות הפרט ימשיכו להיות נר לרגלינו גם בעת החירום. יחד עם אנשי משרד המשפטים ושותפיי בממשלה אני פועל להבטיח שסמכויות המדינה בתקופת המשבר יהיו קצובות בזמן וכפופות לביקורת פרלמנטרית".

בתום ישיבה שהתקיימה אמש בנוגע לחקיקת הקורונה, הנחה ניסנקורן את בכירי משרדו לבחון דרכים להגברת הפיקוח הפרלמנטרי על פעולות הממשלה במקרה של הכרזה על מצב חירום עקב התפרצות נוספת של הנגיף. במהלך הישיבה הובהר כי גם ייבחנו מחדש היקפי סמכויות השוטרים לאכיפת ההנחיות.

שר המשפטים קבע דיונים נוספים בנוגע לתזכיר החוק להיום ולהמשך השבוע, ובנוסף הוארך פרק הזמן להערות הציבור להצעה עד ליום חמישי.

תפקידו של החוק הוא לעגן הלכה למעשה את התקנות לשעת חירום כהוראת שעה למשך 10 חודשים, במסגרתן תוכל הממשלה להכריז על הגבלות כמו: הטלת סדר, כפיית בידוד בית, הסדרת סמכויות המשטרה בפיזור התקהלויות (מאסר וקנס), הסדרת כללי התנהגות במרחב הציבור לעסקים, חנויות קניונים, מסעדות וחנויות, הסדרת ריחוק חברתי ל-2 מטרים ועוד.

הצעת החוק קובעת שהממשלה תוכל לאשר תקנות לשעת חירום מבלי שתידרש לקבל את אישור הכנסת - אלא 'להניח' אותן על שלחן הוועדות בלבד. החוק יועלה להצבעה בקריאה ראשונה בכנסת ביום שני בעוד שבוע, והכוונה היא לחוקקו בתוך שבוע ימים נוסף בקריאה השנייה והשלישית.

גנץ: "כחול לבן תוודא שתזכיר החוק שפורסם לציבור יעבור שינויים"

יו"ר כחול לבן בני גנץ צייץ גם הוא הבוקר בנושא, וכתב בין היתר: "אני מבקש להדגיש כמה נקודות ולעשות קצת סדר בנוגע לחקיקה החדשה בנושא תקנות החירום של הקורונה: אנחנו מסדירים את תקנות החירום בחקיקה מסודרת בניגוד למה שקרה בגל הראשון של הקורונה שבו הממשלה פעלה כמעט ללא פיקוח ומגבלות. החקיקה החדשה תשפר את המצב הנוכחי לאין שיעור - יהיה פיקוח של הכנסת, סמכויות הממשלה יוגבלו, ויהיה סדר בדיוק מה מותר ומה אסור.

"כחול לבן תוודא שתזכיר החוק שפורסם לציבור יעבור שינויים- או שלא יועלה לוועדת השרים לחקיקה. שר המשפטים ניסנקורן ובכירי משרדו בוחנים ומוודאים שהתזכיר שיובא לאישור יאזן בין סמכויות החירום לזכויות הפרט. בשעת חירום המדינה חייבת להתגונן, אבל אנחנו נדאג לשמור על זכויות האזרח ועל פיקוח גם בשעת חירום".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות