אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"פרישת ארה"ב מה-WHO? כמו שמנסים לכבות שריפה ביער - ופתאום לוקחים 15% מהכבאיות" צילום: איי אף פי

"פרישת ארה"ב מה-WHO? כמו שמנסים לכבות שריפה ביער - ופתאום לוקחים 15% מהכבאיות"

ד"ר דיוויד נבארו, בכיר בארגון הבריאות העולמי: "החלטת טראמפ לעזוב - מאכזבת ולא מקובלת"; משרד החוץ הסיני: "ארה"ב - פורשת סדרתית"

01.06.2020, 14:55 | שירות כלכליסט
ההחלטה של ארה"ב לפרוש מארגון הבריאות הבינלאומי (WHO) באמצע משבר הקורונה היא "מאכזבת" ו"בלתי מתקבלת", כך לפי ד"ר דיוויד נבארו אחד הנציגים המיוחדים של הארגון לטיפול במגיפה. "אנחנו מתמודדים עם המגיפה המדבקת ביותר שנתקלתי בה, ואנחנו באמת זקוקים שכל המדינות יעבדו ביחד, כולל ארה"ב", אמר בראיון לאתר CNBC.

קראו עוד בכלכליסט

ביום שישי הודיע נשיא ארה"ב דונלד טראמפ כי המדינה מנתקת את קשריה עם הארגון, זאת לאחר שכבר איים להפסיק את המימון אם לא יבוצעו שינויים בהתנהלותו.

נבארו טוען כי נסיגה של ארה"ב מההתחייבויות שלה לארגון בעיצומה של מגיפה היא דבר מוזר לעשות. "זה כאילו מנסים לכבות שריפה ביער ואז פתאום 15% מהכבאיות נלקחות בדיוק כשהכי צריך אותן", הסביר. ארה"ב היא התורמת הגדולה ביותר לארגון, ובשנה שעברה העבירה לו מעל 400 מיליון דולר, המייצגים בסביבות 15% מהתקציב השנתי שלה. פירוש הדבר ששאר 193 המדינות שתומכות בארגון יצטרכו למצוא דרך "לצמצם את הפער", הדגיש.

לכן אמר כי הוא מקווה שהעם האמריקאי יצליח לשכנע את טראמפ לחזור בו מהחלטתו.

מטה ארגון הבריאות העולמי בג מטה ארגון הבריאות העולמי בג'נבה | צילום: רויטרס מטה ארגון הבריאות העולמי בג

ביום שבת פרסם האיחוד האירופי הצהרה שקוראת לארה"ב לשקול את ההחלטה, בטענה שצעד מסוג זה עלול לפגוע במאמצים הכלל עולמיים למגר את המגיפה. בדומה, משרד החוץ הסיני תקף את ההחלטה, וקרא לקהילה הבינלאומית דווקא להגביר את הסיוע לארגון. בהצהרה שפרסם משרד החוץ הסיני היום (ב') טען כי ארה"ב "חשפה את רצונה בכוח וחד צדדיות", ותיאר את המדינה כ"פורשת סדרתית".

לפי נבארו, העולם נמצא עדיין בתחילת המגיפה, ומדינות רבות רק מתחילות להתמודד עם האתגרים. "הדבר היחיד שהציבור הכללי רוצה הוא מאמצים מאוחדים מצד כולם – איחוד של המדענים הטובים ביותר, המנהיגים הטובים ביותר שיעבדו על זה ביחד", סיכם.

מוקדם יותר היום תקף משרד החוץ הסיני תקף את החלטת ארה"ב לנתק קשרים מארגון הבריאות העולמי, וקרא לקהילה הבינלאומית דווקא להגביר את הסיוע לארגון.

בהצהרה שפרסם משרד החוץ הסיני היום (ב') טען כי ארה"ב "חשפה את רצונה בכוח וחד צדדיות", ותיאר את המדינה כ"פורשת סדרתית". 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות