אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גואטה: "הבורסה היא תשתית לאומית -  אין להשביתה בקלות" צילום: יריב כץ

גואטה: "הבורסה היא תשתית לאומית - אין להשביתה בקלות"

יו"ר רשות ני"ע מגיבה בחריפות לביטול יום המסחר: "כל פגיעה בתקינות המסחר עלולה לפגוע במשקיעים ובשוק, מצב שאינו סביר - אני רואה את הדברים בחומרה רבה"

07.06.2020, 10:52 | גולן חזני ונעמי צורף

האירוע החמור של ביטול יום המסחר בבורסה בת"א מעורר בצדק תגובה חריפה מצד הגורם האחראי של הניהול התקין של שוק ההון המקומי - רשות ני"ע.  

קראו עוד בכלכליסט

ענת גואטה, יו"ר הרשות, אמרה בתגובה לאירועים: "אני רואה בחומרה רבה את ביטול המסחר בבורסה לניירות ערך בתל אביב, בגלל סכסוך פנימי.

בימים שבהם אנו משקיעים משאבים ומאמץ לאומי לפיתוח שוק הון חדשני ואטרקטיבי, כל פגיעה בתקינות המסחר עלולה לפגוע במשקיעים ובשוק - מצב שאינו סביר מבחינתי. הבורסה היא תשתית לאומית, שאין להשביתה בקלות יתר. הנחיתי את סגל הרשות לבחון את הנושא עם כל הגורמים הרלוונטים".

יו"ר רשות ני"ע ענת גואטה, צילום: ענבל מרמרי יו"ר רשות ני"ע ענת גואטה | צילום: ענבל מרמרי יו"ר רשות ני"ע ענת גואטה, צילום: ענבל מרמרי

ועד עובדי הבורסה אמר בתגובה לדבריה של יו"ר רשות ניירות ערך: "אנו מכבדים אותה ומבקשים להסב את תשומת ליבה לכך שמי שפגע במסחר היום הם לא העובדים, אלא המנכ"ל שמפר ברגל גסה את הסכמי העבודה שהוא עצמו חתום עליהם. ועד העובדים ישמח להיפגש ולדון בנושא על מנת שהרשות תכנס בעובי הקורה ותעצור את הפגיעה המתמשכת בזכויותיהם של עובדי הבורסה".

הנהלת הבורסה בראשות איתי בן זאב מטילה כמובן על העובדים את האחריות לאירועים - הההנהלה הסבירה כי ביוזמת ועד בורסה לא בוצעו מהלכי המסחר והסליקה המאפשרים את פתיחת יום המסחר.

״ראוי שהציבור הישראלי יבין על מה ולמה החליט ועד העובדים לשבש את המסחר ולהביא להשבתתו: הוועד אינו מסתפק בבונוס שהיקפו 15 מיליון שקלים ומבקש להגדילו. על זה יצא למאבק הנוכחי. זאת כמובן בנוסף לעובדה שעלות השכר הממוצעת של עובד בורסה עומדת על כ- 50,000 שקלים בחודש.

הוועד הכריז בזמנו על סכסוך עבודה כחלק ממאבקו נגד החלטת ההנהלה להנפיק את מניות הבורסה ונציין כי מאז ההנפקה עלה שווי האחזקה שבידי העובדים מ-27 מיליון שקל לכ-100 מיליון שקל. נוסיף על כך, כי אף עובד לא הוצא לחל"ת או נפגע כתוצאה ממשבר הקורונה. האם מדובר בניתוק מטריד מהמציאות בה אנו חיים או בגרידיות חסרת מעצורים? הציבור ישפוט", נאמר בהודעת ההנהלה.

מאיגוד החברות הציבוריות נמסר: "ההשבתה הפראית והפסקת המסחר בבורסה חמורה ביותר, אינה מתקבלת על הדעת ופוגעת בכלכלה הישראלית. הבורסה היא משאב לאומי וצריך להתייחס אליה כאל תשתית חיונית. אנו קוראים לכל הגורמים הרלוונטיים, משרדי האוצר והכלכלה, רשות ני״ע, הסתדרות העובדים ובעיקר להנהלת ועובדי הבורסה לפעול באופן אחראי ולדאוג לחזרה מיידית של הפעילות בבורסה בהקדם האפשרי. שוק ההון הישראלי הוא צינור החמצן של המשק והוא לא יכול להיות בן ערובה של סכסוכי עבודה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות