אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
זמרי מחאה: המוזיקאים מצטרפים לגל נגד גזענות צילום: אי.פי.אי

זמרי מחאה: המוזיקאים מצטרפים לגל נגד גזענות

ליידי גאגא, ביונסה וג’ון לג’נד הם רק חלק מגל עצום של מוזיקאים שמצטרפים למחאה בארה”ב. כמו שאומר הארי סטיילס: “להיות לא־גזעני זה לא מספיק. אנחנו חייבים להיות אנטי־גזעניים”

09.06.2020, 08:26 | ניצן פינקו
"אנחנו צריכים שייעשה צדק לג'ורג' פלויד", אומרת ביונסה בווידיאו באינסטגרם שלה, כשהיא מסתכלת ישר אל המצלמה. "אנחנו שבורים ונגעלים, אסור לנו לנרמל את הכאב הזה". היא הסבירה שהפעם, חייבת להיעשות פעולה. "יותר מדי פעמים ראינו את הרציחות האלו בלי שאיש ייתן את הדין", הסבירה. גסיסתו המזוויעה והמתועדת של ג'ורג' פלויד הפכה אותו לסמל המחאה שקוראת להפסקת האלימות המשטרתית. כשביונסה אמרה שיותר מדי מקרי אלימות נעלמו מהשיח הציבורי, היא התכוונה לטרייבון מרטין, מייקל בראון, בריאונה טיילור, אריק גארנר, פילנדו קסטיל ועוד אפרו־אמריקאים רבים שנהרגו בידי שוטרים.

אל המחאה של ביונסה הצטרפו כל המוזיקאים הגדולים בעולם: ריאנה, טיילור סוויפט, אריאנה גרנדה ואחרים שקוראים לתמיכה ב־Black Lives Matter. חלק החליטו להשמיע קולות מהשטח: ליזו, ליידי גאגא וסלינה גומז הכריזו שייתנו לפעילים חברתיים וארגונים "להשתלט" על החשבונות שלהם ברשתות החברתיות עם מאות מיליוני העוקבים, כדי להביא את הקולות מהשטח ללא תיווך ולהעניק קול למושתקים.

מימין מדונה בהפגנה בלונדון וקניה ווסט בהפגנה בשיקגו. מבטיחים לא לתת לאלימות המשטרה להיעלם מסדר היום, צילומים: רויטרס מימין מדונה בהפגנה בלונדון וקניה ווסט בהפגנה בשיקגו. מבטיחים לא לתת לאלימות המשטרה להיעלם מסדר היום | צילומים: רויטרס מימין מדונה בהפגנה בלונדון וקניה ווסט בהפגנה בשיקגו. מבטיחים לא לתת לאלימות המשטרה להיעלם מסדר היום, צילומים: רויטרס

מוזיקאים רבים תורמים כסף, ואחרים קוראים לפעולה ישירה. דה וויקנד, ליזו, ג'ון לג'נד ועוד חתמו על מכתב פתוח שקורא להפסקת מימון פדרלי של כוחות המשטרה, וניתוב הכסף ליצירת מערכת בריאות ציבורית. הפעם, מבטיחים כולם, הם לא ייתנו לנושא החשוב להיעלם מסדר היום. מעניין לראות כמה מהם ימשיכו לתמוך במטרה גם בשוך ההפגנות.

זמן התגובה לאירוע הוא גורם מכריע. קניה ווסט, שמזוהה עם תמיכתו בטראמפ, התעכב בהבעת עמדה לאחר שהופצו הסרטונים של פלויד, והואשם בשל שתיקתו. לבסוף, לפי דיווחי TMZ, הוא תרם 2 מיליון דולר לעמותות של תנועת Black Lives Matter, פתח קרן חיסכון לקולג' לג'יאנה, בתו בת ה־6 של ג'ורג' פלויד, וכיסה את העלויות המשפטיות במשפטים נגד השוטרים שהרגו את בריאונה טיילור ואחמוד ארברי. התרומות הנדיבות באו לכפר אולי על רגשי האשמה על כך שהתעכב בהבעת תמיכה ובסופו של דבר הצטרף ווסט להפגנות בשיקגו. יש גם מוזיקאים שמשתתפים בהפגנות בעצמן. אריאנה גרנדה השתתפה בהפגנה שקטה בהוליווד. זמרת הפופ האמריקאית האלסי הפכה בעצמה קורבן לאלימות משטרתית כשכדור גומי פגע בה. כמה ימים אחר כך חזרה אל ההפגנות, ואף סייעה לטפל בפצועים מאלימות השוטרים. "טיפלתי בעצמי בגברים, נשים וילדים שנפצעו בהפגנות ונורו בחזה, בפנים ובגב. חלקם יאבדו אצבע, חלקם את הראייה", כתבה באינסטגרם. ברשתות החברתיות שלה היא מדברת באופן פתוח על כך שבניגוד לאחרים, היא נתפסת כלבנה, אף כי אביה שחור, ולכן האחריות שלה לפעולה גדולה יותר. גם מדונה הצטרפה לאלפי המפגינים למען צדק לג’ורג’ פלויד בלונדון, בעודה מדדה על קביים עקב פציעה בברך.

אריאנה גרנדה. השתתפה בהפגנה בהוליווד , צילום: אי.פי.אי אריאנה גרנדה. השתתפה בהפגנה בהוליווד | צילום: אי.פי.אי אריאנה גרנדה. השתתפה בהפגנה בהוליווד , צילום: אי.פי.אי

מוזיקאים רבים הביעו נימה מתנצלת לצד הקריאה לפעולה. הארי סטיילס הודה בכך שלעולם לא יהיה במצבם של המפגינים. "אני עושה בכל יום דברים בלי פחד, בגלל שיש לי פריבילגיה, ויש לי הפריבילגיה הזו בכל יום, כי אני לבן. להיות לא־גזעני זה לא מספיק. אנחנו חייבים להיות אנטי־גזעניים".

אחרים הביעו עמדה בלתי מתפשרת. בילי אייליש הסבירה ל־63 מליון העוקבים באינסטגרם שלה למה תנועת All Lives Matter, תנועת הנגד ל Black Lives Matter, גזענית ביסודה: "אתם יכולים לסתום כבר את הפה? אף אחד לא אומר שהחיים שלכם לא חשובים או לא קשים. זה לא קשור אליכם. תפסיקו להפוך כל דבר לקשור אליכם... ועדיין צבע העור שלכם מעניק לכם יותר פריבילגיה ממה שאתם מבינים". למעשה מעטים הביעו תמיכה ב־All Lives Matter. קריסט נובסליק, בסיסט נירוונה לשעבר, העלה פוסט תמיכה נלהב בנשיא טראמפ, ולאחר מכן נעל את חשבונות הטוויטר והפייסבוק שלו והבהיר שאינו תומך בפאשיזם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות