אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שינוי כיוון של ארגון הבריאות העולמי: נשאי קורונה ללא תסמינים - אינם מדבקים צילום: AP

משבר הקורונה

שינוי כיוון של ארגון הבריאות העולמי: נשאי קורונה ללא תסמינים - אינם מדבקים

ההערכות בתחילת התפרצות המגפה היו כי נגיף הקורונה מדבק ביותר בשל העובדה שגם אנשים ללא תסמינים מדבקים, אולם כעת מבהיר ארגון הבריאות העולמי: העברה כזו של הנגיף נדירה מאוד

09.06.2020, 11:47 | ד"ר איתי גל, ynet
חולים בקורונה ללא תסמינים כמעט שאינם מדביקים אחרים, כך מסרו אתמול (ב') גורמים בארגון הבריאות העולמי, והטילו ספק בחששות של חוקרים כי המחלה עלולה להיות קשה בעיקר בשל העברת הנגיף על ידי אלה שאינם סובלים מתסמיני הקורונה.

מחלת הקורונה, על פי ההערכות, אינה גורמת לתסמינים כלל אצל שיעור גבוה מהאוכלוסייה, במיוחד אצל צעירים ובריאים. חלק מהם יפתחו תסמינים קלים ביותר, אחרים כלל לא יסבלו מאף סימפטום, או שיראו תסמיני מחלה ימים אחרי ההדבקה הראשונית.

קראו עוד בכלכליסט

בדיקת קורונה בבריטניה, צילום: רויטרס בדיקת קורונה בבריטניה | צילום: רויטרס בדיקת קורונה בבריטניה, צילום: רויטרס

נתונים מהתפרצויות מוקדמות הצביעו על כך שהנגיף עלול להתפשט במגע מאדם לאדם, גם אם לא היו תסמינים, אבל בארגון הבריאות העולמי אומרים כעת, שזו אינה הדרך העיקרית בה נגיף הקורונה מתפשט.

"מהנתונים שיש בידינו, נראה שנדיר מאוד שאדם אסימפטומטי (ללא תסמינים) מעביר הלאה לאדם אחר את הנגיף", אמרה ד"ר מריה ואן קירקובה, ראש יחידת המחלות הזיהומיות של ארגון הבריאות העולמי, "על הממשלות להתמקד באיתור ובידוד נגועים הסובלים מתסמינים, ומעקב אחר כל אלה שהיו איתם במגע".

היא מוסיפה: "קיבלנו מספר דיווחים ממדינות העוקבות באופן מפורט מאוד אחרי הדבקות ומגעים של חולי קורונה אסימפטומטיים, ומהדיווחים לא נמצאו הדבקות משניות מאנשים אסימפטומטיים. מדובר בסוג הדבקה מאוד נדיר שאינו סוג ההדבקה העקרי".

מנגד, נתונים שפרסם משרד הבריאות לפני חודשיים, גילו ששיעור גבוה מהילדים שמאובחנים כחולי קורונה, כלל לא סבלו מתסמינים, אז הועלה החשש שהם מפיצים שקטים של המחלה. 

על פי נתוני משרד הבריאות, אחוז החולים המאומתים בקרב ילדים בגילאי 0 ומעלה נמוך יותר מכלל הנבדקים: מתוך כלל הנבדקים רק 7% הם ילדים, ומתוכם רק 4% נמצאו מאומתים לקורונה. בתקנון לאוכלוסייה, שיעור הילדים החולים הוא 21.6 לכל 100 אלף איש. זהו שיעור המאומתים הנמוך ביותר מכל קבוצות הגיל.

גם הילדים שלקו בקורונה, סבלו מתסמינים קלים. נתונים אלה תואמים את הנתונים ברחבי העולם, שהראו כי כמעט שלא דווח על מקרי פטירה של ילדים, פרט לשלושה ילדים בארה"ב וילדה בבריטניה שנפטרו באפריל. אבל הנתון המעניין יותר, נוגע לתסמינים הקליניים בעת נטילת הדגימה: בקרב 27% מהילדים, לא היו כלל תסמינים בזמן הבדיקה. 29% מהילדים סבלו מחום ותסמינים נשימתיים, 11% סבלו מחום בלבד, ו-33% סבלו משיעול ללא חום.

בקבוצות גיל אחרות, שיעור החולים האסימפטומטיים נמוך הרבה יותר: 7% בגילאי 20-29, 4% בגילאי 50-59, ו-7% בקרב קשישים בגילאי 70 ומעלה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות