אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הכדורגל הישראלי צריך להתייחס לסקס ברצינות. זו בעיה כלכלית צילום: אורן אהרוני

הכדורגל הישראלי צריך להתייחס לסקס ברצינות. זו בעיה כלכלית

שחקני הכדורגל הישראלים החשודים בקיום מערכת יחסים מינית עם קטינות צריכים להדאיג את מנהלי הענף לא רק בהיבט הפלילי והמוסרי של המעשה, אלא גם בהיבט התדמיתי והכלכלי. הכדורגל האנגלי התמודד ועוד יתמודד עם בעיית השתייה ועבירות המין שהכתה בכדורגלנים רבים וחיסלה קריירות. הוא עשה זאת בגלל שנהפך לעסק גדול שלא יכול להרשות לעצמו שהעובדים והנכסים שלו יהרסו לעצמם את הקריירה

12.06.2020, 11:21 | אוריאל דסקל

בדצמבר 2014 אדם ג'ונסון, שחקן סנדרלנד בן 27, התחיל לתקשר במדיה החברתית עם אוהדת כדורגל בת 15. אישתו של ג'ונסון היתה בהריון. ב-17 בינואר 2015 ג'ונסון נפגש עם הנערה. הוא הגיע בריינג' רובר שלו ובידיו שתי חולצות סנדרלנד חתומות עבורה.

קראו עוד בכלכליסט

 13 ימים לאחר מכן השניים נפגשו שוב וג'ונסון נישק את הנערה. במרץ 2015 ג'ונסון נעצר על ידי המשטרה בחשד לקיום מערכת יחסים מינית עם קטינה. ב-23 באפריל 2015 הוא הואשם בשלושה סעיפים - כולל "child grooming" - הליך של הפיכת קטין לאובייקט מיני ונחשב לפשע פדופילי.

אדם ג אדם ג'ונסון. הורשע ושמו הוכתם | צילום: גטי אימג'ס אדם ג

ג'ונסון הודה בחלק מהאישומים. במרץ 2016, אחרי ההליך משפטי, הוא הורשע בעבירות מין עם קטינה. הקורבן שלו סבלה מביריונות רשת ופסיכיאטר העיד שהיא סובלת מטראומה נפשית שככל הנראה תלווה אותה במשך שנים. פסיכיאטר אחר טען בבית המשפט שג'ונסון "התנהל בצורה לא בוגרת מבחינה פסיכולוגית וחברתית".

ב-24 במרץ 2016 ג'ונסון נשלח לכלא לשש שנים. כמה ימים לפני הוא שילם סכום גדול בערבות כדי להיפרד מבתו הפעוטה. הקריירה שלו חוסלה. הוא יתקשה להראות את פרצופו בפומבי. שמו הוכתם לנצח.

ג'ונסון היה שחקן נבחרת אנגליה. הוא שיחק במדיה 12 פעמים. שני מועדונים שילמו עליו בסך הכל 18 מיליון ליש"ט. הוא הרוויח עשרות אלפי ליש"ט בחודש. ובגיל 27 - בשיאו ככדורגלן - הוא זרק הכל לפח.

אדם ג אדם ג'ונסון כשחקן סנדרלנד. עשה לעצמו ולמעסיקיו נזק עצום | צילום: אימג'בנק, Gettyimages אדם ג
הוא לא הקורבן בסיפור הזה - שיהיה ברור, הקורבן היא הילדה שהוא הרס את החיים שלה בגלל שהוא לא היה יכול להתגבר על עצמו. אבל הוא עשה לעצמו ולמעסיקיו נזק עצום. הקריירה שלו נהרסה. השווי שלו כ"נכס" נעלם עבור מועדון ששילם עליו יותר מ-10 מיליון ליש"ט ושילם לו יותר מ-2.5 מיליון ליש"ט בשנה. ולמה? כי הוא "התנהל בצורה לא בוגרת מבחינה פסיכולוגית וחברתית".

כדורגל, סקס ופרסום שלובים זה בזה

הכדורגלנים הישראלים החשודים בקיום מערכת יחסים מינית עם קטינות גם "התנהלו בצורה לא בוגרת מבחינה פסיכולוגית וחברתית". הם לא הקורבנות בסיפור הזה אבל הם עשו לעצמם נזק תדמיתי וכלכלי עצום. אתמול פתחה המשטרה בחקירה נגד שני הכדורגלנים ממכבי תל אביב, בחשד שקיימו יחסי מין עם שתי נערות בנות 15. המשטרה צפויה לזמן את השניים לחקירה בימים הקרובים. החשד נגדם הוא על עבירה של בעילה אסורה בהסכמה שדינה חמש שנות מאסר.

אחד הכדורגלנים החשודים בדרכו לאימון, צילום: אורן אהרוני אחד הכדורגלנים החשודים בדרכו לאימון | צילום: אורן אהרוני אחד הכדורגלנים החשודים בדרכו לאימון, צילום: אורן אהרוני

מבלי בכלל לדבר על הזווית המוסרית והחוקית של הנושא או על הנזק שככל הנראה גרמו לנערות, הכדורגל הישראלי צריך להתחיל להתייחס ברצינות ל"פעילויות החברתיות" של הכדורגלנים - כי זה יכול לגרום לו לנזק כלכלי רציני. זה כבר גרם לנזק תדמיתי עצום.

כדורגל, סקס ופרסום תמיד היו שלובים זה בזה. קבוצת כדורגל גברים היא חבורה של גברים צעירים ובריאים שנמדדים לפי "הגבריות" שלהם והם, לא פעם, מודדים את הגבריות שלהם בעצמם.

תוסיפו לזה את אלמנט הפרסום, אנשים שסביבם שרוצים להיות חלק מהעולם שלהם, כסף, מסיבות, מדורי גליצ'ים למיניהם ותקבלו תמהיל מסוכן עבור נערות וגם לקריירה של שחקנים.

רוב גדול של הכדורגלנים הישראלים לא פלייבויים שנוסעים במכונית יוקרה עם החברה הדוגמנית שלהם. אבל הכדורגלנים הישראלים, ובעיקר הבולטים ביניהם, כן מנסים לחיות לפי הסטריאוטיפ הזה. וזה כולל גם את שני כוכבי מכבי תל אביב.

מבלי בכלל להיכנס לאלמנטים המוסריים, החוקיים והחינוכיים שמועדונים וכדורגלנים צריכים לקחת בחשבון בימים אלו, המועדונים צריכים לחשוב שהשחקנים הם נכסים שצריך לשמור עליהם ולכן לחנך אותם ולהדריך אותם בהתמודדות היומית שלהם עם כושר, תזונה, מנטליות, נפש, אלכוהול, חיי חברה, סקס. למה? כי זה חשוב ל"מודל העסקי".

בעיית השתייה מחסלת קריירות

 

קריירות של כדורגלנים רבים קרסו בגלל חיי הוללות. ג'ורג' בסט הוא הדוגמה הבולטת ביותר כי מדובר בשחקן שזכה בבלון ד'אור אבל היו רבים אחרים. נבחרת הולנד 1974 הפסידה את הגמר נגד גרמניה גם בגלל הוללות ומסיבות מין ומדובר על הקבוצה גדולה בהיסטוריה שנפלה בזה. אבל היו המון אחרות, כולל נבחרת ישראל שהתכוננה לנבחרת דנמרק עם מסיבת מין - אפרופו בעיה תדמיתית שיש לכדורגל הישראלי.

אלכוהול. משבש קריירות, צילום: גיל נחושתן אלכוהול. משבש קריירות | צילום: גיל נחושתן אלכוהול. משבש קריירות, צילום: גיל נחושתן
הכדורגל האנגלי, למשל, התמודד ועוד יתמודד עם בעיית השתייה שהכתה בכדורגלנים רבים וחיסלה קריירות. הוא עשה זאת בגלל שנהפך לעסק גדול שלא יכול להרשות לעצמו שהעובדים והנכסים שלו יהרסו לעצמם את הקריירה עם אלכוהול. הוא היה חייב לפעול (בתוכניות, חינוך, השקעות, טיפולים) גם בגלל העניין התדמיתי והכלכלי.

הכדורגל הישראלי - המנהלת, ההתאחדות והמועדונים - צריך לפעול ולהתמודד עם בעיית ההתנהלות המינית של הכדורגלנים הישראלי (בתוכניות, השקעות וטיפולים) גם בגלל שכשהכדורגל הישראלי כמעט ולא מגיע לכותרות הראשיות בזכות עניינים מקצועיים אלא בעיקר בגלל אלימות או שערוריות מין. זה רע למודל העסקי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות