אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הדילמה של מתניהו אנגלמן צילום: יריב כץ

הדילמה של מתניהו אנגלמן

3 ח"כים מהליכוד דרשו ממבקר המדינה לחקור את הליכי המינוי של היועמ"ש עו"ד אביחי מנדלבליט. אנגלמן אכן חייב לעסוק גם בחקירות טוהר מידות בדרגים הגבוהים וחייב להטיל אחריות אישית. הרעיון שהוא יתחיל דווקא ביועמ"ש הוא בלתי קביל בעליל

15.06.2020, 16:40 | שחר אילן

שלושה ח"כים של הליכוד התייצבו היום (ב') לישיבת הוועדה לביקורת המדינה של הכנסת כדי לדרוש מהמבקר מתניהו אנגלמן לחקור את הליכי המינוי של היועמ"ש עו"ד אביחי מנדלבליט. היה קשה שלא לראות באירוע דרישה בוטה של אנשי הליכוד לאנגלמן: אנחנו מינינו אותך, הגיע הזמן שתספק את הסחורה. אנגלמן הסתפק בתשובה המתחמקת שהנושא נבחן.

קראו עוד בכלכליסט

הדרישה של הליכוד מציבה את המבקר בפני דילמה מרתקת. מצד אחד אנגלמן הקפיד עד היום לפעול בהתאם לאינטרסים של ראש הממשלה נתניהו. הוא דחה את פרסום כל הדו"חות, כולל רגישים במיוחד, עד לאחר שלושת מערכות הבחירות. הוא סרס דו"חות רגישים במיוחד ולא הטיל על נתניהו אחריות אישית לדבר.

מצד שני, הדרישה עומדת בניגוד לכל האידיאולוגיה שלו בתחום ביקורת המדינה: לחקור תופעות ולא נושאים אישיים, להימנע מפרסום שמות והטלת אחריות אישית ולשאוף להפקת לקחים לעתיד ולא לענישה על העבר.

אנגלמן פועל לפרק את החטיבה לתפקידים מיוחדים במשרדו העוסקת בחקירות שחיתות ולהקים במקומה חטיבת סייבר. הוא לא פרסם דו"ח אחד משמעותי על שחיתות בדרגים הגבוהים.

בנימין נתניהו ומתניהו אנגלמן, צילומים: אוליבייה פיטוסי, עמית שאבי בנימין נתניהו ומתניהו אנגלמן | צילומים: אוליבייה פיטוסי, עמית שאבי בנימין נתניהו ומתניהו אנגלמן, צילומים: אוליבייה פיטוסי, עמית שאבי

מדיניות הפאסיביות הביקורתית הזו, תואמת בדרך כלל מאוד את האינטרסים של נתניהו והופכת את אנגלמן למבקר מהחלומות. אלא שהיא מנוגדת לחלוטין לאפשרות לפתוח בחקירת טוהר מידות דווקא נגד היועץ המשפטי לממשלה. אם למישהו נותרה עוד טיפת אמון במבקר, זה יחסל אותה סופית והוא יסמן עצמו לא כשומר סף אלא כמכשיר חיסול מטעם השלטונות.

אם יש לקח שעל אנגלמן להפיק מהפרשה הזו הוא שמבקר המדינה חייב לעסוק גם בחקירות טוהר מידות בדרגים הגבוהים וחייב להטיל אחריות אישית. הרעיון שהוא יתחיל דווקא ביועמ"ש הוא בלתי קביל בעליל. הרבה יותר הגיוני שיתחיל בחקירת משבר הקורונה שעליה הכריז לאחרונה. למשל ראוי שיבדוק האם היה בסיס סביר להחלטת נתניהו לסגור ולהרוס את המשק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות