אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ענת גואטה לא מחכה לחוק הלגליזציה צילום: שאטרסטוק

ענת גואטה לא מחכה לחוק הלגליזציה

רשות ני"ע פרסמה מתווה להנפקת חברות זרות הפועלות בתחום הקנאביס לצורכי פנאי בתל אביב

17.06.2020, 07:31 | צלי גרינברג

יו"ר רשות ניירות ערך ענת גואטה לא מחכה לראש הממשלה בנימין נתניהו או להסכמות הקואליציה בעניין חוק הלגליזציה המתגבש, ומאפשרת לישראלים להשקיע בקנאביס לצורכי פנאי — אבל בתנאי שאינו מתוצרת ישראל.

הרשות פרסמה אתמול קווים מנחים להנפקת חברות זרות הפועלות בתחום קנאביס הפנאי, שאינו חוקי בישראל. זאת בעקבות לחץ שהפעילו שתי חברות ישראליות המבקשות למזג את פעילותן לתוך שלדים בורסאיים בישראל: קמן קפיטל, המבקשת מספטמבר 2019 להתמזג עם חברת הקנאביס האמריקאית לצורכי פנאי (From the Earth (FTE; וחברת וונטייז, שמבקשת מינואר האחרון למזג את חברת סי.אף.בי.איץ' ייצור ושיווק, שמחזיקה בפעילות קנאביס בדנוור, קולורדו, שבארה"ב.

קראו עוד בכלכליסט

הקווים המנחים אמנם לא מאפשרים למשקיע הישראלי לשלוט בחברות קנאביס הפנאי הזרות או להיות בהן בעל עניין, אך הם יאפשרו לגופים המוסדיים להשקיע ככל שידם על הארנק קלה. ישראלים גם לא יוכלו לכהן כמנכ"לים או סמנכ"לי כספים בחברות הקנאביס הזרות המבקשות להיסחר בתל אביב, וגם לא יזכו לרוב בדירקטוריון. גם אחזקה של 5% ומעלה בחברות הזרות, שיהיו ללא גרעין שליטה, תיאסר עבור המשקיעים הישראלים, וייאסר גם מיזוג לתוך חברה שהתאגדה בישראל ונסחרת בתל אביב.

מטרת פרסום הקווים המנחים היא להבהיר את עמדת הרשות ומשרד המשפטים לגבי גבולות הגזרה של הישראלים המבקשים לקחת חלק בפעילות זרה של קנאביס לצורכי פנאי, המבקשת לגייס הון או חוב בישראל. למעשה, המטרה היא למנוע מישראלים לעבור על חוק הסמים המסוכנים, האוסר כל פעילות קנאביס לשימושים שאינם רפואיים. 

בשוק ההון מתרגמים קצת אחרת את הצעד של רשות ני"ע וטוענים כי הוא בעיקר נועד לתמוך בבורסה המקומית, שלא נהנית מנהירה של חברות המבקשות להיסחר בה. מספר החברות שנסחרו בבורסת תל אביב ב־16 בינואר 2018, כשגואטה נכנסה לתפקידה, עמד על 457. שנה לאחר מכן היה מספר החברות הנסחרות 448, וכיום מספרן 438.

הפתרון המוצע אינו חדש. גם בארה"ב העיסוק בקנאביס לצורכי פנאי עדיין אסור בחוק הפדרלי, וחברות בתחום מנועות מלהיסחר בוול סטריט. עם זאת, כמה חברות קנאביס מקנדה, שבה אושרה הלגליזציה, נסחרות בבורסות נאסד"ק וניו יורק — וזאת ללא שליטה או אחזקות מהותיות של אמריקאים בהן. ההחלטה אמנם אינה נוגעת ישירות לחברות הקנאביס הישראליות, אך כל רוח המנשבת בקרבת המניות שלהן תורמת להצדקת שוויין, שעדיין אינו מגובה בהכנסות או רווחים.

המניות של חמש מגדלות הקנאביס הנסחרות בתל אביב בשווי של יותר מ־100 מיליון שקל, שנושא הלגליזציה עשוי להיות רלבנטי להן, הגיבו להודעה במגמה מעורבת: מירידה של 1.08% בפארמוקן עד עלייה של 2.7% באינטרקיור. אך דווקא פנאקסיה ישראל, המגדירה עצמה כחברת תרופות, שהנושא לא אמור להיכלל עם עיסוקיה, זינקה ב־7.6%. 

יו"ר רשות ני"ע ענת גואטה , צילום: אוראל כהן יו"ר רשות ני"ע ענת גואטה | צילום: אוראל כהן יו"ר רשות ני"ע ענת גואטה , צילום: אוראל כהן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות